Αποστολέας Θέμα: Αμελί  (Αναγνώστηκε 4107 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιούλιος 05, 2005, 03:36:51 μμ »

Το Αμελί είναι ένα έργο που θέτει ως σκοπό να σου ανοίξει το χαμόγελο, ίσως και το μυαλό ,ίσως και την καρδιά...
Φαίνεται αν είναια πλά η ιστορία μιας κοπελιάς που κηνυγάει τον έρωτα αλλά δεν είναι. Είναι ένα έπος της ατάκας "τα μικρά πράγματα μετράνε περισσότερο από όλα", είναι ένα έπος του πόσο σημαντικό είναι να βρίσκεις ενέργεια στο πουθενά, μέσα στην σχισμένη παντόφλα και πίσω από σπασμένες λάμπες, αντιμετωπίζοντας τα πάντα με ένα χαμόγελο. Δϊχνει πως ακόμα και ο πιο φοβισμένος άνθρωπος μπροστά στον έρωτα πρέπει να τον διεκδικήσει λες κι εχει εμπειρια 100 ετών, δείχνει τα δόντια της ζωής για όσους έχουν βαλθέι να μην τα προσέχουν.
 Είναι ένα έργο που αξίζει να δείτε για την διαφορετικότητα του και γιατί είναι ίσως το μόνο εργο που δεν είναι ρομάντζο για το ρομάντζο ούτε κοινωνικό για τις πωλήσεις, αλλά είναι ένα διήγημα που το διαβάζεις με εικόνες και είναι αφιερωμένο κατά της μιζέριας.
Εnjoy..    (9/10)

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
themis
Junior forumist

« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2005, 08:14:33 μμ »

Συμφωνω ταγκ ειναι απιστευτη ταινια το αμελι με πολυ πολυ ενεργεια και χαμογελα....

επισης να πω πως πριν καποιες μερες ειδα 2 ταινιες με την Αντρει τοτου(ΑΜΕΛΙ) και οχι την αδερφη του Τοτου(ΝΤΟΙΝΓΚ :x ) η μια λεγοτανε μαγαπαει δεν μαγαπαει και η αλλη ηταν το ομορφα βρωμικα πραγματα η οποια ηταν γαμω της ταινιες..η πρωτη εχει θεμα μια ερωτομανη κοπελα...δεν λεω αλλα ...και η δευτερη μηλαει για μια ιστορια-αληθεια σε σχεση με την διαβιωση των μεταναστων στην Αγγλια-το χασιμο της αξιοπρεπειασ και κτλ κτλ...γαματες και η 2.....  :roll:

*SOMETIMES WHEN I LOOKING TO YOUR EYES I SWEAR THAT I CAN SEE YOUR SOUL*
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2005, 11:48:37 μμ »

To "μάγαπά δεν μαγαπά" δεν είναι τίποτα πολύ καλό,απλά καλό κυρίως λόγω του ευρηματικού τρόπου που στα αλλάζει όλα..ότι λάμπει δεν είναι χρυσός!
Το "Ομορφα βρώμικα πράγματα" είναι εργάρα, καμία σχέση με hollywood και καμία σχέση με ψεύτικα μηνύματα, αληθινό μέχρι το κόκκαλο και γαματο... σου δείχνει τι σκατά τρεχει στον κόσμο έξω από το παραθυρό σου (η μπαλκονόπορτα αν δεν έχεις παράθυρο!!!  :shock: )

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: