Αποστολέας Θέμα: political correct/μη-τυχον-&-πληγωσουμε-κανεναν  (Αναγνώστηκε 7773 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιούλιος 05, 2005, 03:15:41 μμ »

Παράθεση
πως σας φαινονται ολα αυτα τα political correct/μη-τυχον-&-πληγωσουμε-κανεναν που ακουγονται απο πολυ κοσμο; Δεν μπορει να ειναι αληθεια οτι ολοι λατρευουν ολες τις μπαντες & τις βρισκουν καταπληκτικες & ταυτοχρονα οι περισσοτεροι πανε για μπυρες οταν δεν παιζει η ταδε μπαντα αλλα παιζει καποια αλλη ... Επισης, δεν θυμιζει λιγο "κομματικη πειθαρχια" αυτη η απουσια δημιουργικης κριτικης που παρατηρειται ωρες-ωρες (εμενα προσωπικα δε μου φαινονται οι δισκοι που βγαινουν απο ελληνικες μπαντες ολοι τελειοι ή ολοι χαλια); Ειναι οντως υποχρεωση του καθενος & της καθεμιας να εξυμνει την προσπαθεια καθε μπαντας να κυκλοφορησει κατι, ή πρεπει να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας λιγοτερο; Εν τελει, κανω λαθος ή η "σκηνη" πασχει λιγο απο την ιδια διπροσωπια & το γλυψιμο απο την οποια πασχουν ολες οι σκηνες του κοσμου ;

Εγω βεβαια εχω πολυ περιθωριακη σχεση με τη σκηνη, οποτε ισως να εχω πολυ στρεβλη αντιληψη του τι γινεται & να εχω παρεξηγησει ακποια πραγματα  ...

Κείμενο του automaton3 πάνω σε ένα θέμα που ήθελα κι εγώ να γράψω, οποτε το παραθέτω εδώ..

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2005, 03:21:38 μμ »

Η ταπεινή μου άποψη εμένα πάνω σε αυτό το θέμα είναι ότι καλύτερα να υπάρχει ειλικρίνια. Γενικά δεν υπάρχει εκτος ελαχίστων περιπτώσεων που ξέρω. Πάντως θελω να πω ότι νομίζω πως ο λόγος για το ότι γενικά ακούγονται όλο καλά λόγια παρόλο που προσωπικά θεωρώ μάυρο χάλι μουσικά την φάση στην πλειοψηφία της, είναι ότι υπάρχει ο απώτερος σκοπός της αλληλουποστήριξης, της προώθησης της φάσης και γενικότερα κάτι σαν αλλυλεγγύη. Δεν είναι κακό αυτό, απλά εγώ προτιμώ την ειλικρίνια. Χαρηκα πολύ όταν ένας από την Καβάλα (ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑ) μου είπε ότι το Παρκινσονς με της καλές ηχογραφήσεις δεν του άρεσε και ότι ήταν ακι πιο soft ενώ το παλιό του άρεσε. Ηταν ειλικρηνής. Το εκτίμησα απείρως περισσότερο από όλα αυτά που βουίζουν στα αυτιά μου, πωπω γαμάτοι και πωπω θεοι (για καθε μπάντα που υπάρχει). Απλά παίζει ρόλο η στήριξη, για αυτό όλες οι κριτικές είναι ιπιων τόνων αλλά και πάλι τονίζω ότι δεν είναι όλοι έτσι. Εγω είμαι ειλικρινής, αν κοιτάξω τον σωρό με τις κυκλοφορίες που έχω από την φάση, πάνω απο 100, μπορώ με βεβαιότητα να σας πω ότι μου αρέσουν καμια 6αρα. True.. true...
Σεβομαι απολύτως τα πάντα και ξανατονίζω, δεν πιστέυω ότι όσοι δεν κάνουν σκληρή κριτική είναι υποκριτές, απλά στηρίζουν την φάση, δεν είναι κακο... (εξαρτάται πως το βλέπει κανείς)..  

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 06, 2005, 03:46:02 πμ »

Σωστός αυτόματον, με κάλυψες σε αυτό. Και δε νομίζω ότι είναι μόνο η ιδεα σου... Να ξεκαθαρήσω ότι δεν είμαι υπερ καμιάς "κριτικής" ώς επάγγελμα ή ώς κριτικής που βασίζεται σε προσωπικές ή γενικότερες εμπάθειες...
RELATIVEX
Junior forumist

« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2005, 10:36:08 πμ »

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ KGB ΠΕΡΙ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ (ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ diymusic.org) ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ "ΚΡΙΤΙΚΑΡΕΙ". ΕΠΙΣΗΣ  ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ TUG ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΑΤΡΙΝΟΙ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΡΗΤΙΚΟΙ) ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΣΚΟΥΜΕ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙ ΠΑΝΤΩΣ!!!ΠΑΝΤΩΣ, Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΑΙ ΜΕΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡ ΤΗΣ DIY ΣΚΗΝΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΓΚΡΟΥΠ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΧΤΥΠΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΧΑΣΜΑ (ΤΟ ΛΕΩ ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ) ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΜΠΑΦΟ ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΙ RATS IN THE MAZE (ΠΑΛΙ ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΒΑΖΩ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΒΗ ΣΤΟ ΔΙΗΜΕΡΟ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ) ΑΥΤΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ DIY ΣΚΗΝΗ...ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΑΠΛΑ  ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΧΑΣΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΜΠΤΟ. ΟΜΩΣ, ΟΤΑΝ ΤΟ 90% ΤΗΣ DIY ΣΚΗΝΗΣ (ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ TUG) ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΑΝΚ (ΟΪ!!!) ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΗΧΟ, ΤΡΕΙΣ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΧΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ, ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΠΟΥ ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΤΗΝ DIY ΣΚΗΝΗ...(ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΝΚ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ...ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΓΑΜΑΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ).ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ, π.χ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΓΝΩΣΗ ΚΛΠ, ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΤΟ DIY ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΓΚΡΟΥΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΚΟΠΑΝΑΝΕ ΔΥΟ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ DIY ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ!!!ΛΕΙΠΟΥΝ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΗΦΟΥΣ ΤΩΝ ΧΑΣΜΑ, ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΤΩΝ NO LOGO,ΤΗΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ TUG, ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΤΩΝ REALITY BITES, ΤΗΣ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑΣ ΤΩΝ ΠΑΡΚΙΝΣΟΝΣ, ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΡΙΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΛΙΓΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ!!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!ΟΥΦ ΠΟΛΛΑ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΛΙ
MiaMauriPetalouda
Junior forumist

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 12, 2005, 12:57:29 πμ »

λιγο ρητορικη η ερωτηση,αλλα πειτε μου,
σε ποια σκηνη και φαση δεν υπαρχει "γλυψιμο" και διπροσωπια;
σε ποια σκηνη και φαση τα πραγματα κυλαν "αρμονικα¨και τα "εγκοσμια" δεν την επηρεαζουν;
και ας φερουμε ως παραδειγμα το εξης: οταν μεγαλωνουμε σε μια κοινωνια,που εξυμνυει τετοιου ειδους συμπεριφορες,που τις θετει ως δεδομενες,τοτε πως θα συμπεριφερθουμε οι περισσοτεροι;δε θα δρασουμε βασει αυτων;
οταν ετσι μας εχουν μεγαλωσει,οταν ετσι μας εχουν κανει να πιστευουμε πως ειναι το σωστο,οταν ετσι βλεπουμε τους παντες να συμπεριφερονται(δλδ βασει συμφεροντων,"αξιων" και απολυτων συμπεριφορων),τοτε τι;

θα μου πειτε(και πολυ σωστα μαλιστα),οτι το ζητουμενο ειναι να δρασουμε εναντια σε ολα αυτα,να "καταστρεψουμε" αυτα τα δεδομενα.
συμφωνω!αλλα πως;;πως να τεθουμε εναντια σε κοινωνικες δομες οταν η ιδια η καθημερινη ζωη μας ειναι τοσο συμβιβασμενη και υποταγμενη;

τελος παντων,ξεγευγω απο το θεμα.

μπορει η ¨σκηνη¨της χωρας να ειναι μικρη και οχι πολυ ανεπτυγμενη,
αλλα με το να θεοποιουμε καθε καινουριο γκρουπ,δε παμε μπροστα.
ειπαμε,μικρη η σκηνη μεν,αλλα οταν ακουμε τα ιδια και τα ιδια και το μονο που κανουμε ειναι να ζητωκραυγαζουμε,συγνωμη παιδες αλλα εγω το θεωρω δηθεν.δεν ειναι ολα οσα κυκλοφορουν "ομορφα" ουτε με το να τα θεωρουμε ομορφα θα βοηθησουμε τη φαση να προχωρησει.
ειλικρινια ρε σεις,ειλικρινια!
οτι μας αρεσει,μας αρεσει και οτι δεν,οχι!

εχω σχηματισει την εντυπωση οτι πολλοι μιλουν θετικα για τα "παντα" της σκηνης,νομιζοντας οτι ετσι θα την βοηθησουν να αναπτυχθει.
ισως ετσι να αναπτυχθει-γιατι δινεται κουραγιο στους "νεους"-αλλα αναπτυσσεται σε σαθρες βασεις,βασεις της "κοροϊδιας"-πως αλλιως να χαρακτηρισω το γλυψιμο;-,βασεις ψευτικες(οπως τα παντα σημερα!) και ευκολα αναστρεψιμες.
καλο αυτο ή κακο;μαλλον κακο νομιζω

τελος παντων

τα σκυλάδικα δε σβήνουν αναμνήσεις
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 12, 2005, 06:10:54 μμ »

πεταλούδα, έγραψες παιδί μου!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 12, 2005, 06:44:30 μμ »

Παιδί σου είναι η πεταλούδα;Μαλιστα,μάλιστα.. και συμφωνώ και με αυτά που είπε, όχι απλά επειδή τα είπε αλλά επειδή κι ο τρόπος που τα διατύπωσε είναι σαν να έληξε την κουβέντα, τι άλλο να προσθέσω εγώ; Οντως έτσι είναι, σημασία έχει η βάση να είναι η αλιθινή μεριά της εξέλιξης κι όχι ένα ευγενικό κάλυμμα που προωθεί χαρές και περιέχει μόνο καλά λόγια.
καλώς η κακώς πολλοί αν όχι οι περισσότεροι πιάνουν μια κιθάρα και δυο τρία όργανα και ξεκινάνε μια μπάντα, χωρίς ταλέντο, χωρίς αίσθημα, χωρίς τίποτα. Και αρχίζει ένας κύκλος φάυλος κακής ποιότητας.. Δεν έχω τίποτα ενάντια ακόμα και σε αυτούς απλά είμαι της άποψης ότι αγοράκι μου αν το κάνεις απλά για να πεις κάτι (αν και οι στίχοι είναι ακόμα χειρότεροι συνήθως) πιάσε χαρτί και μολύβι και γράψε κάτι, βγάλε και κανα φανζίν και βοήθα και την εντυπη ανεξάρτηση η οποία εχει βαλτώσει όσο δεν είχε βαλτώσει ποτέ και είναι πλέον είδος υπο εξαφάνισει.
Το φανζιν με κάποια τιμή πλέον δεν είναι απλά είδος υπο εξαφάνιση, είναι άτοπο,κανείς δεν αγοράζει.. η μουσική έχει τραβήξει όλα τα φώτα πάνω της.. δυστυχώς...

automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 13, 2005, 01:48:22 μμ »

Tug, αυτο ειναι καλο θεμα! - το κατα ποσο δηλαδη ειμαστε ολοι & ολες ΟΚ (ή μη-ΟΚ, & αρα τι κανουμε γι'αυτο) με το οτι
Παράθεση από: "tug"
η μουσική έχει τραβήξει όλα τα φώτα πάνω της...

Να σου πω την αληθεια δεν το ειχα σκεφτει γιατι δεν ασχολουμουν ποτε με fanzines (δεν εχω ιδεα γιατι), ημουν πιο πολυ του βιβλιου (με τα καλα του & τα κακα του, αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα). Βασικα, οποιες συνεντευξεις & να εχω διαβασει απο ατομα σχετικα με καποια απο τις κλασσικες punk/HC σκηνες στον κοσμο, αυτο που βλεπω ειναι οτι πισω απο τις μπαντες υπηρχε παντα μια ολοκληρη σκηνη φανζιναδων/ουδων που λειτουργουσε (&) υποστηρικτικα. Οποτε, το οτι τωρα δεν υπαρχει τετοια φανζινοσκηνη δειχνει (ισως/μαλλον/πιστευω) πολλα & για την "δυαδικη" της σκηνη, αυτη της μουσικης... Βεβαια, για να μην παραπονιομαστε μονο για τα εγχωρια, υπαρχουν "σεβασμιες/αναγνωρισμενες" σκηνες εξω που ανακυκλωνουν ακομα τους στιχους των Discharge. ( & οχι, τα προβληματα για τα οποια μιλησαν οι Discharge δεν λυθηκαν, αλλα υπαρχουν & καινουργια ρε γαμωτο - ασε που δε μπορω να πιστεψω οτι ολοι πια εχουν τους ιδιους προβληματισμους... για να μην πω πως με ανακυκλωμενους στιχους, πανω σε υπαρκτα προβληματα ή οχι, δεν προσελκυεται κοσμος & αρα προς τι ολα αυτα, για να χαιρομαστε μεταξυ μας στη μικρη μασ κλικα :lol:; )

Ειναι Ιουλης βεβαια & θα χαραμιστει το θεμα, αλλα δεν πειραζει, ειναι κανονικα σημαντικο!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 13, 2005, 04:05:55 μμ »

φίλε το συγκεκριμένο θέμα για τα fanzines το μετέφερα σε καινούργιο post του Diy/underground/Anticommercial..

Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 02, 2006, 12:03:57 πμ »

vasika pistevo pos ine kalitero to na proothi o kathenas afto pou tou aresi.dld an ego px akousa ena demo apo ena sigrotima eghorio kai mou arese tha to kanw kopia kai gia ena filaraki pou ksero pos ehoume kina gousta px, tha to protino sto slsk se kapion pou mou katevasi paromia mp3,tha grapso gia afto se ena forum,tha to daniso se pedia,an mporo tha epikinoniso me to sigrotima,an mou aresi trela tha parw to plio na tous dw live, klp.an kati den mou aresi apla den tha to "proothiso".ime kapws epifilaktikos shetika me tin eleimosini...tha mou pite apo tin alli apo tin stigmi pou ine toso mikri i skini kai ginete prospathia isa isa na stereothi kapws i fasi isos na kanw kai lathos... tora genikotera me tin kitharistiki mousiki ine shetika se kaliteri mira,oson afora ta ilektronika omws... distihws aniparksia
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: