+ 
|-+  ΜΟΥΣΙΚΗ» Περι μουσικής» Αγαπημένα συγκροτήματα» Wayne County mp3s
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Wayne County mp3s  (Αναγνώστηκε 2347 φορές)
Ex-Nihilo
Newbie
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Οκτώβριος 31, 2006, 06:01:17 πμ »

Mp3s του Wayne County που ανέβασα προχθές στο rapidshare για ένα φίλο και αφού θα υπάρχουν για λίγο καιρό ακόμα διαθέσιμα, ας μην πάνε χαμένα:

http://rapidshare.com/files/1116516/Wayne_County.rar.html

Ο Wayne County ήταν ένας τραβεστί τραγουδιστής (ίσως ο πρώτος στην ιστορία του rock'n'roll!) που ξεκίνησε στα 1976 από την punk/new wave σκηνή της Νέας Υόρκης με τους Backstreet Boys (όχι τους αρσενικούς Σπάις Γκερλς βεβαίως βεβαίως   ). Αργότερα μετανάστευσε στο Λονδίνο και έφτιαξε τους Electric Chairs. Όσοι έχουν δει την ταινία "Punk In London" σίγουρα θυμούνται μια τραβεστί να χοροπηδάει και να λέει "you make me cream in my jeans"! Κάπου στις αρχές των 80s -αν τα ξέρω καλά, πραγματοποίησε εγχείρηση αλλαγής φύλου γινόμενος η Jayne County.

Το συμπιεσμένο αρχείο -που μου προέκυψε κάπως μεγαλούτσικο- περιέρχει τους 2 πρώτους δίσκους του με τους Electric Chairs καθώς και 4 κομμάτια, 2 από την εποχή με τους Backstreet Boys και 2 από singles των πρώτων. Μουσικά? Punk Rock'n'Roll Boogie στην φάση New York Dolls, MC5, Stooges, κτλ... Queer Punk λοιπόν από ένα από τα γκρούπς της πρώτης γενιάς.

Και για τέλος ένα ψιλοάσχετο σχολιάκι. Με αφορμή την μακροσκελή και ανούσια κατά την γνώμη μου συζήτηση για το αν το πανκ είναι νεκρό, πάρτε και συγκρίνετε τα συγκροτήματα της πρώιμης σκηνής, από Νέα Υόρκη, Λονδίνο, Ελ Έι και δεν ξέρω γω που αλλού, με αυτά της εποχής του "Punks not dead". Συγκρίνετε την ποικιλία και την διαφορετικότητα που υπήρχε στην σκηνή του '76 όχι μόνο σε σχέση με την εμφάνιση -κάτι αδιάφορο εν πολλοίς-  αλλά σε σχέση και με τις αντιλήψεις, τις απόψεις και τις γενικότερες νοοτροπίες, με την ομοιομορφία και την ιδεολογική αρτηριοσκλήρωση της σκηνής μετά το '82.

Το Πανκ είναι νεκρό και ζωντανό ταυτόχρονα! Ο καθένας ας κάνει τις επιλογές του...

οποθετήσαμε την υπόθεσή μας στο ΤΙΠΟΤΑ
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: