Αποστολέας Θέμα: Requiem for a dream...  (Αναγνώστηκε 21014 φορές)
stavrosav
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιούλιος 01, 2005, 05:13:27 μμ »

Tι να πω για αυτην την ταινιαρα??ειναι η μονη ταινια που θυμαμαι τον εαυτο μου οταν τελιωσει να καθεται στην καρεκλα για ενα τεταρτο αφωνος..ενω σαν θεματολογια μπορεις να πεις οτι εχουν ασχοληθει πολλες ταινιες με αυτα τα  θεματα(καθε ειδους ναρκωτικα ειτε λεγονται κοκα ειτε τηλεοραση..αν και δεν μιλαει μονο για αυτα..)αυτη η ταινια ειναι πραγματικα αυτο που λεμε ρεαλιστικη..και σε κανει να μπεις μεσα της..και το αποκορυφο ειναι το τελος..τι δυνατο τελος..ηταν απο τις λιγες ταινιες που οχι μονο δεν βαρεθηκα αλλα δεν ξεκολησα το ματι απο την οθονη οσο διαρκουσε..ε βαλτε και ωραιο soundtrack...τι αλλο θελετε ρε κουφαλες??

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 01, 2005, 09:43:08 μμ »

Το ρεκβιεμ για ένα όνειρο είναι ένα έργο που σε παίρνει ,σε βάζει στην καρέκλα, σε κερδίζει με την πρωτοποριακή σκηνοθεσία στα πρώτα 5 λεπτά κιόλας, στην συνέχεια σε βάζει σε αμήχανες και έντονες καταστάσεις. Εχεις αρχίσει να πιάνεις την καρέκλα δυνατά και αρχίζει και σε βάζει στον κόσμο των ναρκωτικων. Ολα είναι διαφορετικά στον κόσμο αυτό όταν είσαι με το βλέμα από μέσα. Αρχίζει και στα πετάει στην μάπα. Αν δεν εεχεις ιδέα τι εστί ναρκωτικά σου ξεριζώνει το στομάχι και σε βάζει στην πραγματικότητα που είναι γύρω σου και εσύ αγνοείς προσπαθώντας να το παίξεις ευτυχισμένος άνθρωπος που απλά τρώει κρέπες και φοράει καπελάκια ανάποδα. Εκεί που πραγματικά η ταινία δεν πιάνεται είναι ο ρυθμός της και ο ρεαλισμός της. η ικανότητά της να κερδίζει βραβεία μέσα απο την ψυχή σου ,η ικανότητά της να είναι ντοκυμαντέρ ενώ είναι ταινία. Η ικανοτητά της να στέλνει το trainspoting στα σκουπίδια σαν την πιο ηλίθια κωμωδία.
Σε ξυπνάει είτε κοιμόσουν είτε όχι. Σου δείχνει τι γίνεται στον κόσμο. Ειναι αλήθεια, όλα όσα βλέπεις. Και το ξέρεις .Και αυτό είναι που σε γαμάει και δεν σε αφήνει παρά άφωνο με τον εξαναγκασμό που σου επιβάλει. Ετσι απλά σηκώνεσαι στο τέλος αλλαγμένος από την καρέκλα, ανοιγεις το ημερολόγιό σου και σημειώνεις ότι παίρνει .. (9/10)

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Billakos_
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 01, 2005, 09:50:18 μμ »

όντως είναι φοβερή ταινία.και το τέλος πολύ γαμάτο,"υπερκατατηλιπτικο".βασικά όλη η ταινία είναι καταθλιπτική...
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 01, 2005, 10:13:09 μμ »

μα φιλτατε Billako μια ταινια που μιλαει για τα ναρκωτικα(και ξανατονιζω οτι μονο τα συνηθισμενα ναρκωτικα) και ειναι ρεαλιστικη δεν μπορει να μην ειναι καταθλιπτικη...

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2005, 03:59:21 πμ »

Διαφωνώ κάπως με την άποψη που κυκλοφορεί ότι το Ρέκβιεμ είναι μια "ταινία για τα ναρκωτικά", οχι επειδή τα ναρκωτικά δεν παίζουνε ρόλο στην ταινία (παίζουνε και μεγάλο μάλιστα) αλλά απλά για το Ρεμβιεμ είναι κατι πολύ παραπάνω από "ταινία για τα ναρκωτικά"...

Το Ρεκβιεμ είναι ένα αριστούργημα της 7ης τέχνης, μια ιστορία τόσο άψογα δοσμένη, με μοντάζ και soundtrack που σε ανεβάζουνε την αντιληψιμότητα και το ενδιαφέρον στα ύψη, μόνο για να σε κατεβάσουν στη συνέχεια στα βάθη της "κόλασης" της ψυχής των πρωταγωνιστών, και ειδιαίτερα την καταπληκτική στο ρόλο της Ελεν Μπερνστιν....

Διαφωνώ παντελώς με τις βαθμολογίες, μα αν έπρεπε σώνει και καλά αυτή η ταίνια να πάρει βαθμό, αυτός πρέπει να είναι μόνο το άριστα, το 10/10!!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 06, 2005, 06:09:11 μμ »

Να τονίσω επίσης για όσους δεν ξέρουν ότι η Ελεν Μπερνστιν είναι αυτή που έπαιζε την μητέρα και στο παλιό έργο "Εξορκιστής¨...

Billakos_
Junior forumist

« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 07, 2005, 10:19:15 μμ »

η φρικαρισμένη που έπαιρνε τα E για να αδυνατίσει e?τραγική φιγούρα...tsikitsikitsikitsikitsikitsik τα δοντάκια.....
javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 08, 2005, 10:21:50 πμ »

ρε μάγκες θα σκάσω όλοι μου λένε για αυτή την ταινία και εγώ το μόνο που έχω ακούσει είναι το soundtrack (για να πάρω λούπα χεχεχεχε     ) BRO!
αλλα που θα πάει κάποια στιγμή θα την δώ
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 06, 2005, 01:31:38 πμ »

MAX movie..... ειναι απο τον ιδιο που σκηνοθετησε το ''π'' .... αλλη εργαρα απο κει....!!!!
την βλεπεις κ δεν θες να παρεις drugia κ για 2 ωρες      :lol:
περα απο την πλακα ΤΑ ΣΠΑΝΕ κ οι 2 απο πανω ταινιες
cheers

κουω ακομα green day
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 06, 2005, 01:56:46 πμ »

Σοβαρά μιλάτε? Έχω ακούσει θετικά σχόλια αλλά δεν το χω δει... με πριζώσατε τώρα να το πάρω αύριο... Το "π" πολύ καλή ταινία αλλά τρελό χάσιμο... κάπου ζαλίστηκα :shock: !

akuma no uta
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 06, 2005, 02:34:02 πμ »

Παιδιά το Π το βρήκα μαλακία και χριστιανικό καθαρά...όμως επιτρέψτε μου να το αναλύσω,πηγαίνετε στο τόπικ του π που πάω να κάνω αμέσως τώρα!

TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 06, 2005, 04:54:54 μμ »

tugito δεν ειναι χριστιανικο... με ευραιους εχει σχεση.... προπαγανδιστη....
 :lol: αλλη μια απαντηση στο τοπικ για το ''π''
cheers

κουω ακομα green day
harisson
Junior forumist

« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 21, 2006, 11:55:38 μμ »

prin misi ora eida tin tainia kai me adise afono. i tainia einai tromeri kai ontos mporei na se stintaraxei kai na se tarakounisei.telos einai  isos i pio katathliptiki tainia pou exo dei 10/10 kai apo mena

..united to win
Zao
Forum Normal

« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 22, 2006, 01:39:48 πμ »

εγω αντιθετα με οσα λεω στο παραπάνω ποστ δεν την έχω δει ακόμα... που θα μου πάει όμως...

akuma no uta
Absinthe
Junior forumist

« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 23, 2006, 03:07:33 πμ »

Δεν ξέρω αν συμφωνεί κανείς μαζί μου...αλλά αυτό που με συγκλόνισε στη συγκεκριμένη ταινία, δεν ήταν η απεικόνιση της κατρακύλας των νεαρών, αλλά...της μάνας!

Αυτή ήταν η τραγική φιγούρα της υπόθεσης, κατά τη γνώμη μου. Το θέμα των νέων που πέφτουν στα ναρκωτικά είναι λίγο-πολύ γνωστό και χιλιοειπωμένο. Και πολύ πιο προσεγγίσιμο, ενδεχομένως.

Το θέμα της μάνας όμως, η οποία, ακολουθώντας τις νόρμες της εποχής, ξεκινά απο πρεζάκι της τηλεόρασης, για να εξελλιχθεί σε πρεζάκι του lifestyle-ικίου που επιβάλλει η εποχή -που θέλει τις γυναίκες υστερικές με τη δίαιτα, κοκκαλιάρες και ανορεκτικές σα πρεζάκια- και να καταλήξει κυριολεκτικά πρεζάκι, προσπαθώντας να αδυνατίσει για να πραγματοποιήσει το όνειρό της...να βγει στην τηλεόραση..  :shock:

Ίσως η πρέζα της τηλεόρασης και όλων των συνεπακολούθων να είναι τελικά πιο επικίνδυνη από την αληθινή πρέζα....τουλάχιστον η δεύτερη αποτελεί χειροπιαστό, φανερό εθισμό που μπορεί, αν θέλει κάποιος, να τον καταπολεμήσει, ενώ η πρώτη είναι ύπουλη σαν αόρατο πέπλο που σε τυλίγει και σε πνίγει πριν το καταλάβεις  :?

For me my glory is an
Humble ephemeral Absinthe
Drunk on the sly, with fear of treason
and if I drink it no longer,
it is for a good reason.
Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: