Αποστολέας Θέμα: Βρώμικα (cult φαστφουντάδικα)  (Αναγνώστηκε 51193 φορές)
KGB
Επισκέπτης
« στις: Οκτώβριος 13, 2006, 08:50:55 μμ »

Λοιπόν αυτό το τόπικ αφιερώνεται σε όλους αυτούς κατα καιρούς μας κατηγορούν ότι δεν έχουμε άλλη δουλειά να κάνουμε από το να γράφουμε στον υπολογιστή, ότι είμαστε cyberpunks, τελειωμένοι, ότι δεν έχουμε ζωή κτλ κτλ, αλλά ΜΑΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝΕ και ενίοτε γράφουν καμια πενια. Αυτό το ηλίθιο αλλά τόσο νοστιμο τόπικ είναι για σας!
=================

Πρέπει να αναφέρω πρώτα εκείνο το σαντουιτσάδικο στη Θεσσαλονίκη, κοντά (νομίζω στην Αβυσσινία) , νομίζω λέγεται ΓΙΓΑΣ, με κάτι ΤΕΡΑΣΤΙΑ μπιφτέκια & λουκάνικα. Νομίζω πως βρισκόταν κοντά στην τουρκική πρεσβεία (ή ήταν η αμερικάνικη ; ). Έφαγα ενα κανονικό με μπιφτέκι (πολύ νόστιμο μπιφτέκι με πολλά μπαχαρικά) και ήταν το απόλυτο Overdose! Κάνεις να ξαναφας μια μέρα... Και είδα ένα τύπο να παραγγέλνει το ΓΙΓΑΣ (!) ένα σάντουιτς περίπου 10x30εκ , με 2 (!) λουκάνικα μήκους 30 εκ και διαμέτρου 4-4,5 εκ (!).....  εσείς οι σαλονικείς πρέπει να το ξέρετε....

=================
to be continued.....
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2006, 09:20:46 μμ »

δυστυχως φιλε μου ο γιγας (φαινεται να) ειναι sold out πια ... παλιοτερες γιγαντοιστοριες εν καιρω.
smurfpunk
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2006, 11:25:58 μμ »

λοιπον ηταν ο απολυτος κιμας τα κωλομπιφτεκια του,ετρωγες και επεφτες σε ναρκη αμεσως!!!
αλλα σχετικα οικονομικος:αν δεν ειχες μια γεμιζες το στομαχι σχετικα φτηνα...
τι εγινε ρε Aute?εκλεισε? ετσι  κ'αλλιως δεν τους πηγαινα καθολου ιδιως απο τοτε που ειχα ακουσε μια κουβεντα εκει μεσα να βριζουν τους μεταναστες κ τετοια..
η Απολυτη Βρωμια ομως ηταν ο Κοκορας:σε ενα στενο στο Ναυαρινο 90 δρχ το σουβλακι μαζι με εκατομυρια μικροβια να κολυμπανε πανω του.ακριβως ακριβως διπλα ηταν η Αφρικανα με 85 δρχ και ηταν στα μαχαιρια οι δυο τους κ στον ανταγωνισμο για το ποιος ειναι πιο σκατα,και μιλαμε για χαρακτηριστηκες φατσες,μουστακαληδες ελληναραδες με κοιλιες κλπ
παντως ηταν και τα δυο κωλομαγαζα ηταν απο τα λιγα μερη στην περιοχη εκει,που μπορουσαν να βρουν Μαλαματινα οι θαμωνες της πλατειας Ναυαρινου

παλιες εποχες..
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2006, 10:14:49 πμ »

Συνεχίζω με μερικά πατρινά cult classics:
===========================

Γωνιά: Δεν πηγαίνω πλέον ποτέ εκεί. Ο ιδιοκτήτης είναι αντιπαθέστατος αν και τώρα που έπιασε την καλή δεν τον βλέπω πουθενά (είχε κατηγορηθεί επειδή διατηρούσε κρέατα σε φορμόλη, είχαν γίνει καταγγελίες και αγορανομικοί έλεγχοι) ο άνθρωπος είναι αρχι-τσίπης. Ο Γωνιάς έχει μεγάλες αποθήκες και μπορεί να αγοράζει από κρεοπωλεία τα κρέατα που λήγει η σφραγίδα τους σε ποσότητες και τιμές τσάμπα και να τα αποθηκεύει αφού τα τεμαχίσει (για να μη φαίνονται οι σφραγίδες!) Και μετά θησαυρίζει πουλώντας μας μια από τις ακριβότερες πίττες στην πάτρας, που επιπλέον είναι και ΑΘΛΙΑ. Μα καλά πως την τρώτε; Σας αρέσει αυτός ο γύρος;  :shock:  

Θυμάμαι , που , πριν ανοίξουν τα υπόλοιπα (Αγυια, Γούναρη κτλ) και υπήρχε μόνο αυτό στην Όλγας, ο ιδιοκτήτης καθόταν με τη σκατόξινη - πάντα - φάτσα του στο ταμείο, και δε σου έδινε χαρτοπετσέτα αν δε το ζήταγες (!?!). Και αν του ζητούσες , σου έδινε πάντα ΜΙΑ. Έπρεπε να μπεις σε ειδική διαδικασία για να σου δώσει και δεύτερη.

Σκατά στη γωνια.

==================

Γυροφωλιά....[στη γούναρη] - το απόλυτο πιττάδικο: είναι η συνέχεια της θρυλικής ψησταριάς "Μουριές" πάνω από την πλατεία ελευθερίας που δυστυχώς κάηκε το 2002 (όταν το έμαθα με είχε πάρει από κάτω, γιατί το είχαμε κάνει δεύτερο σπίτι μας το μαγαζί τότε). Πίτα γύρο με 1 ευρώ, γαμάτος γύρος, γαμάτη πίττα, καλοί, συμπαθητικοί άνθρωποι + σερβις. [καλά , και γαμώ τις διαφημίσεις, ε; ]
napalmdeathgr
Junior forumist

« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2006, 06:57:54 μμ »

ο κοκκορας υπαρχει ακόμη και είναι ακόμη 100% σάπιος!
μια πατατόπιτα ειχα παρει και κοντεψα να μεινω!
Γενικά η άποψη μου είναι μακρια απο μας τέτοια μέρη!!

οld rock Sucks cock!!
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2006, 07:26:55 μμ »

ο γιγας εχει ανοιξει δευτερο μαγαζι (!) πανω στην εγνατια (!!) αν ειδα καλα τελευταια φορα που περπατουσα στην περιοχη. φιλοι μου εχουν πει οτι εχει ανεβασει τιμες, μικρυνει μεριδες κτλ., εξ'ου & αυτο που ειπα πως ειναι sold out πια .

ο κοκκορας ειναι τραγικα, μα τραγικα αθλιος! ενδεχεται & να μην εχω φαει ουτε καν μια φορα εκει... & μια ιστορια απο μια γνωστη μου: εχει σαπισει στην πεινα & μπαινει στον κοκκορα να παρει μια πατατες/πατατοπιττα/κατι τετοιο. παραγγελνει, κατεβαζει κατι μουτρα ο κοκκορας μεχρι κατω, της την βαζει. του δινει πεντακοσαρικο, πεταει ενα 'ψιλα δεν εχεις;', του κανει 'οχι...'. οποτε & της λεει το αμιμητο 'δεν φτανει που μπαινεις & παραγγελνεις πατατοπιττα, δεν εχεις & ψιλα - φταιω εγω τωρα αν σε γαμησω;'

customer service που λενε...
ROOOAAAR
Junior forumist

« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2006, 06:34:41 μμ »

ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΑΤΡΙΝΗ ΠΑΡΑΚΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο "ΦΩΤΗΣ" Η' ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ,ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΤΕΙ-ΓΥΡΟΣ ΠΟΥ ΓΑΥΓΙΖΕΙ!

ΣΤΟΝ ΚΟΚΚΟΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΓΚΟΛ :oops:

ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΖΩ ΑΚΟΜΑ :lol:

lack nebula, seething in my brain
Then your fucking world brings me down again...
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2006, 12:15:41 μμ »

Θυμαται κανεις αλλος απο θεσ/νικη την ανωνυμη πιτσα στο μωβ κουτι; Επαιρνες ενα τηλ. - το οποιο διαδιδοταν απο στομα σε στομα -, σου απαντουσε καποιος (με ενα 'ναι;'), & παραγγελνες μια πιτσα (την οποια στην εφερνε παντα καποιο φρικιο - συνηθως καποιος πανκης) η οποια ψιλοτρωγοταν & ειχε την μιση τιμη απο τις υπολοιπες. Περιττο να πω οτι η επιχειρηση πρεπει να μην ειχε καν αδεια λειτουργιας :lol: ...
Anarchy
Junior forumist

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2006, 12:25:26 μμ »

automaton δεν το ξέρω αλλά υπάρχει ακόμα;

Those who have crossed
with direct eyes to death's other Kingdom
remember us -if at all- not as lost violent souls,
but only as the hollow men, the stuffed men.

Mundus Senescit
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2006, 10:37:56 μμ »

δε θυμαμαι την πιτσα,ειχαμε κολλησει σε μια δε θυμαμαι καν πως τη λεγανε που εκανε νοστιμες κ μειναμε εκει.παντως σε pizza delivery ερχονταν συχνα τυποι που μυριζαν ρετσινα.
στις 40 Εκκλησιες κοντα στις φοιτητικες εστιες υπηρχε μονο ενα φαστφουνταδικο, τα "Πουλια".σκατα γευση,βρωμια παντου,μεχρι και σκουλικι ειχε βρει ενας στο μπιφτεκι.οταν πληρωνες με πεντοχιλιαρο,σε κοιταζε στα ματια δινοντας σου γρηγορα γρηγορα ρεστα απο χιλιαρικο κ ελεγε "παρτα,στο καλο".
o "Γυρος της Εγνατιας"(πρωην "Ορνιθες στην Πυρα") απεναντι απο την εκκλησια στην Καμαρα ηταν το καταλληλο μερος για κατουρημα οταν γυρνουσες σπιτι...
Anarchy
Junior forumist

« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 03:35:44 μμ »

Πάλι στην έγνατία, από την άλλη πλευρά της Δημητρίου Γούναρη (Ναυαρίνου για πολλούς) υπάρχει ένα γυράδικο, "Ο Γύρος της Καμάρας" νομίζω λέγεται. Όσες φορές έφαγα εκεί ήταν καλό, κι εφόσον τα γυράδικα εκεί γύρω είναι μετρημένα (το διπώλιο ανήκει στις crepperie και τους φούρνους) είναι μια καλή επιλογή κατά τη διάρκεια ή μετά από ένα λιώσιμο στην πλατεία.

Those who have crossed

Mundus Senescit
kmellos
Forum Addict

« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 03:56:11 μμ »

πω ναι ρε συ ο  Γυρος της καμαρας.. ουκ ολιγες φορες ειχαμε παει πιτα...
Ο Sivnik ειχε γινει και φιλος του ιδιοκτητη!!!
Ειχε και αλοδαπους υπαλληλους!
Αλλα εκλεισε...

Δεν εισαι χρονών, εισαι στιγμών..
Anarchy
Junior forumist

« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 04:18:27 μμ »

Έκλεισε???!!!  :shock: Πότε ρε συ πριν από μερικούς μήνες πήγα...  

Πριν από κανά χρόνο ή λιγότερο άνοιξε σ' ένα δρομάκι της Δημητρίου Γούναρη (Ναυαρίνου, πρώτο στενό ανεβαίνοντας από Τσιμισκή, δίπλα στη θρυλική ¶γνωστη Καντάθ) ένα μαγαζάκι με oriental είδη δώρων, διακοσμητικά και μια μεγάλη γκάμα από εξοπλισμό juggling κι έκλεισε κι αυτό! Ίσα που πρόλαβα να πάρω ένα λαχανί diabolo κι ένα flower stick από πλεξιγκλας... Αλήθεια ασχολείται κανείς από δω μέσα με ζογκλερικά;

Ρε έκλεισε και η Ραψωδία! Αν είναι ποτέ δυνατόν! Βέβαια λογικό, τρεις όροφοι μαγαζί που να το συντηρήσουν με άυτού του είδους την πελατεία. Θα έπρεπε να το κάνουν σε κανά υπόγειο...

Τα μόνα καλά νέα είναι πως άνοιξε πριν από ένα τρίμηνο ένα καινούριο studio για πρόβες και ηχογραφησεις (G studios) σ' ένα στενό κάθετο στην Εθνικής Αμύνης (ή Εθνικής Αντιστάσεως, πάντα την μπερδεύω μ' έναν δρόμο στην Καλαμαριά, πάντως είναι μια κεντρική κάθετος της Τσιμισκή, ο πρώτος δρόμος αμέσως μετά τη στάση ΧΑΝΘ και το μνημείο για τη γενοκτονία των Αρμενίων). Το στενό αυτό λέγεται αν θυμάμαι καλά Οδός Μαθιακογιαννάκη, Μαθιακογιαννακάκη ή κάπως έτσι, είναι το δεύτερο ή τρίτο νομίζω ανεβαίνοντας προς Εγνατία απ' τη δεξιά πλευρά.

Όσοι λοιπόν μουσικοί από Θεσσαλονίκη -και όχι μόνο- ας το ενισχύσουμε γιατί είναι καινούριο, καλό, ο τύπος που το 'χει είναι επίσης καλός απ' όσο ξέρω κι επιπλέον όλη η δουλειά στο κεντρο πάει σ' ένα γνωστό μα άθλιο studio στην πλατεία Ναυαρίνου (όνομα δε μπορώ να πω στο forum αλλά ελπίζω πως καταλαβαίνετε οι Θεσσαλονικείς) το οποίο ψήνομαι να μποϊκοτάρω.

Those who have crossed

Mundus Senescit
Anarchy
Junior forumist

« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 04:39:19 μμ »

Υ.Γ. 1: KGB η γυροφωλιά είναι εκείνο το μαγαζάκι δίπλα στα Web; Ακούγεται γαμάτο. Όχι βασικά μλκία είπα αυτό έχει ένα άτομο προσωπικό (πρέπει να είν' ο ιδιοκτήτης), έχει καλό γύρο. ελληνικά προϊόντα στο ψυγείο (μέχρι κι ελληνική μπύρα και μάλιστα σχετικά φτηνή) και δική του home-made πάπρικα. Λοιπόν αν μου πεις που είναι η φωλιά που έχει την πίτα 1 ευρώ θα σου χτίσω βωμό! Είμαι της υγιεινής διατροφής αλλά εκτός σπιτιού υποπίπτω σε αρκετές ατασταλλίες..

Υ.Γ. 2: Kmelle το ότι είχε ο Γύρος της Καμάρας αλλοδαπούς υπαλλήλους δεν είναι απαραίτητα καλό. Προσωπικά πιστεύω πως δεν τους προσέλαβε για να επιτελέσει το κοινωνικό του έργο, αλλά για να του βγει πιο οικονομικό.

Υ.Γ. 3: Προτείνω ν΄ανοίξουμε ένα θέμα αποκλειστικά για διαφήμιση/δυσφήμιση και πληροφορίες σχετικά με μαγαζιά που ανοίγουν/κλείνουν ή μέρη που αγαπήσαμε.

Υ.Γ. 4: Θέμα για την Υγεία; Ξέρετε, διατροφή, άσκηση, κάπνισμα, αλκοόλ ναρκωτικά, AIDS, καρκίνος, συμβουλές και τέτοια. Μπορεί να μπει στο "Φύση-Περιβάλλον")

Υ.Γ. 5: Διαβάστε το 6ο υστερόγραφο

Υ.Γ. 6: Χαχα την πατήσατε!! Δεν έχει 6ο υστερόγραφο.    

Υ.Γ. 7: Τι συνεχίζετε να διαβάζετε ρε αφού είπαμε δεν έχει έκτο, θα έχει έβδομο; Έλεος δηλαδή!  :roll:

Υ.Γ. 8: Ε δεν παίζεστε! Νισάφι πια! Σταματάω λοιπόν κι εγώ να γράφω γιατί με κουράσατε και το κρίμα στο λαιμό σας...

Those who have crossed

Mundus Senescit
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 04:50:29 μμ »

Επίσης στην Πάτρα:
Mr Burger, κοντά στα ΚΤΕΛ (Αγίου Ανδρέου και Ζαίμη). Τα μεγαλύτερα burgers και μάλιστα αρκετά φτηνά. Δυστυχώς το χορτοφαγικό τους burger ήταν χάλια και δεν άξιζε τα λεφτά του, οπότε μαζί με το κρέας έκοψα και το Mr. Burger
Ο γέρος που έχει το σουβλατζίδικο απέναντι ακριβώς από την πύλη του στρατοπέδου στην Αρόη. Θανατηφόρο σάντουιτς και αυτός.
Ένα σουβλατζίδικο στην Τριών Ναυάρχων δεν θυμάμαι πως λέγεται, γωνιακό, όπως κατεβαίνεις στα αριστερά σου. Πολύ βρώμικο αλλά γευστικότατο.

Επίσης καλή καβάτζα στην Πάτρα, Κορίνθου και Παπαφλέσσα (ή κάπου εκεί κοντά) "κάβα" με κρασί 1 ευρώ το κιλό!! Αν υπάρχει ακόμα.

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: