+ 
|-+  ΜΟΥΣΙΚΗ» Περι μουσικής» αλλα είδη μουσικής...
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: αλλα είδη μουσικής...  (Αναγνώστηκε 45400 φορές)
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 12, 2007, 06:56:31 μμ »

Παράθεση
θα ηταν λιγο καλυτεροι αν δεν εδειχναν ολα αυτα τα βιντεο απο στρατοπεδα συγκεντρωσης & δεν μαζευαν ολα αυτα τα σκινια με ραφτα α λα σιδηρους σταυρος
δε το ήξερα. δεν έχω δώσει και πολύ βάση στο Image των ebm / digi-hc συγκροτημάτων
Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 15, 2007, 12:38:04 μμ »

Παράθεση
θα ηταν λιγο καλυτεροι αν δεν εδειχναν ολα αυτα τα βιντεο απο στρατοπεδα συγκεντρωσης & δεν μαζευαν ολα αυτα τα σκινια με ραφτα α λα σιδηρους σταυρος

lol που το ειδες αυτο; βασικα ο johan γενικοτερα δεν προβοκαρει, ουτε ειναι φασιστας. Απο αυτα που εχω καταλαβει πιο πολυ για αριστερο τετοιος μου φαινεται. ειδικα αν κρινεις και τις αντι-αμερικανικες μαλακιες στο τελευταιο αλμπουμ και το γενικοτερο αντι-πολεμικο του υφακι. Μηπως μπερδευτηκες με ορισμενα power electronix (που οι βλακες εχουν κανει υπο-ειδος white-power electronix- συγκροτηματα τυπου genocide lolita,grey wolves,green army fraction,κλπ)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2007, 12:39:41 μμ από Noisetronic »
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 15, 2007, 12:41:28 μμ »

white power - power electronics ??  τι άλλο θα ακούσουμε!
Absinthe
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 15, 2007, 01:39:54 μμ »

Παράθεση

Σε ποιούς αναφερόταν αυτό  (δεν βρίσκω το αρχικό ποστ)

For me my glory is an
Humble ephemeral Absinthe
Drunk on the sly, with fear of treason
and if I drink it no longer,
it is for a good reason.
Apolitistos
Επισκέπτης
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 15, 2007, 01:47:36 μμ »

ntoing
οτιναναι electronix.
Και να σου πω,πες οτι εχουν ενα synth ξερω γω.Aυτοι 8α πατανε μονο τα ασπρα πληκτρα?Ε παπαρια μουσικη τοτε.

automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 15, 2007, 02:27:35 μμ »

Παράθεση
στους suicide commando αναφερομουν, να & το ποστ. & το εχω δει live, σε συναυλια τους (εφυγα στην μεση). δεν ξερω αν το κανουν για να προβοκαρουν (ολα τα βιντεακια ηταν ανατριχιαστικα αλλα σιγουρα δεν ηταν ολα πολιτικου περιεχομενου), αλλα εμενα δε μου εκατσε καθολου καλα, ειδικα με τα σκινια που ειχε απο κατω & που χαιρετουσαν (στην κοσμαρα τους & αυτοι μαλλον, αλλα. & παλι).
Absinthe
Junior forumist

« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 15, 2007, 02:40:40 μμ »

Παράθεση
στους suicide commando αναφερομουν, να & το ποστ. & το εχω δει live, σε συναυλια τους (εφυγα στην μεση). δεν ξερω αν το κανουν για να προβοκαρουν (ολα τα βιντεακια ηταν ανατριχιαστικα αλλα σιγουρα δεν ηταν ολα πολιτικου περιεχομενου), αλλα εμενα δε μου εκατσε καθολου καλα, ειδικα με τα σκινια που ειχε απο κατω & που χαιρετουσαν (στην κοσμαρα τους & αυτοι μαλλον, αλλα. & παλι).

Αν τους είχες δει στην Ελλάδα τότε ήμασταν στην ίδια συναυλία, και δεν υπέπεσαν στην αντίληψη μου αυτά που λες...αλλά είμαι κι εγώ μια ζωή στην κοσμάρα μου 

Όπως και να'χει, δε νομίζω πάντως πως μπορείς να κρίνεις ένα συγκρότημα από το κοινό που μαζεύει στις συναυλίες του και δε το επιλέγει το ίδιο...ειδικά στην Ελλάδα που είναι οι περισσότεροι λιγαπολατζήδες... 

For me my glory is an
Humble ephemeral Absinthe
Drunk on the sly, with fear of treason
and if I drink it no longer,
it is for a good reason.
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 15, 2007, 04:06:32 μμ »

Οχι, δεν ηταν στην ελλαδα, δεν ηξερα καν πως εχουν ερθει. Σχετικα με το κοινο, δικιο - ενδεχεται με ολα τα φωτα πανω στη σκηνη να μην ειδαν τον κοσμο που χαιρετουσε, & μου φαινεται πιο πιθανο (μην εχοντας μιλησει με κανεναν απο την μπαντα ουτε με κανεναν απο τους χαιρετωντες) να εσκασαν οι WP για να χαρουν λιγο με τα βιντεο.

Παντως αυτη η σκηνη ειναι πολυ μπερδεμενη ρε παιδια! Την ιδια εποχη βρεθηκα & σε αλλη συναυλια cybergoth (ή πως λεγεται τελος παντων) & εφριξα: παλι σκινς στο κοινο (& επι σκηνης - ως μελη της μπαντας), αμφιλεγομενα βιντεακια να παιζουν απο πισω, & σε καπια φαση σκαν & κατι ρουνοι απο πισω ενας απο τους οποιους χρησιμοποιειται απο καποιο τοπικο εθνικιστικο/φασιστικο κομμα. Εκει μιλησα με καποιον απο το κοινο που καταφανως σχετιζοταν με την μπαντα & μου ειπε πως ο τραγουδιστης (που ηταν σκινας) ειναι φοιτητης ιστοριας & ενδιαφερεται πολυ για ρουνους &κτλ. - αλλα ΕΛΑ ΡΕ 'ΣΥ! Τρελλη συμπτωση!... Μετα & τους suicide commando δεν ξαναπαταω σε τετοια events, ασε να παν οι ποιο "ψαγμενοι" ... (Καποιοι φιλοι - οι ιδιοι που προτειναν αυτες τις συναυλιες - μου ειπαν πως ολη η σκηνη βασιζεται στην προκληση χωρις καμια πολιτικη κατευθυνση & πως εχει βγαλει διαφορα τρελλα, απο φασιστιζοντες εως πορνοsite με cybergothουδες. Οπως & να εχει, για εμενα δεν ειναι.)

Υ.Γ.: Αυτο ειναι το 555ο ποστ μου καταφανως. Εν οψει του αβαταρ μου, τι θα γινει οταν κανω το 666o ου ποστ κκ. administrators; Μηπως επελθουν αποκαλυπτικες ημερες;;; (Επηρρεασμενο απο τα επικα που διαβασα στο www.trompa.gr).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2007, 04:09:42 μμ από automaton3 »
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 15, 2007, 07:13:48 μμ »

ρε συ τι είναι οι "ρούνοι"; Κοιτάω στο λεξικό, ρωτάω τον κόσμο εδώ στη δουλειά, κανείς δεν ξέρει.... ε?
Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 15, 2007, 07:42:31 μμ »

ρε συ τι είναι οι "ρούνοι"; Κοιτάω στο λεξικό, ρωτάω τον κόσμο εδώ στη δουλειά, κανείς δεν ξέρει.... ε?

hello, μου φαινεται πως οι ρουνοι ειναι αρχαιο αλφαβητο των γερμανων και των αγγλων... πολλοι απο αυτους εχουν ενδιαφεροντα σχηματα αλλα αμα ο αλλος τους θαυμαζει επειδη αποτελουνε παραδωση των προγονων χες μες. Θελω να πω στην τελικη και το ουζο ομορφα μυριζει αλλα δεν γαμιεται; υπαρχουν και οι καραμελες
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 15, 2007, 07:47:42 μμ »

Οι ρουνοι ειναι συμβολα των ρουνικων αλφαβητων - κοιτα εδω - & εχουν χρησιμοποιηθει απο καθε λογης φασιστικες ομαδες (& απο τους ναζηδες τους ιδιους νομιζω) - λογικο, μιας & προκειται περι germanic alphabets (παλαιογερμανικα, πρωτογερμανικα, ή πως τα λεν τελος παντων). Εγιναν της μοδας τελευταιες δεκαετιες λογω & του new age & την πορωση με τους κελτες (οι οποιοι χρησιμοποιουσαν "παρομοια" συμβολα, αν & νομιζω τα μεν δεν σχετιζονται με τα δε).

Noisetronic, ναι, εχεις δικιο - αυτο ειναι κλασσικο επιχειρημα: "η γερμανικοτητα ειναι παραδοση των προγονων μας, δε μας νοιαζει αν συγχεεται με τον ναζισμο." Ναι, ΟΚ, πρεπει να ειναι ζορι να εισαι γερμανιστης στη συγχρονη εποχη, αλλα στο κατω-κατω ρε φιλε δεν θελω μετα απο συναυλια να πρεπει να περναω 3 ωρες στο δικτυο για να καταλαβω αν μολις ειδα ναζιστικη μπαντα ή οχι ...
Noisetronic
Επισκέπτης
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 15, 2007, 08:38:13 μμ »

Παράθεση
Την ιδια εποχη βρεθηκα & σε αλλη συναυλια cybergoth (ή πως λεγεται τελος παντων) & εφριξα: παλι σκινς στο κοινο (& επι σκηνης - ως μελη της μπαντας), αμφιλεγομενα βιντεακια να παιζουν απο πισω, & σε καπια φαση σκαν & κατι ρουνοι απο πισω ενας απο τους οποιους χρησιμοποιειται απο καποιο τοπικο εθνικιστικο/φασιστικο κομμα.
Κοιτα να ειχε runes και να ηταν cyber φαση ή ebm μου φαινεται παραξενο, λογικα θα ηταν κανα neofolk... κοιτα αυτα ως μουσικες δεν ειναι πολιτικοποιημενα απο οσο ξερω, αλλα μπορει να παιζουν μερικοι που ειναι φασιστες, μερικοι που ειναι αναρχικοι, μερικοι που ειναι οτινανε... απο τους αγαπημενους μου σε τετοιο style παντως ειναι οι militia anarcho/industrial/folk. τσεκαρε τους αμα γουσταρεις..

Παράθεση
Εκει μιλησα με καποιον απο το κοινο που καταφανως σχετιζοταν με την μπαντα & μου ειπε πως ο τραγουδιστης (που ηταν σκινας) ειναι φοιτητης ιστοριας & ενδιαφερεται πολυ για ρουνους &κτλ.
καλα τι σκατα συμβαινει με τους φοιτητες ιστοριας; οσοι δεν  καταφερνουν να πανε μπατσοι ή στρατιωτικοι στα τμηματα ιστοριας πανε;

Παράθεση
... (Καποιοι φιλοι - οι ιδιοι που προτειναν αυτες τις συναυλιες - μου ειπαν πως ολη η σκηνη βασιζεται στην προκληση χωρις καμια πολιτικη κατευθυνση & πως εχει βγαλει διαφορα τρελλα, απο φασιστιζοντες εως πορνοsite με cybergothουδες. Οπως & να εχει, για εμενα δεν ειναι.)

ναι η ολη φαση βασιζεται στο προβοκαρισμα...ποτε εχει να πει κατι και ποτε οχι. απο την στιγμη που παιζει βιομηχανια φυσικο ειναι να γινονται τετοια (δεν θυμασαι το topic με τα suicide girls? χαχα) εντω μεταξυ οι βλακες που εβγαλαν τα white power electronix αναρωτιεμαι δεν ηξεραν τιποτα σχετικα με τα πρωτα συγκροτηματα που επαιζαν σε καταληψεις; λογικα  θα εγινε οπως με το punk... ναζι punks,ναζι μαυρα μπλοκ, ναζι χιπ χοπ αντε να δουμε θα δουμε και ναζι αντιρατσιστες στο τελος
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 15, 2007, 08:45:30 μμ »

έλα μωρέ auto, κι εγώ έχω ένα ενδιαφέρον για τις παγανιστικές θρησκείες ... αυτό με κάνει 12θεϊστή ή new-ager? [αν διαβάσετε προσεκτικά το άρθρο θα δείτε ότι τα αλφάβητα αυτά δεν είχαν καμία σχέση με την αρχαία γερμανία]
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 15, 2007, 09:45:51 μμ »

Οχι ρε, ειπα εγω οτι μονο οι new agers ενδιαφερονται για παγανιστικες θρησκειες; Αν & εσυ θα πας στα DIY γκουλαγκ οπως & να εχει, αφου εκτος απο κρυφοπαγανιστης εισαι & οπαδος του Tom Robbins ! Αυτο που ειπα ειναι οτι ο συγκεκριμενος ρουνος χρησιμοποιειται απο τοπικο φασιστικο (& εννοω φασιστικο) κομμα. & οτι δεν καιγομαι να περναω 3 ωρες να ψαχνομαι μετα για το αν μολις υποστηριξα white power μπαντα με το εισιτηριο .

Noisetronic, η συγκεκριμενη μπαντα (σιγα μη σας πω το ονομα ) ειναι μιγμα cynergoth & folk, οπως λεν οι ιδιοι. Αντε βγαλε συμπερασμα.

Πρεπει να την κανω απο τον υπολογιστη, αλλα τα λεμε αργοτερα!
doesitmatter
Forum Normal

« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 15, 2007, 09:51:54 μμ »

Εσείς οι πιο ψαγμένοι με το είδος ξέρετε αν έχουν κάποια πολιτική χροιά οι :wumpscut:; Και αυτών οι fans είναι λίγο αμφιλεγόμενοι, είναι απλά για να προκαλούν ή παίζει όντως κάτι με τη “μπάντα”; Πάντως μουσικά είναι πολύ γαμάτοι!

Punk Rock: Quality Marketed Rebelion since 1977
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: