+ 
|-+  ΜΟΥΣΙΚΗ» Περι μουσικής» Aftermath of '95 (rebuilding the greek punk scene)
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Aftermath of '95 (rebuilding the greek punk scene)  (Αναγνώστηκε 4525 φορές)
kthulu
Administrator
Forum Addict
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιούνιος 08, 2005, 04:47:13 μμ »

Φαίνεται ότι τελικά το 95 δεν αποτέλεσε πλήγμα μόνο στο αναρχικό / αντιεξουσιαστικό ελληνικό κίνημα, αλλά έπαιξε και καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση της ελληνικής punk και γενικότερα underground σκηνής στην Ελλάδα.

Είναι γεγονός που λίγο πολύ όλη το ξέρουμε, προσωπικά το έχω συμπεράνει ύστερα από τυχαίες και μη συζητήσεις με διάφορα άτομα, καθώς και από προσωπική εμπειρία.

Λίγο πολύ όλα κολάν στο '95. Πιστεύω ότι ίσως θα έπρεπε να γίνει κάποτε μια συζήτηση για τα "λάθη" μας η όχι εκείνης τις περιόδου, καταστάσεις που όμως έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη / διαμόρφωση τις ελληνικής punk underground σκηνής από το 95 και μετά...

Προσωπικά ξέκοψα να ασχολούμαι με την φάση μέχρι και αρχές 2000, έχοντας κάνει μια γύρα, από trance, psy, hiphop, drum’n’base και αλλά διάφορα είδη μουσικής έκφρασης, και έχοντας ξεκόψει να ασχολούμαι με οτιδήποτε μου θύμιζε τα παλιά, τελικά δεν άντεχα να κλείνω τα μάτια μου για πολύ. thanks σε ένα φίλο κατάλαβα ότι δεν γίνετε να αγνοώ για πολύ την πραγματικότητα, ίσως να βοήθησαν και οι παλιές καταστάσεις που είχα ζήσει, έτσι τέλος πάντως γύρισα στα παλιά, και πιστεύω ότι σήμερα υπάρχουν περισσότεροι παράγοντες που μπορούν να βοηθήσουν στην καλύτερη διαμόρφωση τις αντιεμπορικής diy σκηνής στην Ελλάδα. το be continued...

love is the basis of our revolution
automaton3
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 08, 2005, 09:29:52 μμ »

Kthulu, για ριξε καμια πληροφορια για το γιατι νομιζεις πως το '95 ηταν καθοριστικο. Προσωπικ ξεκοψα απο το punk καπου το '95 & μεχρι το '99 περιπου (πολυ απλα επειδη υπηρχε ενα τεραστιο κενο, κατα τη γνωμη μου, απο καλεσ μπαντες - οι κλασσικες των αρχων '90 ειχαν διαλυσει & δε φαινοταν να γινεται τιποτα συναρπαστικο). Παραλληλα, την αποχη εκεινη το κλιμα γυριζε ηδη κατα της σκηνης των καταληψεων πανευρωπαικα (κατι το οποιο κατεληξε στο αν πεσει η Βιλλα Βαρβαρα καναδυο χρονια αργοτερα) κτλ. κτλ.. Οπως & να εχει, ας τα πει καποιος που τα εχει ζησει & τα ξερει καλυτερα...

Υ.Γ.: Για καποιους ισως να ειναι ασχετο, αλλα για εμενα επεξε καποιο ρολο στο να σταματησω να ασχολουμαι & πολυ & ολη η αηδια με τις ελληνοφωνες μπαντες να υπογραφουν στην Virgin & στην EMI κτλ.,κατι το οποιο οδηγησε νομιζω & την αγγλοφωνη σκηνη να ψιλοπεθανει, μαζι με καποιες αγγλοφωνες μπαντες που ειχαν σχεση με το punk (Cosmic Teds & πολλες garage μπαντες)...
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2005, 10:54:09 μμ »

Μιλάω για τα γεγονότα του πολυτεχνείου oι μαζικές συλλήψεις και τα εκατοντάδες δικαστήρια που ακολούθησαν έπιασαν στον ύπνο ένα κομμάτι τις νεολαίας εκείνης της περιόδου. Έτσι μετά τα παραπάνω πολύς κόσμος ξέκοψε οριστικά.

Δυστυχώς αρκετοί δεν είχαν συνειδητοποιήσει το πολιτικό και προσωπικό κόστος των πράξεων τους καθώς και το τις όλης ιστορίας μέχρι που βρέθηκαν στην θέση του κατηγορούμενου μέσα στην αίθουσα κάποιου δικαστηρίου. Για κάποιους άλλους όλα αυτά ήταν ήδη γνωστά. Το σίγουρο είναι ότι ακόμα και όσοι δεν ήξεραν κατάλαβαν πλέων ότι η πολιτικοποίηση της φάσης δεν είναι μια “βόλτα στην παράλια” και όταν κανείς περνάει στην πρακτική κάποιων απόψεων, πρέπει να το κάνει έχοντας συνειδητοποιήσει πλήρως την όλη κατάσταση και τις πιθανές συνέπειες της.

Τέλος πάντων τα παραπάνω είναι πλέων ιστορία, η σκηνή έχει αναζογοωνιθεί, κάποιοι άνθρωποι είναι ακόμα οι ίδιοι κάποιοι άλλη χάθηκαν και κάποιοι καινούργιοι έχουν πάρει τη θέση τους, τέλος πάντων βρισκόμαστε σε μια νέα περίοδο, και υπάρχει κόσμος που ενδιαφέρετε για κάτι καλύτερο, και αυτό είναι καλό.

Στο χέρι όλων μας είναι να την κάνουμε ακόμα καλύτερη.

love is the basis of our revolution
mayman
Newbie
*

« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 15, 2005, 12:24:02 πμ »

this is all in fuckin Greek!! I have some Gorrila biscuit cds if u want me to upload? Maymanski

* yeap,it's the forum in fucking greek, not all the site,press the english button in the upper right area if you want..
now for the cd's you are saying of Gorilla Biscuits I dont think they were diy... send an email to the site so we can communicate if you wish
bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 15, 2005, 09:11:09 μμ »

Παράθεση από: "kthulu"

Δυστυχώς αρκετοί δεν είχαν συνειδητοποιήσει το πολιτικό και προσωπικό κόστος των πράξεων τους καθώς και το τις όλης ιστορίας μέχρι που βρέθηκαν στην θέση του κατηγορούμενου μέσα στην αίθουσα κάποιου δικαστηρίου. Για κάποιους άλλους όλα αυτά ήταν ήδη γνωστά. Το σίγουρο είναι ότι ακόμα και όσοι δεν ήξεραν κατάλαβαν πλέων ότι η πολιτικοποίηση της φάσης δεν είναι μια “βόλτα στην παράλια” και όταν κανείς περνάει στην πρακτική κάποιων απόψεων, πρέπει να το κάνει έχοντας συνειδητοποιήσει πλήρως την όλη κατάσταση και τις πιθανές συνέπειες της.

Δυστυχώς,είδα ακόμη και (τέως)φίλους μου,να παίροουνε τη κάτω βόλτα μετά το '95!Π.χ.άτομο που πήγε στο ¶μστερνταμ,για να ξεκόψει από τα χάπια!!! :shock:  :cry:  

Εκείνη τη εποχή,παίζανε-σε αντι-somethin' χώρους- οι BIRTHWARD μαζί με κάποιες νέες μπάντες,από τα πέριξ του Πειραιά-ανάμεσά τους κι οι ONE BLOCK SOSIETY!Ενώ κι οι NEW JACK,είχανε ξεκόψει(νομίζω εξαρχής,το είχανε κάνει) από αυτή την ιστρία.Πιστεύω,πως για να κρίνουμε πιο ολοκληρωμένα,πρέπει να το δούμε το όλο θέμα στη παγκόσμια διάστασή του.Εννοώντας,πως κάπου τότε έγινε και το ξέσπασμα γύρω από το 3ο κύμα του U.S. punk!Αν προσθέσουμε και την τάση lifestyleοποίησης που είχε,ήδη,αρχίσει από αρχές '90 (ΜΑΧ-ΚΛΙΚ),τότε είναι κατανοητό το πού πήγε όλο αυτό το 'πράγμα'...Εγώ αναρωτιέμαι πάντως,γιατί μετά τα 27-29-30-32 κ.ό.κ. αναχωρούνε γι'άλλες πολιτείες,όσοι έχουνε περάσει από τον χώρο-έστω κι ως καταναλωτές/πελάτες/ακροατές.Έχουμε φτάσει στο σημείο δηλαδή,να βλέπουμε κάποιες φάτσες στο ΑΝ ή σε άλλα μεγάλα μαγαζιά (το έχω κόψει,βέβαια,το άθλημα αυτό) και να λέμε:"πω πω,μπράβο ρε συ,ήρθες,ε;"!Ώρες ώρες,νοιώθω κι εγώ γραφικός,ενώ'ντρέπομαι' που πατάω το πόδι μου σε συναυλίες/καταστάσεις κι είμαι στο top-10 των 'γηραιότερων'!!!  :shock: Τί άλλο;Αυτά,μέχρι νεωτέρας..

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
javaspa
Forum is my life

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 17, 2005, 01:06:13 μμ »

ktulu : "η πολιτικοποίηση της φάσης δεν είναι μια “βόλτα στην παράλια” και όταν κανείς περνάει στην πρακτική κάποιων απόψεων, πρέπει να το κάνει έχοντας συνειδητοποιήσει πλήρως την όλη κατάσταση και τις πιθανές συνέπειες της."

πολύ έξυπνη παρατήρηση..αλλά ευτυχως όσο έχω δει εγώ αυτό ισχύει σε μικρές σχετικά ηλικίες..BRO!
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: