Αποστολέας Θέμα: Nightwatch (2005)  (Αναγνώστηκε 3751 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Φεβρουάριος 19, 2006, 02:42:12 μμ »

Είδα ένα ρώσικο έργο καινούριο, σε λίγους μήνες θα βγει σε dvd ,nightwatch λεγεται και αφήνει πίσω πολλά άλλα έργα της επιστημονικής φαντασίας. Πάρτε λίγο Μάτριξ, βάλτε και underworld, τώρα προσθέστε και νόημα και ωραίο αν και παραμυθένιο σενάριο και όλα αυτά αλέστε τα μέσα από την καταπληκτικότερη σκηνοθεσία όλων των εποχών και έχεται ένα διαμάντι επιστημονικής φαντασίας που αν και έχει ως βάση το καλό και το κακό ξεφέυγει πολύ από αυτό! Εμαθα ότι είναι τριλογια και τώρα βγήκε και το δεύτερο και θα πεχτεί συντομα! ΟΡΜΗΣΤΕ ΡΕ!!!

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
Absinthe
Junior forumist

« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 23, 2006, 03:19:27 πμ »

¶ψογο...από τα καλύτερα του είδους που εχω δει.

Και μάλιστα, μόλις τώρα γύρισα από σινεμά όπου είδα το Underworld 2, το οποίο δεν ήταν απλώς πατάτα, αλλά άθλια μούφα, και συνειδητοποίησα πως ένας επιπλέον λόγος που ξενέρωσα, ήταν πως είχα μέτρο σύγκρισης το Nightwatch, το οποίο πραγματεύεται παρόμοιο θέμα, αλλά με τρομερή μαεστρία.

Έχουμε και λέμε: τρομερή ατμόσφαιρα, πεσσιμισμός, κλειστοφοβία, απογοήτευση και απόγνωση των χαρακτήρων σε μια άψογη απεικόνιση της παρακμής των σύγχρονων αστικών κέντρων, μελαγχολία και υπαρξιακή αγωνία σε συνδυασμό με ολίγα φανταστικά και μυθολογικά στοιχεία...στο στοιχείο μου δηλαδή!  :mrgreen:

Τρομερό σενάριο, καλές ερμηνείες, καλή πλοκή και ροή του έργου -δε βαριέσαι λεπτό- και το σκοτεινό, πνιγηρό τοπίο της Μόσχας κόβει την ανάσα  

http://www.imdb.com/title/tt0403358/

For me my glory is an
Humble ephemeral Absinthe
Drunk on the sly, with fear of treason
and if I drink it no longer,
it is for a good reason.
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2006, 12:48:37 πμ »

Λοιπον την ειχα δει αυτην την ταινια σε σινεμα...Μου αρεσε μεν αλλα μου αφησει μια γευση μη ολοκληρομενου..δλδ απο την μια δεν εκλαψα τα λεφτα μου αλλα απο την αλλη δεν μου εμεινε και σαν ταινια...

Βασικα ισως να ειχε παιξει ρολο το οτι ειχα τρομερο πονοκεφαλο κατα την διαρκεια της ταινιας..Παντως η μουσικη πρεπει να ηταν πολυ καλη... :lol:

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
Anarchy
Junior forumist

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2006, 10:31:27 πμ »

Φανταστικό έργο, κρατάει όχι μόνο το βλέμμα αλλά και τη σκέψη σου καθηλωμένη στην οθόνη, αλλά κι εμένα μου δόθηκε η εντύπωση του ανολοκλήρωτου, ίσως επειδή η πλοκή εκτυλισσόταν λίγο γρήγορα και παρ'όλ'αυτά τελείωσε νωρίς.

Εννοείται πως ενθουσιάστηκα που με αυτήν την παραγωγή της Μητέρας Ρωσσίας ξεφύγαμε λίγο από το Hollywood, αν και δεν θα παραξενευόμουν ιδιαίτερα αν η εταιρία που ασχολήθηκε με το Nightwatch είναι καμιά θυγατρική της Warner ή κάτι τέτοιο.

Long Live Mother Russia  

Those who have crossed
with direct eyes to death's other Kingdom
remember us -if at all- not as lost violent souls,
but only as the hollow men, the stuffed men.

Mundus Senescit
vothros
Newbie
*

« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2006, 07:07:22 μμ »

To Nightwatch είναι ΤΡΙΛΟΓΙΑ κάτι σαν τον άρχοντα δηλαδή. Στην Ρωσία ήδη έχει βγει το 2ο μέρος εδώ και πολύ καιρό και είναι σχεδόν έτοιμο και το 3ο.
Το πότε θα έρθουν και τα υπόλοιπα εδώ...άγνωστο.  
DIST
Junior forumist

...
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2006, 07:10:52 μμ »

εδω Αθηνα εχει βγει σε dvd ηδη-για οσους ενδιαφερονται.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2006, 08:05:25 μμ »

Eγώ έχω δει και το δεύτερο εδώ και πολλούς μήνες σε τέλεια ποιότητα (από ίντερνετ φυσικά) και θα σας απογοητεύσω αλλά δεν πλησιάζει καν το πρώτο. Πάντως καλό είναι...
Το δεύτερο λέγεται daywatch, όποιος θέλει ας ρίξει μια search...
 :wink:

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
BeerBomber
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2006, 11:33:42 μμ »

Νιώθω περίεργα. Πέφτω τόσο έξω. Είμαι άσχετος από κινηματογράφο? Δεν νιώθω? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΗ Η ΤΑΙΝΙΑ?!!???!!!
Όποιος απαντήσει σωστά κερδίζει ένα μισοκαμμένο τοστ με τυρί κ μαρούλι.

παναστάτες από την πρώτη στιγμή που είδαμε το καλό μέσα μας...
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: