+ 
|-+  ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ» Σιχάματα» about emo
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: about emo  (Αναγνώστηκε 44294 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 04, 2007, 04:52:48 μμ »

Ρε συ acab ?? Αν εννοείς για το όλο style ειναι μαλακία όντως αλλά το ίδιο ισχύει και για όλους εμάς (εγώ παλιότερα τουλάχιστον) που φορούσαμε μαυρα ρουχα και το ίδιο ισχύει και για όλους όσους ακολουθάνε μόδες. Θέλω να ειμαι ο εαυτός μου σημαίνει να φοράω ότι γουστάρω, ωραία κάποια πουκαμισάκια, ωραία κάποια adidas, ωραία και τα φουτερ, ωραία και τα σχισμένα, ΟΛΑ! Αυτο ειμαστε, δεν ειναι δυνατον να μην σου αρεσουν ολα τα ρουχα ,ελαχιστοι ομως φοράνε οντως οτι γουσταρουν.
Απο κει και περα μουσικά ειναι ενα ειδος που ελάχιστα πράγματα μου αρεσουν και ειναι τα περισσότερα αντιγραφη το ενα του αλλου, σε αυτο συμφωνω αλλα ειναι υποκειμενικο.
Ειλικρινα το χειροτερο στο emo style ειναι τα κουρεματα. χοχο.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
standXup
Junior forumist

« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 04, 2007, 05:08:10 μμ »

Ειχαν ρωτησει καποτε τον Ian McKaye των Minor Threat, τι νομιζει για το emo. Ειπε οτι μουσικα ειναι ηλιθιος χαρακτηρισμος. Οι Bad Brains δεν ηταν emo(-tional)? Οποτε καλυτερα να το λες haircore/fashioncore/myspacecore hah!.

Παντως οσο λιγοτερο ασχολησε με την εμφανιση σου τοσο το καλυτερο πιστευω.
paul
Newbie
*

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 04, 2007, 08:18:51 μμ »

ρε μεγάλε τα γραφεις που τα γραφεις γραφτά σωστά!δεν τον είχαν ρωτήσει για την emo.κατά τη διάρκεια live με τους Embrace(τη banda του McKaye μετά τους minor threat,η οποια banda κράτησε για ένα μόλις χρόνο) είπε ότι η "εμοκορε" είναι ο πιο ηλίθιος χαρακτηρισμός που έχει ακούσει!
"    Η must say one thing. I must say emocore must be the stupidest fucking thing I've ever heard in my entire life. But just in case you are wondering, I read in my Thrasher the other day, that in fact, what my band along with other bands in this city (Washington DC) are playing is emocore. Η'm thinking Emo Phillips, the comedian, "εμοκορε"? Emotional hardcore?? As if hardcore wasn't emotional to begin with. Anyway, it's κακά. I hate to say it but you can only hold your silence for too long about this stupid shit."

τω σχετικό video υπάρχει και στο youtube.

ο Ian McKaye έβαλε τις βάσεις για την post punk και για την emo άσχετε standXup.άκου Fugazi και θα καταλάβεις

τέσσρα τω τι ακούει ο καθένας είναι δικια του επιλογή!αν τον εκφράζουν οι κομμένες φλέβες και τα συναφή aston να ακούει τέτοιες βλακείες!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2007, 09:44:58 μμ από tug »
standXup
Junior forumist

« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 04, 2007, 10:43:39 μμ »

Έλα ρε παυλάκη τσαμπουκά άραξε λίγο που γραφής τόσο επιθετικά. oxx σας έχω βαρεθεί όλους. Όλο τεστοστερόνη.
Έχουμε την τάση να τσακωνόμαστε για τις πιο ηλίθιες μαλακίες. Εσύ είσαι σωστός και εγώ λάθος, εσύ ξέρεις τα πάντα. Πάρε κάνα βραβείο να νιώσεις ωραία. Φάε και κάνα μπισκότο. γκέγκε?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2007, 09:45:24 μμ από tug »
bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 04, 2007, 11:13:24 μμ »

Το ίδιο πράγμα από 2 χρήστες...Εν πάσει περιπτώσει ο McKaye από τα τέλη ΄80 είπε για το emocore, δίχως να ξέρει ότι μετά από 10-15 χρόνια θα είναι σκέτο ΕΜΟ!
Πάντως εγώ έχω ακούσει και μπάντες που παίζουν από τα 90ς και σε φάσεις αρκετά απογοητευτικές τις έβρισκα αυτές τις μουσικές μια χαρά για την φάση.
Δε γουστάρω τις γενικεύσεις αυτές καθόλου,παρόλα αυτά όλοι αυτοί οι fashioncore έχουν περάσει και παλιότερα κι από το metalcore κι από το moshcore και δε ξέρω κι εγώ τί γαμωταμπέλες να χρησιμοποιήσω...

Υ.Γ. ζήτω τα καρέ κοντομάνικα πουκαμισάκια..που έφεραν στην Γραικεία οι sk8αδες!

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
paul
Newbie
*

« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 05, 2007, 05:36:35 πμ »

προφανώς και δεν τα ξέρω όλα απλά τους minor threat τους λατρεύω!άσχετα αν ο McKaye είναι ένα "αρχιδακι"!standxup προσβλήθηκες?μήπως θες να κλάψεις κάτω από t αστερια και να κόψεις τις φλέβες σου? 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2007, 09:45:53 μμ από tug »
crispy_ambulance
Forum Normal

« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 05, 2007, 08:26:43 πμ »

μαλλον δεν εχει σημασία αλλα ο Ian McKaye δεν έβαλε καμια βαση για το post punk. Θα ελεγα οτι την πρόλαβε στα τελευταία τηs. Η σκηνή υπηρχε σχεδον μία δεκαετία οταν ο Ian McKaye δεν ειχε σκεφτει καν να φτιαξει τουs fugazi και κατά πάσα πιθανότητα πήγαινε ακόμα σχολείο... ( και σιγα την μπαντα εχω ακουσει demo τουs απο το 1987 και δεν ειναι τιποτε σπουδαίο) περί emo αγνοω. Παντωs ο καθεναs οπωs τη βρισκει. Ειτε με εμπορικεs μπαντεs είτε με underground.
paul
Newbie
*

« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 05, 2007, 09:00:14 πμ »

nai exeis dikio,post hardcore h8ela na grapsw!oi fugazi einai poly wraia banda re sy!
ANASTASIA
Newbie
*

« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 12, 2007, 02:22:59 μμ »

ότι ξεκινάει και καταλήγει στο χρήμα δεν είναι αληθινό.
είναι μπόλικο για όλους τω γνωστό  περιτύλιγμα που  πρόφαση έχει την μιζέρια της κοινωνίας την αποξένωση τον ανθρώπων κλπ κλπ...κλπ...κλπ καταλήγοντας  μονο  στους ιδιους τους ανθρώπους...για να ksanaantikrisei την κοινωνία..k πάει λέγοντας..για ποια επανάσταση μιλάμε για ποια ιδεολογία για ποια εναλλακτική λύση...αφού καταλήγομε στο χρήμα k στις εταιρίες..στο να δίκτο k η νιώθω διαφορετικός,να πιαστώ θύμα k μετά να ξυπνήσω ένας ενηλικιωμένος βολεμένος που απλά παραδέκτηκε κάποτε  πως πιάστηκε θύμα...ας αφήσουμε τις κατηγοριες ανθρώπων  τα είδη μουσικής ιδεολογιών,την μόδα..k ας δούμε τι υπήρξε αληθινό κάποτε,να τω εκτιμήσουμε k να πάμε μπροστά έχοντας τω όχι σαν είδωλο η πρότυπο αλλα ως ένα γεγονός που δεν έκρυβε πίσω του άλλους σκοπούς..επιτέλους να δούμε κάτι αληθινό..αυτό λείπει πιστεύω στις μέρες μας,,

-------------------------------------------------------------------------
..i'll make my music boring,
i'll play  my music slow
i ain't no artist,i'm a businessman
no ideas of my own..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2007, 11:58:35 πμ από tug »
Mata
Newbie
*

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 01, 2008, 07:04:19 μμ »

Θα 'θελα να εκφρασω και την δικη μου αποψη για τους emo....
Λοιπον με ολο το κινημα δεν εχω προβλημα με το πως καταντησε εχω και μαλιστα μεγαλο...
Νομιζω πως το κινημα εκφραζει την αγανακτηση των εφηβων γι αυτα που γινονται εις βαρος τους....ή μαλλον
για να το πω πιο σωστα θα μπορουσε να το κανει αν δεν ανακατευονταν τα ΜΜΕ και οι κερδοσκοπικες εταιριες.....
Το εκαναν μοδα και κερδιζουν απο αυτο και αντι να κανει αυτο που θα πρεπε, δλδ να ξυπνησει ολους αυτους που κοιτανε την παρτη τους και δεν τους νοιαζει τι συμβαινει γυρω τους αρκει να βολευονταιμε τα λιγα και με υποσχεσεις απραγματοποιητες......Κανουν ακριβως το αντιθετο εν αγνοια τους βεβαια...στηριζουν ολο αυτο το συστημα και μαλιστα τους δινουν και κρατηματα να λενε οτι ειναι σωστοι.... ετσι οπως εγινε αυτο το κινημα κανεις δεν θα ενδιαφερφει για τα πραγματικα προβληματα των νεων ... Μονο θα τους ρωτουν σε διαφορα καναλια "Εισαι bi/gay?" "Χαρακωνεσαι?" και αλλα τετοια χαζα για να φωναζουν μετα οτι ο κοσμος παει κατα διαολου λογω των νεων και οχι για χαρη τους που καθονται σιωπηλοι σε ολες τις μαλακιες που κανει αυτο το κρατος.....Γι αυτο το λογο θα θελα να πω οτι θα πρεπει οι νεοι να το ψαξουν λιγο το πραγμα,να μην ακολουθουν ετσι αβουλα την μοδα...να σκεφτουν λιγο πως μπορουν να κερδισουν αυτα που θελουν και σιγουρα γινεται αυτο αν δεν αναλωνονται μονο στο style τους αλλα και στην βασικη ιδεα που παταει το οποιοδηποτε "κινημα" και κυριως σ αυτην .....
middlefinger
Junior forumist

« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 11, 2008, 03:06:52 πμ »

λοιπον...μετα απο 10 μερες αναλυσης του θρεντ γενικες ομολογιες αποψεων συντεινουν στο συμπερασμα οτι...
πολυ σημασια δινουμε ρε αδερφακι μου... στην τελικη τι με νοιαζει κιολας αν ο αλλος κοβεται ραβεται ξυλονεται...
εγω το βλεπω απλα ως μια αλλη καινουρια (καλοδουλεμενη απο αποψη απατεωνιας) ταμπελα δισκογραφικων επιχειρησεων που μου την δινει στα νευρα. τωρα οσο για τα ατομα που την ακουν αυτη τη φαση...
κακο στον εαυτο τους κανουνε (ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ  το πιασατε ε???)
και αντι να στραφει το βλεμα μας στις δισκογραφικες που προωθουν αυτην την κατασταση στρεφομαστε στο ιδιο το κοινο και ρε σ καος πως ειλικρινα... πως νιωθεις οταν μια απο τις αγαπημενες σου μπαντες πανκ εχει εισοδο 30 εως 51 εουρος.... για πε....χωρις να θελω να σε θειξω

Υ.Γ. φακ δε πιπολ, φακ δε σιτυ..., αη λοβ γκραφιτι ι-)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2008, 03:09:23 πμ από middlefinger »

nd with the guts of the last priest
let us stragle the last king so we can finaly be the land of the free...  (B.I.)
Kostas Xatzigeorgiou
Newbie
*

« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 14, 2008, 05:00:40 μμ »

Oρισμένοι στο συγκεκριμένο thread πλησίασαν το εμο με μία πίο σοβαρή προσέγγιση. Ονόματα όπως Ian Mackaye & μπάντες όπως Fugazi και Embrace αναφέρθηκαν. Οι Fugazi είναι αποκομένοι από το πρώτο κύμα του λεγόμενου (βασή του τύπου δηλαδή) emocore, αλλά οι Embrace όχι.

Να πω εδώ πως με τους σημερινούς αυτοαποκαλούμενους έμο, δεν έχω ιδιαίτερη σχέση και δεν έχω καν ψάξει τι ακούν αν και στα '90ς πολλές ποπ-πανκ μπάντες τύπου Samiam & Jawbreaker μου αρέσουν.

Ουσιαστικά όλα ξεκίνησαν με το λεγόμενο Revolution Summer της Washington D.c. Το αρκετά agro και macho attitude των τότε hardcore-rs είχε βρει πρόσφορο έδαφος με την εξάπλωση του Nyhc μεταξύ άλλων. Οι Rites of Spring ήταν ουσιαστικά μία επανάσταση, τόσο μουσικά όσο και ιδεολογικά εκείνη την εποχή. Πιο προσωπικοί στίχοι, μελωδικά και artsy τραγούδια, τα οποία δεν έχαναν τίποτα από την ωμή πανκ ενέργεια του παρελθόντος. Βeefeater, Embrace, Marginal Man, Articles of Faith, Husker Du, πολλά συγκροτήματα κινήθηκαν σε αυτή την κατεύθυνση με πιο σημαντικά αυτά που ξεπήδησαν από την harDCορε φάση.

Μπορείτε να διαβάσετε το Dance of Days του Mark Andersen, ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχουν εκδοθεί. Η μουσική παίρνει κοινωνικο-πολιτικές εκτάσεις. Επίσης οι απόψεις του είναι πραγματικά αξιόλογες και τα ιστορικά ντοκουμέντα που έχει συλλέξει είναι εντυπωσιακά.
Punkorama_tsepeto
Newbie
*

« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 26, 2009, 10:45:04 μμ »

se auti tn koinwnia oi neoi prp na exoun kapoia protipa?gt prp na apofasisoun anamesa stous emo,stous trendy,stous kagkoures,stous metalades,stous punkides,stous skinades?sto otidipote?to 8ema einai na mn anikeis kapou...na exeis tin dikia s proswpikotita na mn s plasarei kaneis tipota...na exeis to stul p goustareis k na to uperaspizese...to na vazeis mia tampela <<eimai auto>>dn ofelei kapou..isa isa p se doulevoun k apo panw...gi auto lew..ntu8ite opws goustarete arkei na eisai diaforetikos apo tous allous k na mn exeis eidwla k protupa..BE THE BLACK SHEEP
IxGx
Newbie
*

Fuck the trends...

« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 01:03:13 μμ »

Λοιπόν. Εγώ πιστεύω πως το Emo είναι μια μαλακία και μισή. Όσοι είναι Emo το παίζουν εντελώς κατάθλιψη κ έτσι. Εγώ πιστεύω όταν ο άλλος έχει όντος κατάθλιψη δεν θα κάτσει να φτιάξει το μαλλί, ούτε το νύχι, ούτε να βάψει το μάτι. Το μόνο απ αυτά των Emo που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος που έχει κατάθλιψη (και όχι μόνο) είναι να χαρακωθεί (που ο καθένας μπορεί να το κάνει για δικούς του λόγους). Επίσης εκτός από τους Emo υπάρχουν και οι Scene. Αυτό το style/μόδα, ακμάζει πάρα πολύ τα τελευταία 2 το πολύ 3 χρόνια απ'ότι έχω δει (εδώ στο Βόλο ήρθε περίπου πριν 1 χρόνο). Αυτά τα ''παιδιά'' πολλοί τα μπερδεύουν με τους Emo. Είναι πάνω κάτω το style των Emo αλλά δεν το παίζουν κατάθλιψη φάση, και φοράνε έτσι πιο ανοιχτόχρωμα ρούχα. Πιο συγκεκριμένα αυτή η μόδα ακμάζει πάρα πάρα πολύ στο Post Hardcore, στο Screamo, στο Metalcore και σπάνια στο Deathcore (καθώς και αυτά τα είδει είναι μόδες)...Νομίζω καταλάβατε τι σας περιγράφω αν και σίγουρα έχετε τέτοιους

GOD = Gore Or Die
fatimahill
Junior forumist

« Απάντηση #74 στις: Μάιος 05, 2012, 01:53:20 μμ »

screamo,post hardcore,deathcore τι μλκιες ειναι ολα αυτα ρεεε...ακουστε λιγο Πανκ τουπα τουπα τουπα
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: