+ 
|-+  ΜΟΥΣΙΚΗ» Περι μουσικής» Αγαπημένα συγκροτήματα» Ictus
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: Ictus  (Αναγνώστηκε 4813 φορές)
Anti-Manifesto
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Αύγουστος 31, 2006, 11:54:47 πμ »

Μιλάω για την μπάντα που έπαιξε πρόσφατα (9 Αυγούστου) στον Τύρναβο και είναι από Ισπανία. Δε ξέρω τίποτα για δαύτους μιας και το site τους www.ictuscore.tk δεν με βάζει μέσα και δεν μπορώ να βρω άλλες πληροφορίες από αλλού.

Μιλώντας από άποψη μουσικής ΓΑΜΑΝΕ, μιας και είναι σαν τους Madame Germen (για όποιον έχει ακούσει είτε στο live στη Βίλλα πέρυσι είτε από Soulseek όπου και έχει κομματάκια να κατεβάσετε), απλά ένα βήμα πιο μπροστά. Θα τους χαρακτήριζα ως σκοτεινό και μελωδικό (γρήγορο) crust με φωνητικά πιο ουρλιαχτά παρά βοθρητά και σημεία χωρίς παραμόρφωση στην κιθάρα που είναι πιο instrumental. Επίσης, έχει και κάποια πολύ σύντομα grind περάσματα, όπου ο drummer παθαίνει αμόκ και τα κοπανάει σαν τρελός! :twisted:

Το EP που κατέβασα απ'το Soulseek ονομάζεται Hambrientos A Un Sol Distincto και έχει έξι κομμάτια. Δε γνωρίζω Ισπανικά, οπότε και δεν μπορώ να μιλήσω από στιχουργικής άποψης σκοπιά. (Πάντως νομίζω πως ο τίτλος του EP σημαίνει "Καιτοικούμε σε έναν Ήλιο Μακρυνό" ή κάτι τέτοιο :?: ).

Απλά κατεβάστε και θα ακούσετε...

[kthulu edit:Τα links διορθώθηκαν από τον/ην Maniac_Butcher]
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2007, 02:41:28 πμ από kthulu »

..and yes I recognize the irony
the system I oppose affords me the luxury
of biting the hand that feeds
that's exactly why privileged fucks like me
should feel obliged to winge and kick and scream until EVERYONE HAS EVERYTHING THEY NEED
burnthecopper
Junior forumist

« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 31, 2006, 01:52:51 μμ »

Hambrientos de un sol distinto = Αυτοί που επιθυμούν έναν διαφορετικό ήλιο  
αν βρω χρόνο θα μεταφράσω στοίχους τους να μάθεις και τι παίζει στιχουργικά  :wink:
Anti-Manifesto
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2006, 01:55:37 μμ »

Ευχαριστώ ρε συ...Θα το εκτιμούσα πολύ αυτό..

should feel obliged to winge and kick and scream until EVERYONE HAS EVERYTHING THEY NEED
burnthecopper
Junior forumist

« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2006, 08:45:19 μμ »

un millon de dedos aprietan : ένα εκατομμύριο δάκτυλα σφίγγουν
Κάθε φορά που μια αγνή ψυχή πατάει πάνω σε αυτόν τον πλανήτη διαφθείρεται και της δίνεται ένα όπλο για να μπορεί να σκοτώσει. Ένα εκατομμύριο δάκτυλα σφίγγουν. Έχουμε γεννηθεί για να αιμορραγούμε, έχουμε γεννηθεί για να θρηνούμε τη μάχη μας. Τα πράγματα πρέπει να αλλάξουν, με τα χέρια γεμάτα πληγές, πεθαίνοντας στη προσπάθεια, αλλά κάτι θα παραμείνει για πάντα, η ηχώ από τις φωνές μας που ζητάνε ισότητα, οι ψυχές μας ποτέ δε θα πεθάνουν και θα σου θυμίζουν ότι έχουμε γεννηθεί για να αιμορραγούμε.

la herida es el comienzo : η πληγή είναι η αρχή
Φωνάζοντας, ζητώντας δεν έχεις απάντηση…παρά μόνο την ηχώ και ναι, εσύ είσαι η απάντηση, η πληγή είναι η αρχή, την έχεις μέσα σου, στην καρδιά. Νιώσε ξανά, μπορείς να επιλέξεις, υπάρχουν περισσότεροι δρόμοι από αυτούς που βλέπεις και από αυτούς που σου επιτρέπουν να ξεχάσεις το φόβο, νιώσε ξανά, μπορείς να επιλέξεις, υπάρχουν περισσότεροι δρόμοι μέσα σου. Πέταλα εμφανίζονται στην πληγή μου!
Χρωματισμένα κόκκινα με την πάροδο του χρόνου, υπηρέτες για να καταστραφεί το ανεύθυνο, περικυκλωμένοι από αμφιβολίες σε έναν κόσμο κενό που πρέπει να γεμίσουμε. Είναι στο χέρι μας να αλλάξουμε, να αλλάξουμε το τέλος!

hambrientos de un sol distinto : Πεινασμένοι(κατά λέξη) για έναν διαφορετικό ήλιο
Πως μπορώ να εκφραστώ αν δεν υπάρχουν λέξεις πια! […]  η νύχτα απλώνεται πάνω στην απέραντη θάλασσα, παρόλο που νωρίς θα χαράξει…και θα ανοίξουν τα μάτια, κουρασμένα…και θα ανοίξουν τα μάτια από τον ύπνο…και θα ανοίξουν τα μάτια, πεινασμένα για έναν διαφορετικό ήλιο! Ακόμη μου είναι δύσκολο να ξυπνήσω, αλλά ο ύπνος με πονάει. Αν έχεις την επιλογή μην το σκέφτεσαι, χρησιμοποίησε την. Ακόμη μπορώ να κοιτάζω την ουλή του ήλιου χωρίς να με τυφλώνει. Πόδια που δε θέλουν να τρέξουν, μέτρια πνεύματος, κοκαλωμένα. Μάτια που δε θέλουν να δουν, σημεία λανθασμένης βοήθειας, μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι και να συνεχίσουμε να σκεφτόμαστε τι άλλο μπορούμε να αλλάξουμε. Ορίζοντες που αιμορραγούν θλιβερά δεν είναι μακριά, διακρίνεται το τέλος. Κάτι καίγεται στο στήθος μου και αισθάνομαι ότι μπορώ να αλλάξω! Και δε θα γίνω αυτός που εσύ θες, δε θα κάνω αυτό που εσύ…

destruyendo nuestro hogar : καταστρέφοντας το σπίτι μας
Όλη τη ζωή μου ψάχνοντας αποδοχή από κοινού με την κοινωνία, ανακαλώντας για ολοκλήρωση τους συλλογισμούς μου και θεωρίες πάνω στην ατομικότητα, πρωτοτυπία, τελικά, ΄βρέχειΆ πάνω σε όλα το ίδιο. Που είναι η ευφυΐα, η δύναμη για να θέσουμε ένα τέλος στην πνευματική αστάθεια που καταστρέφει το σπίτι μας. Περικυκλωμένοι από ιδέες και συναισθήματα με περισσότερη προσωπικότητα από τα ιδανικά για τα οποία ανησυχούμε.

hilos que sujetan el mundo : κλωστές που συγκρατούν τον κόσμο
Τα χέρια σου λιώνουν, δε θα καταπιέσουν ξανά [..] Σιδερένιες πανοπλίες που καλύπτουν καρδιές, κλωστές που συγκρατούν τον κόσμο, μυαλά και σώματα χωρίς ζωή, ζωή χωρίς πόνο αλλά ζωή νεκρή. Δεν θέλω να υπάρχω, αποφεύγω την αλήθεια σου, δε θέλω να βλέπω, τα μάτια μου δε βαστάνε άλλο πια, σήμερα θέλω να αφήσω την ομίχλη πίσω…στα όνειρα μου…ψεύτικα δάκρυα, κατεστραμμένες θάλασσες, φλέβες που μεταφέρουν μίσος, μίσος που καταστρέφει ελπίδες…πνιγμένοι για την ελπίδα ενός άλλου πιθανού κόσμου, χτυπημένοι από τη μηχανή, ανακαλύπτουμε το μονοπάτι.
Anti-Manifesto
Junior forumist

« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 01, 2006, 05:15:58 μμ »

100000000000 ευχαριστώ φίλε για την μετέφραση...Μου πήρε λίγο καιρό να τω πάρω είδηση ότι τα είχες ποστάρει...Είναι άπαιχτοι πάντως...

smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 01, 2006, 11:09:39 μμ »

ναι θυμιζουν Madame Germen ,το χω αυτο το 7" οπως και ενα σπλιτ LP/CD με τους This Thing Called Dying που κυκλοφορησε φετος οπου εχουν μονο ενα κομματι  διαρκειας 16 λεπτων με τιτλο Sed de venganza(διψα για εκδικηση),αν το βρεις, οι στιχοι ειναι:
Sed de venganza / Thirst of revenge

You will destroy what one day was beautiful, capturing all of its space, making them dark, miserable, small cells, we΄ll lie; confusion entrails will come to devour you, any vital sign, tortured, deleted...Deep inspiration to stop this, sensitive to the glance from the abyss, dressed in lethargic ashes, the deceased earth devours us...Thirst of Revenge... Among cries today is where i find the meaning of respect for life, buried under corpses time blows against... victims... they will never return. Oceanic fury on the verge of exploding, too much suffering for the tortured equilibrium, chinks are those that stay, waiting for the last drop of the agonizing dawn to shed ... sad leaves... black trees... battle evening ... like any animal exterminated needlessly, good moment to use...... the words... as... guns... that sadden the grey leaves, in black trees, late in the heat of the battle war continues. when dawn spills its last tears for the victims... how many lives have you sacrificed for your well-being? how many more will you have to end? War continues, when dawn spills its last tears for the victims drowned in their own creation of evil.

παντως το σαιτ τους δουλευει τωρ

[/img]
+Sick+
Junior forumist

« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 12:51:24 πμ »

το site παντοσ δεν δουλευει
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 03, 2006, 12:01:02 πμ »

μαλλον στον browser που χρησιμοποιεις ειναι ενεργοποιημενη η εντολη που σταματαει τα διαφορα pop ups:η επομενη σελιδα μετα το www.ictuscore.tk/
ανοιγει σαν pop up...
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: