Αποστολέας Θέμα: Equilibrium / "ανθρώπινο μίσος"  (Αναγνώστηκε 4153 φορές)
bhoy
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας

« στις: Αύγουστος 20, 2006, 10:05:48 μμ »

Από τις πιο άκυρες μεταφράσεις τίτλων ταινιών!
Όλως τυχαίως είδα ό,τι την προβάλλει ΤΩΡΑ το ΣΤΑΡ. Δείτε την...

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 21, 2006, 07:18:14 πμ »

Παράθεση από: "bhoy"
Από τις πιο άκυρες μεταφράσεις τίτλων ταινιών!
Όλως τυχαίως είδα ό,τι την προβάλλει ΤΩΡΑ το ΣΤΑΡ. Δείτε την...

Έπεσα θύμα παραπληροφρόρησης από το τηλε-έντυπο της εφημερίδας ή σωστότερα της βιασύνης μου...

Σήμερα, 21 Αυγούστου κι ώρα 22:00 από το ΣΤΑΡ.

Η ταινεία θυμίζει στα βασικά 'Μatrix', αλλά έχει δώσει και στοιχεία στη 'V for Vendeta'.

Είναι κι αυτή ταινεία επιστημονικής φαντασίας που στηρίζεται σε μια πολύ έξυπνη ιδέα για να περιγράψει μια δυστοπία (αντίθετο ουτοπίας) που απaγορεύεται το συναίσθημα!
Ο Christian Bale πολύ καλός...

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
kjlkjlk
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 21, 2006, 03:08:45 μμ »

την έχεις δει?
την είχα δει παλιότερα. δεν εκφέρω γνώμη προς το παρόν γιατί θα προιδεάσω και δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό.  
άν μπω το βράδυ θα πω την γνώμη μου τώτε.
vothros
Newbie
*

.
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 21, 2006, 03:50:05 μμ »

Εμένα πάντως μου αρέσει  
bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2006, 09:35:20 μμ »

Παράθεση από: "kjlkjlk"
την έχεις δει?
την είχα δει παλιότερα. δεν εκφέρω γνώμη προς το παρόν γιατί θα προιδεάσω και δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό.  
άν μπω το βράδυ θα πω την γνώμη μου τώτε.

Την προτείνω,επειδή μου έκανε θετική εντύπωση και την είδα τη περασμένη εβδομάδα! Λαμβάνοντας υπόψιν πως είναι ταινεία Ε.Φ. έτσι; Οπότε κάποιες "υπερβολές" συγχωρούνται...(δεν είμαι φαν των εφέ, πάντως)

Τα μελέ

stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 23, 2006, 07:08:42 μμ »

Την ταινια την ειδα προχθες..Μια απλα καλη ταινια..τιποτα το ιδιαιτερο..Αυτα που με χαλασαν κυριως ηταν οι αρκετες υπερβολες στη δραση που καταντουσαν αηδια σε καποια φαση και το γεγονος οτι δεν διυσδουσε αρκετα στον χαρακτηρα των πρωταγωνιστων...

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 23, 2006, 08:48:50 μμ »

Σεναριακά εμένα μου έκανε πολύ καλή εντύπωση! Όλο αυτό το πλαίσιο περί ευθύνης των συναισθημάτων για όλα τα "δεινά" της ανθρωπότητας με..τρόμαξε.Όπως κι η μαζική λήψη του ναρκωτικού.
Η ταινεία είχε ευθείες αναφορές στο 1984 (και την ταινεία) και δε ξέρω και τις επιροές από έργα της Ε.Φ. που επηρέασαν το σενάριο.Ο Ντικ είναι ο "μέντορας", αλλά και το ερωτικό στοιχείο που πήγε ν' ανοίξει με την Έμιλη Γουάτσον αλλά ούτε καν το πέτυχε,έχει απασχολήσει πολύ λαό της Ε.Φ.
Όσο για τις "αρκετές υπερβολές στη δράση" κι εμένα γενικώς μ' ενοχλούν σε σημείο να μην έχω πάει να παρακολουθήσω σε σινεμά το Μatrix, αλλά τότε και το Μatrix είναι της πλάκας ή το V for Vendetta!Θεωρώ πως απλά διευκόλυναν το σκηνοθέτη να ξεμπλοκάρει τη πλοκή.

Τέλος, η σκηνή με τα σκυλιά με ανατρίχιασε και θα μπορούσε να είναι από τα "καλύτερα" κλιπάκια για οργανώσεις τύπου ΡΕΤΑ.

υ.γ. όπως κι η σκηνή που ακούει Μπετόβεν ο τύπος και του φεύγει το κλαπέτο..

kjlkjlk
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 24, 2006, 04:14:08 πμ »

ειχα δει την ταινια πριν 3 χρονια περιπου χωρις ελληνικους υποτιτλους, οποτε ηταν αλλος ενας λογος να την ξαναδω και με υποτιτλους και να την ξαναθυμηθω. παλιοτερα που την ειχα δει μου την ειχε σπασει η αισθητικη της εικονας-παραγωγης που ηταν πιο ψυχρη και απομακρη απο την κοινωνια που περιεγραφε.επείσης είναι άλλη μία ταινία που χρησιμοποιεί έναν ήρωα σαν κεντρικό κλειδί για τα προβλήματα των υπόλοιπων. κλασσικά μετανοημένος πρωην κατι στην ιεραρχια της εξουσίας. οι τύποι που αποτελούσαν την αντίσταση είχαν την ιεραρχία τους και αυτοί.... κομπλε. θα μου πεις, τι περιμενες τωρα, και με τι μαλακιες ασχολείσαι. ε, δεν περίμενα τίποτα άλλο...ούτε θα ήθελα να περιμένω ίσως.
παρ όλα αυτά την ξαναείδα με ενδιαφέρον. παρουσίαζε με ωραίο τρόπο την προπαγάνδα για την πρόοδο πάντως. και το με τι αφέλεια σου έλεγε ο καθένας μα το κάνουμε για την πρόοδο.
πάντως ντάξει και στις κοινωνίες μας αναμασάμε πρωί βράδυ αυτά τα ιδεολογήματα χωρίς να παίρνουμε το φάρμακο που έπαιρναν στην ταινία.
απλά εδώ έχεις και τις ψευδο-επιλογές σου-που τις κατέκτησες με αίμα τις επιλογές και σου χάρισαν απλόχερα τις ψευδο. αστική δημοκρατία vs ολοκληρωτισμός. oh ye!
εκτός από το 1984 βιβλία που περιγράφουν τέτοιου τύπου δυστοπίες είναι και το θαυμαστός καινούριος κόσμος του αλντους χαξλευ καθώς και το φαρεναιτ 451 του ray bradbury που υπάρχει και σε οπτική εκδοχή.
υπάρχει και η ταινία brasil πάλι κοντά σε αυτή τη φιλοσοφία...
bhoy καλα έκανες και το πρότεινες  
AlmaRoots
Junior forumist

Φύλο: Γυναίκα

« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 25, 2006, 01:07:41 μμ »

δεν είναι άσχημη η ταινία άσχημη ως ιδέα!!!!αλλα οι σκηνές με τον πρωταγωνιστή που κάνει τω κατά με τω όπλο είναι ελεεινές xaxaxxaax :D

Xωρίς Βενζίνη Χωρίς Αλλοτρίωση
RaVe iS n0t a cRiMe - ReSpEkt tHe UnDeRgRoUnD tEkN0 MoVeMeNt aNd SuPp0rt fReE PaRtY
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 26, 2006, 12:13:40 μμ »

Δεν είναι λίγες οι ταινίες που επηρρεάστηκαν από το 1984. Αν και δεν έχω δει (ακόμα) τo Equilbrium, ούτε το V for vendetta (είπαμε, ψάχνουμε ακόμα τα διαμάντια του παρελθόντος ), μπορώ να προτείνω ακόμα μερικές που μου έρχονται τώρα στο μυαλό. Εκτός από το αριστουργηματικό Brazil του Terry Gilliam (Monty Pythons) [μη ψαρώσετε, ο Ντε Νίρο πάιζει μικρό ρόλο] & το 1984 φυσικά, θα πρότεινα τη Δίκη του Ορσον Γουελς, βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του Κάφκα, που θεωρείται από τις πιο πετυχημένες μεταφορές βιβλίου-σε-ταινία, το εκπληκτικό '12 πίθηκοι', πάλι του Terry Gilliam [εδώ η κυριαρχία-ελιτ & η 'δυστοπική' κοινωνία είναι σχεδόν απούσα, αλλά αισθανόμαστε την ανάσα της κάθε λεπτό της ταινίας], το κλασικό 'Bladerunner', το πολύ πιο ανάλαφρο & αστείο '5ο στοιχείο' (αυτός ο Bruce Willis είναι τρομερός στο ρόλο του ταλαιπωρημένου ήρωα!) , το απλοϊκό αλλά σουπερ-ατμοσφαιρικό και αξιαγάπητο Nirvana, και γενικά κάθε ταινία επιστημονικής ή [καλύτερα] μελλοντολογικής φαντασίας επηρεασμένη από τη cyberpunk λογοτεχνία.

Το Johnny Mnemonic, με τον (μάλλον αντιπαθητικό) Κιανου Ριβς είναι ψιλοπατάτα, αλλά αν είστε φαν του William Gibson (o 'πρύτανης' της cyberpunk λογοτεχνίας), ίσως θα πρέπει να το τσεκάρετε....

Οπωσδήποτε θα μέτραγε ένα ξεχωριστό θέμα στις ταινίες για την επιστημονική φαντασία που ξεφεύγει από τους εξωγήινους, τα aliens (τα οποία παρεπιπτόντως γουστάρω τίγκα .... "...Ripley, I'm scared!...") και διαστημικά πλοκάμια....

Αν θυμηθώ τίποτε άλλο , θα επανέλθω, αν θέλετε πείτε τη γνώμη σας για τις ταινίες που ανέφερα, και ίσως μεταφέρω κάποια από τα post σε νεο θέμα.

Κερασάκι στην τούρτα:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cyberpunk
http://en.wikipedia.org/wiki/Utopian_and_dystopian_fiction
http://en.wiktionary.org/wiki/dystopia
http://en.wikipedia.org/wiki/Dystopia

ΥΓ: Τώρα bhoy, βιαστικέ τύπε, ξέρεις τι είναι το cyberpunk....
bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 26, 2006, 01:47:45 μμ »

Παράθεση από: "KGB"

ΥΓ: Τώρα bhoy, βιαστικέ τύπε, ξέρεις τι είναι το cyberpunk....

Ναι, το Equilibrium είναι ΚΑΡΓΑ επηρεασμένο από το "1984" (ο ηγέτης-παντοκράτορας), αλλά άνοιξε ρε αδερφέ ένα άλλο θέμα.
Το cyberpunk, είπαμε, ξέρω τί είναι...αφού σου λέω έχασα το βιλίο-"βίβλος" στις εξωτερικές σκοπιές λογω Ολυμποιάδας στα γεφύρια της Φθιώτιδας :evil:!
Παρεμπιμπτόντς,ένα καλό άρθρο περί του cyberpunk υπάρχει στο "πολιτικό φανζίν" ΑΥΤΟ/ αλλά δε θυμάμαι τώα σε ποιο τεύχος- σας έρχεται στη Πάτρα;

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 29, 2006, 11:43:53 πμ »

Όχι δε το έχω υπόψιν το φανζιν, αλλά θα ρωτήσω τους γνωστούς - άγνωστους. Όταν λες πολιτικό, εννοείς αναρχίζον; Αμα βρεις/θυμηθείς ποιό τεύχος είναι , με ενδιαφέρει... σε κάθε περίπτωση θα με ενδιέφερε και το άρθρο, έστω...
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: