Αποστολέας Θέμα: Ομάδες.. αθλητισμός...  (Αναγνώστηκε 54810 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιούνιος 23, 2005, 04:31:56 πμ »

Θέλω να καταθέσω τις απόψεις μου για το ποδόσφαιρο...Εϊμαι ένα άτομο το οποίο είμαι κατά κάθε είδους εθνικισμού, όμως γιατί χαίρομαι όταν μια ομάδα νικάει; Πόσο μάλλον όταν νικάει η εθνική. Θέλω να ακούσω διάφορεσ γνώμες. Εγώ απλά να πω κάποια πράγματα. Η γνώμη μου είναι ότι ο αθλητισμός έχει περάσει μέσα μου ως καθαρά ψυχαγωγία σε κάθε μορφή του, δεν θα στεναχωρηθώ δα αν χάσει η Ελλάδα ούτε θα κεράσω την γη αν κερδίσει..απλά ψυχαγωγία.. και μόνο όμως το γεγονός ότι υπάρχει υποσεινήδυτα μια λογική ότι "ανήκω" κάπου με κάνει να νιώθω "κάπως".. Από που πηγάζει αυτή η ανάγκη πιστεύετε για κοινωνικοποίηση, για ομαδοποιηση να το πω καλύτερα...
¶λλοι έχουν τα συγκροτήματα, άλλοι τον αθλητισμό αλλά κοινό γεγονός είναι ότι κάποιος κάπου στην γη χαίρεται για αυτά που επιτυγχάνει ένας σε κάποια άλλη ακρη του πλανήτη, ένας που δεν έχει γνωρίσει ποτέ και ένας που πληρώνεται συνήθως τα 1000πλάσια του κανονικού μισθού για τον οποίο όλοι εμείς μοχθούμε.. ΠΟυ οφείλονται όλα πιστεύετε...;;;

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
n_punkoi
Newbie
*

« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 23, 2005, 04:54:35 μμ »

εγο ειμαι φανατικοσ του πανκ!!!!!!! χασει-κερδισει η ελλαδα δεν με πολι νοιαζει.συμφωνω κ ενστερνιζομαι τις αποψεισ σου α κ η μουσικι σου γαμαει κριμα που διαλυθικαν οι παρκινσονς ρε μαλακες
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 23, 2005, 05:09:39 μμ »

ο φανατισμος σε καμια φαση του δεν ειναι σωστος ειτε αυτο λεγετε μουσικη,μπαλα η δεν ξερω κ εγω τι.
κ εγω γουσταρα οταν νικησε η ελλαδα (μην φανταστειτε οτι αρχισα να φοραω κ σημαιες κ να τρεχω φοναζοντας τον ε8νικο υμνο¨  )
για τους εξης λογους¨
1)γουσταρω να βλεπω μπαλα
2)ειδικα μια διοργανωση σαν το euro2004 ειναι γαματη για τον αθλητισμο κ ποιος δεν θα ηθελε να εχει μια ομαδα που να παιζει εκει κ να την υποστηριζει.ετυχε να γεννηθουμε ελλαδα,αυτην υποστηριξαμε.δεν ειναι κ κατι εθνικιστικο η πατριωτικο.ποδοσφαιρο ειναι
3)η χαρα που περνεις tug οφειλεται κ στην μαζα.ειχα διαβασει καποτε για εναν δημοσιογραφο που ηταν σε παρελαση ναζι το ''40 κ ειχε ανατριχιασει χωρις να ειναι φασιστασ η κατι παρομοιο.
4)μια πολυ ωραια ταινια πανω στο θεμα ειναι το ''football factory'' που αναλυει τι παιζει με χουλς στην αγγλια κ γενικοτερα θιγει το θεμα του φανατισμου.
cheers

κουω ακομα green day
Billakos_
Junior forumist

« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 23, 2005, 07:13:46 μμ »

o TC me kalyptei apolyta peri euro 2004... :wink:
themis
Junior forumist

« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 23, 2005, 08:48:54 μμ »

γεια!!!!!

φανατισμος ειναι κατι πολυ περιεργο...(ντοιγκ)!!!φανατισμος σε καθε μορφη που θα εμφανιστει τα αποτελεσματα του μονο καλα δεν θα ειναι ητε σε θεμα θρησκειας η στον αθλητισμο η ξερω και εγω που....
για την μπαλα συμφωνω οτι ειναι αθλημα και να γουσταρεις να κανει νικη η ομαδα σου δεν ειναι κακο η να πας στο γηπεδο να δεις μπαλα να γουσταρεις να φωναξεις και να φυγεις με 1 ωραια κυριακατικη αναμνηση......τωρα σχετικα με την εθνικη και το ευρο 2004 πιστευω οτι εγινε πολυ βαβουρα....ειδαμε πλατειες να γεμιζουν απο κοσμο που ειθελε απλα να βγει και να κανει χαβαλε και περιμενε αυτο το κατι που θα τον σπρωξει στο ξεφαντομα απλα ετυχε και ηταν η εθνικη ομαδα....ολος αυτος ο κοσμος που ετρεχε σαν παλαβος να βρει μια θεση στις πλατειες ηθελε απλα ενα μικρο ερεθισμα  για να ξεφυγει απο την στειρωμενη καθημερηνοτητα του...ενταξει δεν λεω ηταν οντως ακυρο το να παρει η εθνικη το ευρο 2004 αλλα λιγο πιο χαλαρα ρε παιδια..

*SOMETIMES WHEN I LOOKING TO YOUR EYES I SWEAR THAT I CAN SEE YOUR SOUL*
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 23, 2005, 11:20:44 μμ »

Ενταξει κι εγω έτσι τα σκέφτομαι γενικά τα πράγματα, απλά με προβληματιζει το από που πηγάζει το ότι ο άνθρωπος νιώθει την ανάγκη να ανήκει κάπου. Προκυπτει προφανεστατα από το dna και από την προιστορική εποχή και καθόλου πρόσφατα.
Τώρα για το ποδόσφαιρο ειναι απλά μια γαματη ψυχαγωγία, εγώ βλέπω ένα παιχνίδι (εντάξει σε μερικούς δεν αρέσει, μιλάω για αυτούς που γουστάρουν μπάλα ως παιχνίδι). Το ότι παίρνεις την θέση κάποιου και προφανώς υποσεινήδυτα έστω της χώρας σου σαφώς δεν ειναι κατι εθνικιστικό, είναι απλά αυτή η σάλτσα η παραπάνω που σου δίνει το να είσαι με κάποιον, τι νόημα θα είχε να φωνάζεις και για τις δυο να νικήσουν; χιχι.. κι αυτά υποσεινήδυτα βέβαια.
Παντως να πω και για το ευρωπαικο που βγηκαν ολοι και εγινε χαμος στους δρομους. Πιστευω ότι σαφώς πολλοι το πηραν πατριωτικά, εγώ πάντως είχα απίστευτη χαρά για έναν απλό λόγο. Αυτό που έγινε για μενα ήταν μια φάση δαβιδ και γολιαθ, και αυτό το γουστάρω πάντα. Ετσι ειναι και η ζωή μας. Ειμαστε ο δαβιδ και παλευουμε με τον γολιαθ.. το συγκεκριμενο το ειδα ετσι. Οποιαδηποτε μικρη ομαδα κι αν ηταν στην θεση της ελλαδας ετσι θα το επαιρνα αν νικαγε ολα αυτα τα μεγαθηρια. Θα μιλαγα για μερες και θα ειχα χεστει απτην χαρα μου, γενικα παντα έχω κατι υπερ των αδυνατων, ειτε προκειται για ενα ανουσικο "παγκοσμιακα" θεμα όπως το ποδόσφαιρο΄είτε πρόκειται για την περίεργη ζωή..

themis
Junior forumist

« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 24, 2005, 12:04:09 πμ »

γιαυτο οταν ειπα παραπανω πως ηταν ακυρο που το πειρε η ελλαδα ενοουσα αυτο οτι μια μικρη ομαδα απεκλισε μεγαθηρια της μπαλας και πειρε το κυπελο τελικα..μεχρι εκει καλα ολα και δεν τρεχει και τιποτα εκτος απο τον σπιντυ κονζαλες και το μπι-μπι...ομως κλασσικα στην ελλαδα μετα απο κατι τετοια καπιοι υπερπατριοτιζοντε και ο ανωτερισμος υπερξεχυλιζει και συνθιματα του τυπου ειναι βαρια η π...σα του τσολια και ξερω γω τι αλλο εδωσαν και πειραν και τα ντου στους αλλοδαπους ανα την ελλαδα καλα κρατησαν και βεβαια στα μετεπειτα παιχνιδια πχ ελλαδα-αλβανια και ελλαδα τουρκια οι εφοδοι απο πατριοτακια εδωσαν ρεσιταλ ηλιθιοτητας με απολιες εναν αλβανο νεκρο πολλους αλλος τραυματιες και σπασμενα αμαξια...σορυ αλλα αυτο μονο αθλητισμος δεν ειναι..... :?    :lol:    

TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 24, 2005, 05:10:09 μμ »

κ για να ειμαστε κ λιγο ρεαλιστες το euro  ηταν ενα σεμιναριο ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑΣ!!! βαλαμε 4 γκολ απο τα οποια 1-2 θελαμε κ τα βαλαμε κ στην τελικη δεν πεξαμε κ μπαλαρα.μια φυσιολογικα καλη μπαλα ηταν αλλα μεταφρασθηκε σε υπερανθρωπη προσπαθεια κτλ,το οποιο ισως κ να ωθησε σε αυτα που λεει ο θεμης.δλδ ''κοιτα!!ειμαστε ανωτεροι κ τους γαμαμε ολους αλβανουσ-τουρκους κ αλλους εχθρους του εθνους''
ταγκ συμφωνω πως ειναι υποσυνηδητο αλλα ταυτοχρονα πιστευω πως παιζει τεραστιο ρολο η δυναμη της μαζοποιησης.
τωρα για τα σκηνικα που εγιναν με αλβανους τι να πω.κ τι να πει κ κανεις?τα αυτονοητα???καποιοι ''ανθρωποι'' δεν καταλαβαινουν!
cheers

κουω ακομα green day
themis
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 25, 2005, 03:09:06 πμ »

κ για να ειμαστε κ λιγο ρεαλιστες το euro  ηταν ενα σεμιναριο ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑΣ!!!

αυτο το ειχα ξεχασει....αστα απο κωλοφαρδια τιποτα αλλο ρε συ ενταξει εχουμε δει κιαλα τετοια αλλα σαν κιαυτο κανενα...

themis
Junior forumist

« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 25, 2005, 03:11:19 πμ »

ρε παιδια για να κανεις κουοτ πρεπει να κανεις ριπλαι πρωτα και μετα να πατησεις το κουοτ :lol:  :lol:

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 25, 2005, 12:54:48 μμ »

Πάτα το quote και θα καταλάβεις, είναι για να απαντήσει κι ο επόμενος με αρχή ακριβώς αυτά που λες. Αλλιώς αν θες να κάνεις διάφορα quote το κάνεις μέσα από το reply, πατάς το κουμπί quote γράφεις copy paste αυτό που είχε πει ο άλλος και θες να σχολιάσεις ή κάτι δικό σου anyway και ξαναπατάς το κουμπί quote για να κλείσει το θέμα. Αυτά...

smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 25, 2005, 11:12:54 μμ »

εμενα ουτε κρυο ουτε ζεστη κ αν δεν ηταν οι πανηγυρισμοι ουτε που θα το επαιρνα χαμπαρι...κ ουτε καν στον καναπε δεν πανηγυρισα...κ δεν κανω πλακα.
οταν μια ιδεολογια ειναι βασισμενη σε σαθρες βασεις ειναι ιδεολογημα,οχι ιδεολογια.,κατι δηλαδη που δεν μπορει να σταθει απεναντι σε λογικα επιχειρηματα κ κριτικη.οταν σε αυτο το ιδεολογημα υπαρχει υπερβολικη πιστη σε καποια μερη-κομματια του τοτε εχουμε ιδεοληψια,μια ψυχωτικη πιστη σε καποια ιδεα που εκφραζει κατι οικονομικο,πολιτικο,κοινωνικο κ εδω που μας ενδιαφερει στον αθλητισμο.αυτη η ψυχωτικη σταση οδηγει στον φανατισμο,αυξανεται στο ατομο  μεσα απο την μαζικοτητα που μπορει να εχει σαν πιστη στο κοινωνικο συνολο.
πρακτικα:ο θρυλος πχ ειναι ιδεα,ιδανικο κλπ σου λεει ο αλλος (τυχαια διαλεξα μια ομαδα,μη βαρατε...)πανω σε πια λογικη μπορει να στο εξηγησει?.,αν του πεις πως ειναι μια Α.Ε. που βγαζει δις το αφεντικο της,κλπ κλπ το περναει στο ντουκου.
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 27, 2005, 12:51:45 πμ »

και εγω παιδια το ποδοσφαιρο κυριως το βλεπω σαν ψυχαγωγια..δεν θα αλλαξει και η ζωη μου αν κερδισει η ομαδα που υποστηριζω ουτε θα παθω και κατι αν χασει..(το πολυ πολυ να σπασω την κοπελα μου στο ξυλο.. :lol: )..

αλλα και μενα με χαλαει που οταν καμια φορα πηγαινω στο γηπεδο η αισθηση οτι ανηκω σε ενα συνολο..και αυτο που με χαλαει ειναι η εικονα πολλων απο αυτους που πανε στα γηπεδα..και δεν ειναι μονο στα γηπεδα της ελλαδας αυτη η εικονα..ιταλια παντως να ξερετε οτι τα πεταλα των φανατικων των μεγαλων ομαδων ειναι πλεον σαν πεταλα οργανωμενων φασιστων..αηδια σκετη... :evil:

οσο για το euro δεν κρυβω οτι το παρακολουθησα και χαρηκα για την ελλαδα..και γιατι την υποστηριζα(ενταξει εδω γεννηθηκα) αλλα κυριως ηταν αυτο που ειπε ο tug καπου πιο πανω οτι εβλεπες μια ικρη ομαδα να κερδιζει τα θηρια..

οσο για τους φασιστες που αναφερθηκε καποιος πιο πανω οτι και να πω ειναι λιγο..θα αρχισω να βριζω τωρα και δεν λεει οποτε κλεινω το ποστ εδω..

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 27, 2005, 04:40:18 πμ »

Καταρχάς ξεφύγατε από την αρχή... Η συζήτηση δεν ήταν ο φανατισμός; Εγώ νόμιζα θα λέγατε για χουλιγκανισμούς, βία, οπαδιλίκια και τα λοιπά. Το ερώτημα που θέτεις TUG έχει πολύ απλή απάντηση: είτε υπάρχει εμφυτη τάση να ανήκουμε κάπου, σε κάποια ομάδα, είτε αυτό μας διδάσκεται, είτε (μαλλον αυτό ισχύει) καταλαβαίνουμε από νωρίς, ότι΄αν ανήκουμε κάπου είμαστε (ή αισθανόμαστε) πιο ασφαλείς...  είτε αυτό είναι η παρέα, είτε η μουσική/κοινωνική υποκουλτουρα (πανκς, σκινσ, γκοθς, αναρχικοί, χαοτικοί, χούλιγκανς, νεοναζί κ.α.)  αλλά και ευρύτερα σύνολα, όπως οι φοιτητικές ομαδοποιήσεις, οι κομματικές ομαδοποιήσεις, οι μόδες τα trends, τα lifestyle.... ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ, ΑΛΛΟΙ ΣΤΗΝΟΥΝΕ ΤΟ ΧΟΡΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΧΟΡΕΥΟΥΜΕ.

Η μάλλον εσείς, γιατί εγώ συνήθως χαίρομαι όταν αποτυγχάνει μια ελληνική (ή η εθνική) ομάδα με οποιαδήποτε ξένη, αλλά πολύ πιο πολύ όταν "αντίπαλος" πρόκειται για την Τουρκία ή την Αλβανία. Και λέω συνήθως γιατί υπήρξαν δυο εξαιρέσεις. Η μία ήταν το euro, ο τελικός, φαναταστείτε ότι είμασταν σε ενα απομακρυσμένο φυλάκιο στη Σάμο, ένας δόκιμος και 6 φαντάροι, 1 καφάσι + βάλε μπύρες, και δε φυλούσε κανείς ούτε παρατηρητήριο, ούτε σκοπιά! Στην αρχή ήθελα πραγματικά να "χάσουμε", αλλά με τις μπύρες και ΖΩΝΤΑΣ τη λαχτάρα και την επιθυμία των υπολοίπων να "κερδίσουμε", άρχισα και εγώ να το επιθυμώ, αυτή ήταν η αύρα που κυριαρχούσε και ήταν αδύνατο να της αντισταθώ.... χαχαχαχαχα

Πάντως δε βλέπω ποτέ μπάλα, βαριέμαι απίστευτα. Φυσικά δεν υποστηρίζω καμιά ομάδα και ειλικρινά μου κάνει εντύπωση που όλοι σχεδόν οι φίλοι μου υποστηρίζουν κάποια ομάδα, έτσι από συνήθεια (χωρίς κανένας φανατισμός ή ιδιαίτερα έντονα συναισθήματα) και πραγματικά αδυνατώ να συλλάβω αυτήν τη διασκέδαση. Όχι το θέαμα, αλλά την ανάγκη για να ταυτιστείς με μια από τις δύο πλευρές... που δεν είναι όμως ανάγκη αυθόρμητη, αλλά προκαθορισμένη... Πως να το κάνουμε ρε αδερφέ, αλλο να βλέπεις 2 ευρωπαικές ομαδάρες να παίζουνε απίστεφυτο ποδόσφαιρο και να σκέφτεσαι ότι είσαι με τη Γιουβέντους γιατί παίζει απίστευτα απόψε και άλλο να είσαι με τον Ολυμπιακό, απλά επειδή είσαι Ολυμπιακός. Είναι σαν να παίζεις στοίχημα, μόνο και μόνο για έχει κάποιο ενδιαφέρον το ματς!!!

Ευτυχώς που υπάρχουν σώφρονες άνθρωποι που ξενερώνουνε με αυτόν το παραλογισμό όσο κι εγώ και βρίσκω παρέα όταν όλοι θέλουνε να δούνε το μεγάλο ματς!!!!      
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 29, 2005, 02:23:43 πμ »

συμφωνω σε αυτα που λες  στη αρχη περι ψυχολογια του οχλου:οσο μπερδεμενος ειναι καποιος τοσο ευκολοτερα μπορει να ενταχτει καπου με βαση το συναισθημα ειτε αυτο ειναι μια ομαδα ή μια φασιστικη γκρουπα,παντως μη βαζεις στο ιδιο τσουβαλι τους παντες,μια μουσικη υποκουλτουρα πχ με μια μικρη πολιτικη παραταξη στο χωρο των πανεπιστημιων που δεν εχει πλατες απο καποιο κομμα απο πισω της.καποιο δεν εντασονται καπου για να νιωθουν ασφαλεια κ σιγουρια αλλα γιατι εχουν καποια ιδανικα κ πιστευω.
οσο για τα υπολοιπα παρακατω συμφωνω παλι(φτου γαμωτο,καιρο εχουμε να διαφωνησουμε...),ευτυχως ειμεθα σωφρωνες αλλα εγω στα @@ ειτε εχανε ή κερδιζε τοτε στον τελικο,δε γαμιουνται που θελουν κ απο 1 εκατομυριο ευρο ο καθενας?
Σελίδες: [1] 2 3 ... 8   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: