Αποστολέας Θέμα: Προσβάσεις στο forum  (Αναγνώστηκε 11729 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιούλιος 25, 2006, 02:29:27 πμ »

Λοιπόν, από σημερα και δοκιμαστικά ,μετά από καθαρά δικιά μου απόφαση έχω θέσει κάποιες αλλαγές στο forum που πιστεύω ότι θα λειτουργήσουν. Το κακό με τους guests και την κάκιστη λειτουργία του forum έχει παραγίνει. Επίσης στο θέμα που ανοίχτηκε δεν συμμετέχει ο κόσμος, δεν τον ενδιαφέρει εξάλλου και λογικό είναι, περισσότερο αφορά την διαχείρηση του site. Πάντως επειδή όλος ο κόσμος μου μιλάει από κοντά θέλω να γνωστοποιήσω ότι το πόσος κόσμος έχει ξενερώσει με το site και ζητάει να είναι μόνο για registered είναι πάρα μα πάρα πολύς.
Προς το παρόν κάποια σημαντικά θέματα του φόρουμ θα είναι για registered users (μόνο από την άποψη του post Μιλάμε, όχι του να τα διαβάζουν ή να τα βλέπουν) και κάποια άλλα είναι εντελώς free ακόμα. Κοινώς μοίρασα τις προσβάσεις και πιστεύω ότι έτσι θα λειτουργήσει ακόμα καλύτερα. Δεν υπάρχει ας πούμε λόγως τα ανέκδοτα ή οι συζητήσεις περί φύσης να είναι μόνο για registered, από την άλλη όμως υπάρχουν 50 λόγοι και πάρα πολλοί άνθρωποι που καθιστούν σημαντικό το να γίνονται posts μόνο από registered users σε άλλα θέματα όπως τα βασικά του diy τα οποία όπου και να μπείτε θα βρείτε εκτροχιασμούς πάσης φύσεως και μηδενική συζήτηση.
Εκεί καλό είναι να έχουν όλοι τα κότσια και να μιλάνε με ένα nick Κι όχι πίσω από το ίδιο pc με 80 ονόματα. Αυτό είναι ένα γεγονός που αποτέλεσε το Α και το Ω στην σκέψη μου και στην ιδέα γιατί είχε γίνει πάρα πολλές φορές και με μερικούς επικοινώνησα ακόμα και με private message ώστε να σταματήσουν να μπαίνουν από το ίδιο κομπιούτερ παριστάνωντας ότι είναι 5 διαφορετικά άτομα απλά για να βρίσουν ή να ανοίξουν κουβέντα με τον εαυτό τους!
Δοκιμαστικά παίρνω αυτή την πρωτοβουλία ,το ξαναλέω και είναι καθαρά δικιά μου πρωτοβουλία και είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θα διαφωνίσουν. Εγώ πιστεύω ότι θα δουλέψει μπαμ για όλους.
Τα λέμε.
Tug

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
bhoy
Forum Normal

Φύλο: Άντρας

« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 25, 2006, 02:57:28 πμ »

Σωστή η κίνηση-εξάλλου είχα προτείνει κάτι παρόμοιο...
Το επόμενο βήμα,να μην διαβάζουνε κάποια θέματα οι guests.

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 25, 2006, 11:43:32 πμ »

[...] fuck everything, and then make your own
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 25, 2006, 01:37:37 μμ »

Και τι εννοείς με αυτό;;;Δεν κατάλαβα.Αν εννοείς γάμα τα όλα και μετά φτιάξε δικά σου...δεν σχολιάζω. Αν θες ανέλυσε το σχόλιο σου.
Λοιπόν τώρα ως προς τον κόσμο να διευκρινίσω κάτι που μπορεί μερικοί να μην κατάλαβαν. Το forum είναι ανοιχτό για guests. Στην δοκιμαστική φάση αυτή που λέω απλά κάποια θέματα στα οποία υπήρξαν τεράστια προβλήματα και ουσιαστικά κανείς να βοηθήσει με το να σβήνει και να κρίνει και να μιλάει και να προσπαθεί να βάλει τάξη, αυτά τα θέματα λοιπόν μπήκαν προς το παρόν μόνο για registered users. Ολο το φόρουμ είναι ανοιχτό και ο τομέας που λέω που είναι για registered δοκιμαστικά δεν είναι παρά ο πρώτος τομέας ουσιαστικά (περί diy) ,δηλαδή το 5%. Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν.
Anyway, Βασικά βαρέθηκα . Πάω τώρα να ελευθερώσω τα πάντα και τέλος για μένα. Το μόνο που ήθελα ήταν να διορθώσω μια κατάσταση χάλια σε γενικές γραμμές αλλά οκ,δεν τρέχει.

bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 25, 2006, 04:13:41 μμ »

Ρε ΚGB,έχω καιρό να πολυασχοληθώ με το forum,αλλά φαίνεται πως η σιωπή παρεξηγιέται-εξάλλου ίσως και όσοι είχαμε προβλήματα(πολύ σοβαρά,μάλιστα) και δεν ήρθαμε στο Καϊάφα να θεωρούμστε και "απλοί" χρήστες.

Αλλά τί σκατά σχέση έχεις με τον tug (δεν μ'ενδιαφέρει) και με το που έγραψες ένα σχόλιό σου,ο άλλος σηκώνεται και τα παρατάει;;;!

Στη τελική,θες χαοτικό forum;Φτιάξ'το,το γαμημένο... :twisted:

-->(ειλικρινά) πολύ χαλαρός,όταν έγραψα το σχόλιο<---

Στην πόλη-φορμόλη, οι κάμερες θα παρακολουθούν, τα πανεπιστήμια δεν θα έχουν άσυλο, στις πλατείες θα φυτεύουμε τραπεζοκαρέκλες, οι παραλίες και οι δρόμοι θα έχουν διόδια, οι πεζόδρομοι πολυκαταστήματα για ηλίθιους καταναλωτές και οι πορείες τροχονόμο!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 25, 2006, 05:56:23 μμ »

Oxι bbhoy, οκ, δεν έχουμε πρόβλημα, ο kgb είναι φίλος μου κολλητός, ίσως είμαστε εντελώς διαφορετικοί πλέον σε πολλά αλλά απλά έχω κουραστεί με τα εντελώς άδικα αρνητικά σχόλια και πολύ απλά θέλω να ξεκαθαρίσω ότι το όνειρό μου ήταν να είναι ένα site του κόσμου και μόνο και που έχει πετύχει αυτό είμαι ευτυχισμένος.
Απλά ήρθε η ώρα και για λίγες πράξεις από αυτούς που "συμμετέχουν" στο site, αποφασίζω να αποσυρθώ από το φόρουμ και γενικώς ότι αφορούσε εμένα και το φόρουμ και ελπίζω να ασχολειθεί και ο ίδιος ο  κόσμος του φόρουμ με το φορουμ. Εγώ κάνω το off μου λίγο για να δώσω μεγάλη βάση στο site, σε αυτά που πάντα θα αποτελούν τον κορμό του site, όπως τα κείμενα, οι πληροφορίες συγκροτημάτων, τα links (έχω προσθέσει μπόλικα νέα λινκς,τα είδατε;;, τα ανεβάσματα των mp3 και μια κάποια τακτοποίηση, τις συνεντεύξεις που συνεχίζω ακάθεκτος και φυσικά τις μεταφράσεις που βοηθάνε πολλά παιδιά και πάλι καλά και διάφορα άλλα που τα έχω παραμελήσει για το φόρουμ (πχ. σκαναρίσματα καμιας δεκαριάς φανζινς που μου έχει δώσει ο kgb και τα έχει φάει η σκόνη..).
Οχι όμως ότι δεν θα συνεχίσω να κάνω Posts Και να γράφω μαλακίες!!!
 :lol:

bhoy
Forum Normal

« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 25, 2006, 07:39:34 μμ »

Νομίζω,κατάλαβες πως δεν ήταν η ουσία του σχολίου μου αυτή.Απλά,βλέπω πως έχει μια καλή λειτουργία η ιστοσελίδα και με χαλάει μέσα σε 6 μήνες ν' αυτοκαταργηθεί κι άλλη ιστοσελίδα.
Αλλά ο KGB καλό θα 'ταν να χαλαρώσει...

Δε ξανασχολούμαι-αν κι ο KGB θα γράψει κάτι προς εμέ...

Distaros
Newbie
*

« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 25, 2006, 07:57:43 μμ »

Καρντάσια,εγώ έχω να πω πως ακόμη και στις πιο φλου αναρχικές συνελεύσεις,δεν μπορεί να μπαίνει ο κάθε μαλάκας και να λέει ότι μαλακία του κατεβαίνει,ούτε να πηγαινοέρχονται νεοναζί "για να πουν κι'αυτοί την γνώμη τους βρε παιδιά",ούτε να χώνονται ασφαλίτες/ρουφιάνοι κάθε λογής ή διάφοροι παπάρες που θέλουν απλά να κάνουν τον χαβαλέ τους γαμώντας την φάση των άλλων...
Απλά για όσους τύχει να υπερασπιστούν την "απόλυτη ελευθερία γνώμης" με αναρχικότιδήποτε επιχειρήματα.
Οι guest είναι ένα μεγάλο πρόβλημα,και σε ένα forum τόσο ιδεολογικά φορτισμένο όσο το diy αποτελούν θανάσιμα παράσιτα που καταβροχίζουν την διάθεση των μελών για συμμετοχή και διάλογο...Να πάρουν τον πούλο.
Η κίνηση του tug να κλειδώσει ότι κλείδωσε,κατ'εμέ ήταν σωτήρια.
(απ'την άλλη ίσως να μην έχω και δικαίωμα να μιλάω,5 post έχω κάνει όλα κι όλα ο καψερός.....)
Sino
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 25, 2006, 10:45:16 μμ »

Παράθεση από: "Distaros"
Απλά για όσους τύχει να υπερασπιστούν την "απόλυτη ελευθερία γνώμης" με αναρχικότιδήποτε επιχειρήματα.
Οι guest είναι ένα μεγάλο πρόβλημα,και σε ένα forum τόσο ιδεολογικά φορτισμένο όσο το diy αποτελούν θανάσιμα παράσιτα που καταβροχίζουν την διάθεση των μελών για συμμετοχή και διάλογο...Να πάρουν τον πούλο.
Η κίνηση του tug να κλειδώσει ότι κλείδωσε,κατ'εμέ ήταν σωτήρια.
(απ'την άλλη ίσως να μην έχω και δικαίωμα να μιλάω,5 post έχω κάνει όλα κι όλα ο καψερός.....)

Ωραία, μια που δεν είμαι αναρχικός (για να έχω "αναρχικο-οτιδήποτε" επιχειρήματα) άκου αυτό: δικαίωμα του καθενός να γράφει ό,τι γουστάρει. Αν αυτό δεν συμφωνεί με τις αρχές της κοινότητας (ή των δημιουργών του forum) ας πάρει τον πούλο (το post).

Οι guests είναι μεγάλο πρόβλημα; Όσο μεγάλο πρόβλημα είναι και οι πορωμένοι που μπορούν να χαρακτηρίσουν μη-εγγεγγραμμένους επισκέπτες σε έναν δικτυακό τόπο "θανάσιμα παράσιτα".

Κοίταξε, για να μιλάμε ελληνικά: τα παληκάρια όντως δημιουργούνε πρόβλημα. Σε αρκετούς -- κι εγώ συμφωνώ. Αλλά όχι δα και "θανάσιμα παράσιτα που καταβροχίζουν την διάθεση των μελών για συμμετοχή και διάλογο" -- εκτως κι αν αστειεύεσαι, οπότε ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΛΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΔΙΚΕ ΜΟΥ.

Τέλος πάντων, το θέμα έχει ζαλιστεί. Κάντε ό,τι γουστάρετε.

-Sino.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 25, 2006, 11:08:45 μμ »

ΠΟυ σαι ρε sino?Επιτέλους!!!Είχα ανησυχήσει,ούτε φωνη ούτε ακρόαση. Σε έχουν φάει οι δουλειές;;; ΧΑχα..

Οντως το θέμα έχει παραζαλίσει κι είμαι τόσο χαρούμενος.  :?

Viva les guestones. Θα το κάνω και κομμάτι!

:wink:

Distaros
Newbie
*

« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 26, 2006, 02:51:03 πμ »

Χιούμορ όχι,απλά ήμουν λίγο-έως πολύ υπερβολικός.
Εντάξει,δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα(τώρα μιλάω λίγο μεθυσμένος,και άρα πιο ευδιάθετος και συζητήσιμος).Συγκριτικά με άλλα forum το diy είναι σε άριστη κατάσταση στο συγκεκριμένο θέμα.Απλά έχω ζήσει την φάση forum να διαλύεται λόγω guest(πολλών και σκατόψυχων) και δεν θα ήθελα να το δω να επαναλαμβάνεται κι εδώ.
Στο κάτω κάτω,πρόβλημα των mods+admins είναι που αναγκάζονται να τρέχουν να τα σβήνουν...Εμείς, υποθέτω ότι δεν φτάνουν στα μάτια μας ούτε το 1/10 άπο τις χριστοπαναγίες(ή ότι άλλο spam) των άκυρων.
Και στην τελική,όπως είπα και παραπάνω,είμαι φρέσκος εδώ και δεν έχω και πολύ γνώση του θέματος οπότε κάντε όπως νομίζετε!
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 26, 2006, 03:11:05 πμ »

η απάντηση στο θέμα των guest ήταν το [...]

το "fuck everything and then make your own" το είπα επειδή ήμουν τσαντισμένος στη δουλειά και δεν είχε σχέση με το θέμα. μάλλον έπρεπε να το γράψω στο οκανά style. now how funny is that ? Μου έκανε εντύπωση που θορυβηθήκατε τόσο (πολυ χαλαρός και 'γω bhoy :wink:  )

Στο θέμα: αν πραγματικά να νομίζετε ότι πρέπει να γίνει (registered only) , γιατί "έχει παραγίνει", ΟΚ. Εγώ θεωρώ ότι δεν έχει παραγίνει [ακόμα], αλλά ίσως και εγώ δεν έχω το χρόνο να σβήνω (κάτι που συμφωνήσαμε τις προάλλες).

¶σε τα θέματα για το DIY κλειδωμένα. Χεχε, ναι είμαστε οι DIY θεματοφύλακες Προσοχή στη κωλόζεστη παιδιά, χτυπάει στο κεφάλι!
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 26, 2006, 11:23:53 πμ »

Μάλιστα. Λοιπόν δεν το περίμενα ότι ήταν άσχετη η απάντηση, οπότε το λάθος δικό μου. Σορρυ kgb, και γενικώς σορρυ όλοι καθώς χτες μάλλον περισσότερο έφτιαγε η κουρασή μου παρά το οποιοδήποτε σχόλιο και αντέδρασα υπερβολικά. Οπως και να χει ειλικρινά δεν με ενοχλεί το θέμα των guests. Βλέπω το βρισιδι σήμερα ας πούμε στο άλλο τόπικ και έχω κατουριστεί από τα γέλια! Αλλά οκ ,η ιδέα μου δεν ήταν άσχημη πιστευω από την άλλη. Βλέπουμε... προις το παρόν είναι free. Αν εχω χρόνο απόγευμα μπορεί να το ξαναδοκιμάσω μια.
Τα λέμε

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 26, 2006, 10:36:09 μμ »

No sweat  
luben
Forum Normal

« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 01, 2006, 02:24:24 πμ »

asxeto,alla ksanagine to forum anoixto se guests?
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: