Αποστολέας Θέμα: ΕΜπειρία - Αγοραφοβικός Ι5  (Αναγνώστηκε 15263 φορές)
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιούνιος 18, 2005, 06:56:47 μμ »

* H παρακάτω εμπειρία είναι του Γιάννη Κ. και είναι αληθινή

Πάσχω από αγοραφοβία . Κατευθηνθήκαμε στο στρατόπεδο με τους γονείς μου. Μπήκα μέσα με τον πατέρα μου ο οποίος δήλωσε ότι έχω πρόβλημα και ανέλαβε να συμπληρωσει όλα τα χαρτιά για παραπομπή στο νοσοκομείο κι εγώ περιφερόμουνα προσπαθώντας να σκεφτώ ότι με φοβίζουν όλα αυτά (κάτι το οποίο είναι αλήθεια ούτως ή άλλως και δεν απέχει καθόλου από την αγοραφοβία. Μέσα εκεί θα ήμουν κλασικός αγοραφοβικός.
Τελειώνουμε σύντομα και φεύγουμε για νοσοκομείο που έκλεινε στις 13.00 . Εκεί μετά από ώρα μας εξετάζει ο γιατρός. Το δωμάτιο είναι γεμάτο με άσχετο κόσμο και ο πατέρας μου τους ζητάει να βγουνε έξω όλοι γιατί έχω σοβαρό πρόβλημα αγοραφοβίας. Τους βγάζει όλους έξω ο γιατρός και μου ζητάει να κάτσω. Κάθομαι και με ρωτάει τί έχω. Του λέω δεν μπορώ. Μου λέει τι δεν μπορείς. Δεν μπορώ με ανθρώπους. Δεν μπορείς ή δεν θες. Δεν μπορώ και δεν θέλω. Κάνεις παρέα; Μόνο με τον πατέρα μου. Κοιτούσα χαμένος γενικά και μου ζήτησε να τον κοιτάω και να μην φοβάμαι. ΤΟυ λέω απλά δεν μπορώ. Ψέλλιζα ουσιαστικά. Περάστε έξω λέει και περιμένετε το χαρτί. Σηκώνομαι αργά και περνάω έξω με τον πατέρα μου. Γενικά ο πατέρας μου με κράταγε από το χέρι.
Εξω μας ήρθε το χαρτί, ένα χρόνο αναβολή. Τώρα έπρεπε να πάμε στην στρατολογία στην επιτροπή για να μας πει την απόφαση. Πήγαμε εκεί και περιμέναμε. ¨Οταν μπήκαμε μέσα με κοίταξε, κοίταξε το χαρτι του γιατρού και τον πατέρα μου, υπέγραψε και μας λέει φύγετε. Αυτό ήταν. Πήγαμε στο στρατόπεδο, πήραμε το τελικό χαρτί και φύγαμε.
Για να ολοκληρωθεί η αναβολή πρέπει να ολοκληρώσεις 2 χρόναι αναβολής. Εγώ δηλαδή θα ξαναπάω, αν όλα πάνε καλά θα πάρω άλλον ένα χρόνο και μετά θα ξαναπάω και θα μου σδώσουν το χαρτί. 3 εξετάσεις δηλαδή. 3 χρόνια σύνολο όσπου να τελειώσω. Εγώ είμαι αγοραφοβικός. Αν κάποιος είναι σχιζοφρενής ή έχει κάτι ακραίο μπορεί να πάρει και 2 χρόνια με την πρώτη και μετά να πάει για το χαρτί. Οπως και να χει τρως πάνω κάτω 3 χρόνια.
Αυτά....
Εγώ είμαι αγοραφοβικός, δεν το έπαιξα..σιγά σιγά όμως πιστεύω θα γίνω καλά.. σε 3 χρόνια...  

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
PunkS_N_SkinS
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2006, 12:17:16 πμ »

ρε tug να σε ρωτήσω τώρα kt...Η5 πως παίρνει κάποιος?πέρασα πριν 1 βδομάδα περιοδεύων κλπ...δη θέλω να πάω στρατό με τίποτα...θέλω να μου πεις πως περνώ Η5 or καμια εναλλακτική λύση(αντιρρησίας συνείδησης,κλπ)που τον αποφεύγω πάλι...και πες m με το Η5 pies είναι οι επιπτώσεις(δουλειά υπάρχει μετά,κλπ)
thnx.. ΣΚΑΤΆ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΌ!(k kt άλλο...ισχύει ότι σε λίγα χρονάκια θα γίνει ευρωπαϊκός ο στρατός,k εδώ δη θα είναι υποχρεωτικός?kt τέτοιο άκουσα...)
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2006, 06:21:46 μμ »

Μα σου απαντάει το ίδιο το κείμενο: υποδύεσαι τον πάσχοντα από κάποια ψυχική ασθένεια. Η αγοραφοβία είναι από τις καλύτερες ίσως λύσεις. Ψάξε και διάβασε τι είναι αυτό που θα επιλέξεις να υποδυθείς (δηλαδή η αγοραφοβία π.χ.). Ο αγοραφοβικός δυσκολεύεται να λειτουργήσει σε χώρους που υπάρχει κόσμος. Έτσι διευκολύνεται η ηθοποιία, μιας και δε χρειάζεται να πεις πολλά. Γενικά, σε όλες τις παραστάσεις αυτές, καλό είναι να υπάρχει καποιος (συνοδός) ωστε να σε καλύπτει.

Προσωπικώς, τον υπηρέτησα τον ΕΣ και δεν πέρασα άσχημα, αλλά ξέρω πολύ καλά ότι θα μπορούσε να είναι ΠΟΛΥ χειρότερα.
BeerBomber
Junior forumist

« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 07:10:55 μμ »

Καλά για αντιρρησίας συνείδησης πρέπει να είσαι τρελό αλάνι για να δηλώσεις γιατί υπηρετείς διπλάσιο σχεδόν χρονικό διάστημα σε γραφείο στου διαόλου τον κώλο και γενικά τρως πολύ τρέξιμο. Υπάρχει το site omhroi.gr ή κάπως έτσι που έχει πολλές πληροφορίες.

παναστάτες από την πρώτη στιγμή που είδαμε το καλό μέσα μας...
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 07:34:47 μμ »

Νομίζω BeerB ότι εννούσες την εναλλακτική θητεία, γιατί με την ολική άρνηση (αντίρρησίας) δεν υπηρετείς θητεία, αλλά κάνεις "θητεία" στη φυλακή. Τώρα φαντάζομαι θα είναι ελάχιστοι αυτοί που θα επιλέγουνε το δύσκολο δρόμο των διώξεων και των φυλακίσεων αφού θεσπίστηκε η εναλλακτική θητεία.
Huginn
Newbie
*

« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 31, 2006, 04:54:07 μμ »

Γενικά μετράει αν το παίζεις να πιάσεις το τριπάκι είμαι μελαγχολικός-θα κάνω κακό στον εαυτό μου και έτσι ,γιατί φοβούνται να μην έχουν καμιά αυτοκτονία (ή τουλάχιστον έτσι μου είπε ένα παλικάρι  που πήρε Ι5 τελικά )  .
disd
Junior forumist

« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 06:51:19 πμ »

μαγκες το τσιμπησα το ι5 μετα απο μια 6μηνη και μια 18 μηνη εφτασε η ωρα και μετα απο ολοημερη ταλαιπα
εδεησε ο γιατροσ να με βγαλει ι5.(εντονη διαταραχη της προσωπικοτητας μικτου τυπου χεχε)

και να με φωναξουν επανεξεταση δε παταω τρελλος ειμαι οτι θελω κανω.
μαγκες αξιζει την ταλαιπα μονο και μονο για την ευχαριστηση οτι μπορεις .
αιντε και στα δικα σας

.t.w
::ladykiller::
oxou!
Forum Normal

::take me home::

« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 10:40:36 πμ »

enta3ei vre pedia den egine ke tipota...
ena xarti pou leei pos ise psixika as8eneis perneis, ase pou tora den exeis provlima ke me ergasia klp [eksigxronistikame].

dld.. ti 8elw na pw...
mi to sigxeoume ke me kamia treli politiki kinisi, apo merous sas.

auta.

fatimahill
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 09, 2012, 03:59:54 πμ »

φυσικα και ειναι μεγιστη πολιτικη κινηση ...
πρωτον να μην αφηνεις κανενα (κρατικο) μηχανισμο να σου κλεβει την ζωη ειναι πρωταρχικο στοιχειο ,πρωτα θα απαλαξξουμε τον εαυτο μας απο τα σκουπιδια και μετα για τους αλλους (αν γινει ποτε αυτο)
δευτερο ,αν οι πληοψειφια δεν υπηρετουσε ο στρατος θα αναγκαζοταν να μειωθει σε μηνες και τελικα να γινει μισθοφορικος ,ολο το συστημα των στρατοπεδων που εχουν γεμισει την ελλαδα θα κατερρεε στρατοπεδα θα εκλειναν.
Τυφλοπόντιξ
Newbie
*

« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 12:32:29 μμ »

Καλά για αντιρρησίας συνείδησης πρέπει να είσαι τρελό αλάνι για να δηλώσεις γιατί υπηρετείς διπλάσιο σχεδόν χρονικό διάστημα σε γραφείο στου διαόλου τον κώλο και γενικά τρως πολύ τρέξιμο. Υπάρχει το site omhroi.gr ή κάπως έτσι που έχει πολλές πληροφορίες.

Πρεπει να εισαι πολυ χαζος για να δηλωσεις αντιρρησιας,οχι αλανι.Τα αλανια δεν κανουν σαν μαλακες εναμιση χρονο εθελοντικα τους σκλαβους σε εφοριες και δημοσια μπουρδελακια.Ι5 μονο.
krana
Global Moderator
Junior forumist

« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 08:12:45 μμ »

Αν είναι έτσι να κόψουν όλοι τις πορείες, τις καταλήψεις, το κυνηγητό με τους φασίστες κλπ για να σταματήσουν να έχουν τους μπάτσους πάνω απ' το κεφάλι τους και να ρισκάρουν την ελευθερία τους και τη σωματική τους ακεραιότητα. Πρέπει να είσαι πολύ χαζός για να συμμετέχεις σε κινηματικές δραστηριότητες, όχι αλάνι.
Τυφλοπόντιξ
Newbie
*

« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 08:26:26 μμ »

Αν είναι έτσι να κόψουν όλοι τις πορείες, τις καταλήψεις, το κυνηγητό με τους φασίστες κλπ για να σταματήσουν να έχουν τους μπάτσους πάνω απ' το κεφάλι τους και να ρισκάρουν την ελευθερία τους και τη σωματική τους ακεραιότητα. Πρέπει να είσαι πολύ χαζός για να συμμετέχεις σε κινηματικές δραστηριότητες, όχι αλάνι.

Γιατι απαντας?Συγκρινεις το να δουλευεις εναμιση χρονο εθελοντης στο δημοσιο χωρις λεφτα για να εξαγορασεις θητεια σαν καλος υπαλληλισκος-εθελοντης με τις πορειες και ολα αυτα τα πολυ επαναστατικα που αναφερεις?Που ουδεμια σχεση εχουν με την κουβεντα η οτι προανεφερα.Πρεπει να φημιζεσαι για το iq σου εσυ νομιζω ι1 θα εβγαινες με παρασημο.Για οσους γουσταρουν τον τιτλο του "αντιρησια συνειδησης" να ξερουν πως απλα εξαγοραζουν την θητεια δεν αποφευγουν την υποταγη.ι5 μονο και εσυ μπορεις να κελαηδας οτι αρλουμπα θες.
krana
Global Moderator
Junior forumist

« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 19, 2014, 11:54:18 μμ »

εσύ κι ο Beer Bomber όταν αναφέρεστε στους αντιρρησίες συνείδησης, μιλάτε για εναλλακτική θητεία. εγώ λέω για την ολική άρνηση (όπως έγραψε κι ο KGB) στην οποία δε δουλεύεις πουθενά αλλά έχεις άλλου είδους τραβήγματα. αν ούτε αυτό το θεωρείς αντιστασιακή πράξη, γούστο σου και καπέλο σου. αλλά μίλα λίγο καλύτερα εδώ μέσα.

Τυφλοπόντιξ
Newbie
*

« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 09:02:58 πμ »

εσύ κι ο Beer Bomber όταν αναφέρεστε στους αντιρρησίες συνείδησης, μιλάτε για εναλλακτική θητεία. εγώ λέω για την ολική άρνηση (όπως έγραψε κι ο KGB) στην οποία δε δουλεύεις πουθενά αλλά έχεις άλλου είδους τραβήγματα. αν ούτε αυτό το θεωρείς αντιστασιακή πράξη, γούστο σου και καπέλο σου. αλλά μίλα λίγο καλύτερα εδώ μέσα.

Ποια ειναι τα αλλου ειδους τραβηγματα?Τι σημαινει ολικη αρνηση και ειναι κατι παραπανω απο αυτο που λεω και που υπαρχει σχετικο επισημο εγγραγο/νομος?Επειδη τα της φυλακης ειναι γελοιοτητες επιπεδου για να το παιζουν αλανια κατι τυπο...Αλλιως τα 3/4 των φιλων μου θα ειχαν κανει φυλακη.Δεν ξερω για το 1970 παντως,τοτε ισως να ηταν οπως λες.Ολικη αρνηση σημαινει τα τελευταια χρονια εστω εναλλακτικη θητεια η προστιμα.Και τα προστιμα συχνα πυκνα σημαινουν εξαγορα αναστολης που σημαινει πως απλα δεν σε χωνουν μεσα αν δεν προσπαθησεις οσο μπορεις.Τελος το πως θα μιλαω ασε να το ξερω καλυτερα εγω γιατι εδω μεσα δεν ειναι στρατοπεδο να μου πεις τι θα κανω.Επαναλαμβανω κατα την ταπεινη μου αποψη αν καποιος δηλωσει αντιρησσιας αντι να παρει ι5 δεν ειναι καθολου εξυπνος!Οι χαζοι ας κανουν φυλακες,ας σκασουν προστιμα και ας κανουν τους τσεους και τους εφοριακους για εναμιση χρονο.Μια ζωη θα το παιζουν επαναστατικα αλανια για μια ταμπελιτσα του "αντιρησια" την στιγμη που τους εχει γαμησει το κρατος χειροτερα απο τον καθενα.Ολικη αρνηση συστηματος και συνταγματος κουφαλες...Σκεφτειτε για τον εαυτο σας μια φορα και εριζετε αγνωστους λιγοτερο οταν λενε το ιδιο πραγμα..

y.g.Αμα πουλατε τετοια αστεια και για λιγους μηνες λετε στα παιδακια οτι κανατε φυλακη για να πουλατε "επαναστατιλικι και αντιρηση" τοτε μιλατε με τον τονυ μοντανα.Ολικη αρνηση προκειται για 2ετη φυλακιση με αναστολη ως πλημελλημα και μονο στα χαρτια.Στη ζωη για τον καθενα λειτουργει διαφορετικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2014, 09:13:36 πμ από Τυφλοπόντιξ »
krana
Global Moderator
Junior forumist

« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 04:13:01 μμ »

στρατόπεδο δεν είναι, αλλά ούτε και καφενείο. δες εδώ:

http://www.diymusic.org/forumsmf/index.php?topic=1724.0

ολική άρνηση σημαίνει ότι θεωρείσαι ανυπότακτος, περνάς στρατοδικείο κι έχεις πρόστιμο 5.000-6.000 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. επίσης θεωρείται διαρκές αδίκημα που σημαίνει ότι αφού καταδικαστείς μπορούν να σε ξανακαλέσουν να καταταγείς κι αν πάλι αρνηθείς η διαδικασία επαναλαμβάνεται. παρ' ότι είναι αντισυνταγματικό να δικάζεσαι δυο φορές για το ίδιο αδίκημα.

το τρελόχαρτο είναι συγκριτικά η πιο ανώδυνη λύση. αν θέλεις να το πας κινηματικά, βγαίνεις αρνητής. αν πάλι το κάνεις για να πουλάς μούρη και να ρίχνεις γκόμενες, πρόβλημά σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2014, 04:16:50 μμ από krana »
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: