Αποστολέας Θέμα: Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ  (Αναγνώστηκε 4283 φορές)
Sid
Forum Normal
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιούλιος 17, 2006, 12:21:01 πμ »

Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΕΙΝΑΙ

<<Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΛΑ>>

ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΙ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ,ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ!!!
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 17, 2006, 04:32:45 μμ »

Φίλε αν σου άρεσε η ταινία, δές και τις υπόλοιπες του κορυφαίου σκηνοθέτη Νικολαϊδη, ειδικά ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ ΑΚΟΜΑ, ΓΛΥΚΙΑ ΣΥΜΜΟΡΙΑ...

Έχε υπόψιν σου ότι οι περισσότεροι φανς θεωρούν το "Χαμένο" στραβοπάτημα του Νικολαϊδη (προς το ταμείο), αλλά μάλλον είναι πολύ αυστηροί. Δεν είναι απλό να κάνεις ταινίες κινηματογραφικές όπως ο αυτές του Νικολαϊδη. Ακόμα και για στραβοπάτημα να πρόκειται, το συγχωρώ στον πρωτοπόρο κατα τη γνώμη μου του ελληνικού σινεμά. Ας δούμε και το επόμενο εγχείρημα και βλέπουμε....
stavrosav
Forum Normal

« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 17, 2006, 07:26:44 μμ »

Φιλε kgb ο χαμενος μου αρεσε αρκετα..Τα κουρελια που ειδα δεν με αρεσαν καθολου ενω ειχα ακουσει γενικα πολυ καλα λογια..Πολυ αργη εξελιξη και υποθεση μηδεν...

Νo matter what i say,No matter what i do,i can't change what happened...
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 19, 2006, 12:23:40 μμ »

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι πρωτοπόρος του ελληνικού σινεμά είναι ο χαραλαμπίδης. 3 έργα άνω του πολύ καλού (για μένα άψογα όλα). Βέβαια μιλάμε τώρα για εντελώς διαφορετικά πράγματα από τον Νικολαίδη αλλά ήθελα να το πω!
Μου αρέσει που ο Χαραλαμπίδης έχει πολύ φιλοσοφία στα έργα του, έχει τους καλύτερους ελληνικούς διαλόγους ever με κατεβασμένα χέρια μάλιστα, έχει πολύ ιδιαίτερο χιούμορ και στο τέλος πάντα σου αφήνει νόημα και όχι απλά έργο.
Τα ίδια ως προς την ποιότητα και το νόημα ισχύουν και για τον Νικολαίδη από όσο ακούω, εγώ δεν μπορώ να κρίνω γιατί δεν είναι του γούστου μου. 2 έργα έχω δει ,δεν μπορώ να πω ότι τα βρήκα άνω του μετριότατου. Θέλω να δω και το Ο χαμένος τα παίρνει όλα και το Γλυκιά συμμορία...και μετά ξαναμιλάω.

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
onealpha
Forum Normal

« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2006, 12:40:50 μμ »

Στις ταινίες του Νικολαιδη επικρατει ένα κλιμα "κουλτούρας",μια ργή πλοκή και μια ερμηνία που κερδίζει χαλαρά τα ελληνικά βραβεία βατομουρου.
Αντιδιαμετρικά οι ταινίες του Χαραλαμπίδη είναι αρκετά χύμα και με μεγάλη αισθηση τοπυ χιούμορ σε γενναιόδωρες δόσεις.Παντως μετά τις ταινίες του Βεγγου έρχεται το "Ας περιμένουν οι γυναίκες"

arguing in the internet is like special olympics,
even if you win you are still a retard
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2006, 10:58:26 μμ »

Διαψεύδω κατηγορηματικά τον One alpha. Οι ταινίες του Νικολαϊδη δεν είναι "κουλτουριάρικες", όπως υπονοεί. Είναι προκλητικές & ταράζουν όλο το γελοίο οικοδόμημα του ανθρώπου. Οι ερμηνείες & η χημεία των ηθοποιών είναι άψογη. Ο Νικολαϊδης άφηνε τους ηθοποιούς του να νιώθουν, να έχουν γνώμη για το τι αισθάνονται για την κάθε σκηνή, να αυτοσχεδιάσουν. Δεν είναι γρήγορες ταινίες, δεν είναι αισθηματικές περιπετειούλες, δεν είναι ευπεπτες και χρωματιστές, αν αυτό τις κάνει "κουλτούρα", τότε ναι είναι κουλτούρα. Το περιεχόμενο των ταινιών του είναι αξεπέραστο.

TUG, πρωτοπόρος δεν είναι αυτός που κάνει τις αρτιότερες ταινίες, είναι αυτός που κάνει ταινίες μοναδικές, ταινίες που δεν έχει ξανακάνει κανείς. Αυτός που φέρνει κάτι νέο.
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 21, 2006, 02:31:35 πμ »

Παράθεση
TUG, πρωτοπόρος δεν είναι αυτός που κάνει τις αρτιότερες ταινίες, είναι αυτός που κάνει ταινίες μοναδικές, ταινίες που δεν έχει ξανακάνει κανείς. Αυτός που φέρνει κάτι νέο.

Συμφωνώ, έχεις δίκιο αλλά ειλικρινά αυτό νιώθω με τον Χαραλαμπίδη. Πιστεύω είναι απίστευτη ταλεντάρα και τα έργα του γενικώς έχουν κάτι αν μη τι άλλο καλτ. Εμένα με αγγίζουν πολύ πάντως...

όπως η θεική ατάκα από τα φτηνά τσιγάρα που λέει πολλά για την εποχή μας
- τι δουλειά κάνεις;
- είμαι ληστής τραπεζών...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 21, 2006, 10:44:45 πμ »

Τώρα το είδα ρε onealpha: το "ας περιμενουν οι γυναίκες" με μπουλά και ζουγανέλη; η τρομαχτική απογοήτευση; δυσκολεύτηκα να το ολοκληρώσω.... χάλια μαύρα.... δείτε αυτήν την ταινία παιδιά να δείτε τι ταινίες γουστάρει ο onealpha   θα έπρεπε να ντρέπεσαι....

Μόνο εσύ TUG θα μπορούσες να χαρακτρίσεις το Χαραλαμπίδη cult σκηνοθέτη. Πάντως οι ΔΥΟ ταινίες που έχει σκηνοθετήσει είναι αρκετά καλές.
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: