Αποστολέας Θέμα: Ιος;;;  (Αναγνώστηκε 5530 φορές)
.....
Επισκέπτης
« στις: Ιούλιος 13, 2006, 03:54:17 μμ »

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=543374

υπαρχει προβλημα;
tug
Administrator
Forum is my life
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 13, 2006, 04:59:31 μμ »

Εμένα δεν μου βγάζει κανένα τέτοιο πρόβλημα και καμία ειδοποίηση το antivirus και έχω το καλύτερο (nod32). Τώρα θα τσεκάρουμε τι μπορεί να παίζει αλλά το πιο πιθανόν θεωρώ ότι είναι κάποια antivirus να ειδοποιούνε χωρίς λόγο ίσως λόγω κάποιου αρχείου του site που θεωρούν "κάπως". Εχω συναντήσει norton να μου μπλοκάρει σαν ιό το pro evolution 5 (και σε εποχές χωρίς ίντερνετ...). Θα δούμε ...για να δούμε... λες να έχουμε ακόμα χακεροπράμα στην καρδιά του site???

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 13, 2006, 07:05:35 μμ »

Έστειλα ένα mail ξανά στον provider να μας σκανάρουν το site να δούνε αν παίζει όντως κάτι τέτοιο που αναφέρεται σε δυο τουλάχιστον emails που λάβαμε σήμερα από έναν χρηστη που ήτανε σίγουρος και από έναν ο οποιος απλά αναρωτιότανε. Λοιπόν και εγώ έκανα test με 3 διαφορετικά antivirus, f-secure, norton και avg αλλα τίποτα. Ωστόσο δεν μπορώ να πω ότι είναι και απίθανο vά συμβαίνει κάτι τέτοιο. Άλλωστε οι επιθέσεις στο site καλά κρατούν από την μέρα που έγινε ότι έγινε. Επομένως εγώ δεν μπορώ να πω ότι είμαι 100% σίγουρος ότι το site είναι ασφαλές. Περιμένω mail απτoν provider που αν όντως το virus ισχύει τότε να είστε σίγουροι ότι αυτοί θα το πάρουν πολύ πιο σοβαρά το θέμα απότι μπορώ εγώ, αυτήν την στιγμή αφού η σύνδεση μου με κρατάει σε πολύ αργούς ρυθμούς και για να κάνω κάποια πράγματα όπως download και scan όλο το site είναι αδύνατο. Έχω δώσει όλες τις πληροφορίες που μου στείλατε σε mail στο provider και ναστέ σίγουροι ότι τις κοιτάνε και αν χρειαστεί θα ξανακλείσουν και το site από μονοι τους. αυτά για την ώρα. για περισσότερες πληροφορίες και για τυχών διευκρινίσεις η αμφιβολίες μπορείτε να στείλετε mail στο info@diymusic.org.

love is the basis of our revolution
panicline
Forum Normal

« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 13, 2006, 07:16:16 μμ »

Καταλαβες γιατι δεχτηκε το site επιθεση; Εγω την Κυριακη που ειχα μπει ειχε ενα παιδι με βουλωμενο ματι και ελεγε ``ποτε ξανα πολεμοι``.. η κατι παρομιο.

Γιατι να επιτεθουν σε ενα site που διακρινεται για τις κοινωνικοπολιτικες του ευαισθησιες;

-Nomos einai to dikio toy Giwta-
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 13, 2006, 08:36:35 μμ »

Kthulu είσαι γαμώ τα παιδιά.Ασχετο!Κι εγώ ρε παιδιά εχω επικοινωνήσει με πολλούς,ουδείς έχει τέτοιο πρόβλημα, εγώ πιστεύω προήλθε από το pc του ίδιου που το έπαθε (είχε ήδη κάποιο trοjan δηλαδή). Με ενεργό firewall, antivirus και antispyware κανένα trojan ούτε ιός...
Anyway, όπως και να χει καλά έκανες kthulu, να κρατάμε πάντα μια ασφάλεια έστω και για μηδαμηνές πιθανότητες..Ευχομαι να είναι όλα καλά..
Φϊλε panicline προφανώς ο τούρκος που το έκανε δεν ήξερε ελληνικά και προφανώς αυτά τα hacks δουλεύουν σαν αυτοματοποιημένα προγράμματα που στοχεύουν τρύπες ασφαλείας σε συγκεκριμένα site ή και όχι. Τώρα μάλλον είχε βαλει στόχο τα ελληνικά sites με τους πιο όμορφους administrators ( :shock: ).
 :lol:  :lol: [/list]

KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 14, 2006, 11:18:45 πμ »

Εμένα το NOD 32 μου έχει σκοτίσει τ' αρχίδια και μου βγάζει συνεχώς μηνύματα προειδοποιητικά με αποτέλεσμα , να μη μπορείς να δουλέψεις, ακόμα κι αν τα blocker & antivirus σε προστατεύουν. Ίσως να 'μπερδεύεται' με κάτι, αλλά φαινομενικά υπάρχει κάτι "κακό" στο diymusic.
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 14, 2006, 01:06:09 μμ »

Λοιπόν το site είχε όντως ιο. Απτήν μέρα που έγινε το hack η μαλακες οι γάμο το χριστό τους έχουν βαλθεί να μας δημιουργούν προβλήματα. Και ο provider δεν ασχολείται "αποσο" φαίνεται με απλούς πελάτες που έχουν ένα σιτάκη... τελοσπάντων, κάποιος είχε καταφέρει να αλλάξει μια σελίδα μας και να βάλει μέσα ένα "ιφραμε" με link σε site με virus. Λοιπόν σας το χω πει έχω πρόβλημα αυτόν τον καιρό με την σύνδεση μου σας παρακαλώ όλους ότι παρόμοιο πρόβλημα παρατηρείται να το γράφετε παντού. Καλά έκανε οποιος το έβαλε στο indy να το μαθαίνουμε από κει. για την ώρα ο μονος λόγος που μένει ανοιχτό το site είναι για το διήμερο αλλιώς θα το είχα κλείσει μέχρι να είχε γίνει 100% ασφαλές. Τον ιο μου τον βρήκε σήμερα από pc φίλου με norton 2006. όσον αφορά του hackers που αναρωτιούνται μερικοί, είναι σίγουρο ότι πέραν του αρχικού μηνύματος, υπάρχουν και κάποιοι που "αποσο" φαίνεται το μονο που τους ενδιαφέρει είναι να καταστρέψουν ότι φτιάχνουμε με τόσο κόπο. οποιος χρειάζεται βοήθεια με τον ιο και αν γενικώς του έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα απτό site μας παρακαλείται να στείλει mail στο info@diymusic.org και θα βοηθήσω όσο μπορώ. Αυτήν την στιγμή δεν είμαι σε θέσει να πω πολλά, όταν όμως όλα θα ξανά γίνουν όπως πρέπει θα γράψουμε κάτι. ΈΝΑ ΜΕΓΆΛΟ ΣΥΓΓΝΏΜΗ ΣΕ ΌΣΟΥΣ ΈΓΙΝΑΝ EFFECTED ΑΠΤΏΝ ΙΟ, ΣΤΕΊΛΤΕ ΜΑΣ MAIL.

tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 14, 2006, 03:10:38 μμ »

Κοίτα να δεις μαλακίες που τυχαίνουν..κρίμα!
Τώρα υπάρχει ακόμα ο ιός στο site?Δεν κατάλαβα.. Εμένα γιατί δεν μου βγάζει τίποτα ούτε το nod32?Ισως παίζει ρόλο το firewall και το service pack 2 αλλά πάντως δεν έχω ιό (έχω κάνει full scan) ούτε και έχω καμία ειδοποίηση σε αντίθεση με τον kgb Που έχει το ίδιο αντιβιωτικό...
Anyway..ο ιός υπάρχει ακόμα ή έγινε clean??
 :shock:

kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 14, 2006, 07:27:28 μμ »

Ο ιός δεν υπάρχει εννοείτε πως πρώτα κοιτάω να λύσω τυχών προβλήματα και τελευταία έρχομαι να γράψω. Ο λόγος νομίζω είναι αυτονόητος. Κατά αλλα, έχω αρχίσει διαδικασία σκαναρίσματος όλου το site και ψάχνω τρόπο αποφυγής των προβλημάτων στο μέλλον. Για αυτά που ρωτάει ο tug, απλά να πω ότι γενικός το συγκεκριμένο τύπου ιο, τα firewall τον κάνουν κατευθείαν reject και γιαυτο δεν βλέπαμε το alert. Οποιος το έκανε το έκανε με αρκετά έξυπνο τρόπο και όχι αθώα...
Τα λέμε σύντομα...

kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 15, 2006, 03:20:07 μμ »

Ο ιός που χτυπηθήκαμε πριν λίγες μέρες, τελικά φαίνεταινα είναι δουλειά εντελώς άσχετης ομάδας με τους τούρκους που μας είχαν χτυπήσει προηγουμένως μέσα στην βδομάδα. Βρήκα αυτό το link το οποιο περιγραφει έναν ιο ο οποιος μεταδίδονταν μέσω web sites με τον ίδιο τρόπο όπως και από το diymusic. Ο τρόπος και το σκεπτικό της επιλογής αυτού του site "diymusic" φαίνεται να είναι τυχαίος αν όχι και εντελώς αυτομαοποιημενος.

http://lists.indymedia.org/pipermail/imc-tech/2005-October/1005-eq.html

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: