Αποστολέας Θέμα: TROMA rulez!!!!!  (Αναγνώστηκε 5601 φορές)
KGB
Επισκέπτης
« στις: Ιούνιος 24, 2006, 02:31:53 μμ »

Μπορεί να μην έχω δει και ΠΑΡΑ πολλές ταινίες της, αλλά είπα να αρχίσω το αρθράκι αυτό ούτως ή άλλως μιας και λατρεύω ότι έχω δει από αυτούς.

Λοιπόν, η TROMA είναι η παλιότερη εν ζωή ανεξάρτητη εταιρεία παραγωγής και διανομής ταινίων. Οι ταινίες της χαρακτηρίζονται από μια ξεκάθαρη αποστροφή για το δήθεν και τη σοβαροφάνεια, επιτίθενται συχνά-πυκνά στην έννοια του πολιτικώς ορθού, τόσο του κινηματογραφικού αλλά και γενικότερα. Οι γρήγοροι ρυθμοί, το γυμνό, η χωρις-λόγο βία, ο αυτοσαρκασμός, το σπάσιμο των κλισέ, το splatter και το ντελιριακού τύπου χιούμορ είναι σχεδόν πάντα στάνταρ στοιχείο. Οι ερμηνείες είναι σχεδον πάντα άθλιες, αλλά ποιός χρειάζεται οσκαρικές ερμηνείες, όταν έχει να κάνει με έναν αλλοπρόσαλο, τριπαριστό σενάριο. Προσωπικώς έχω ενθουσιαστεί με ότι έχω δει. Οι ταινίες της TROMA δεν είναι απλά μερικές ακόμα b-movies της κατηγορίας so-bad-its-good για τους φαν των κακών ταινιών και των ταινιών χαμηλού προϋπολογισμού. Οι ταινίες της TROMA συνειδητά δεν παίρνουν τον εαυτό τους στα σοβαρά, ξέρουν τι είναι και δε μεταμφιέζονται σε κάτι που δεν είναι. Αυτό το επίπεδο αυτογνωσίας & η ανελέητη επίθεση σε όλα τα κατεστημένα και ταμπού κάνει τις ταινίες αυτές, όχι μόνο απίστευτα διασκεδαστικές, αλλά σχεδόν επαναστατικές στα μάτια μου. [ναι καλά διαβάσατε, δεν τιτιβίζουν τα ματάκια σας! - κλεμμένο]

Τι έχω δει μέχρι τώρα:

τα κλασσικά
TOXIC ANENGER
CLASS OF NUKE'EM HIGH
ΤΡΟΜΑ WARS

και τα λιγότερο γνωστά
SURF NAZIS MUST DIE
A NYMPOID BARBARIAN FROM DINOSAUR HELL
DECAMPITATED

(συνεχίζεται)
pyrgiotis
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2006, 02:39:36 μμ »

ΔΕΝ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ...ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΟ..ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΑΣ Κ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ..24 HOURS PARTY ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙΣ?ΤΟ ΨΑΧΝΩ..ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.. :roll: ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΠΑ ΣΤΟΝ TUG..PAREJHGHSH H OLH FASH..

ακάρι να μας άφηναν να νιώσουμε ευτυχία και να καταλαβαίναμε ποιά είναι η φιλία..
Μακάρι να αγαπούσαμε εστω και για λίγο,να διώχναμε το μίσος μας κάπου μακριά..Μακάρι όλα να χανε πάρει σάρκα και οστα και η ζωή μας θα έπαιρνε μια παραπάνω αξία...
KGBtromaville
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2006, 03:30:14 μμ »

Όταν λές καλούτσικο ποιά από τις 6 ταινίες που έγραψα εννοείς; ΤΟ 24 hours party people το έχω δει, δεν είναι άσχημο, ειδικά για όσους ενδιαφέρονται για τη φάση είναι μάλλον must. Δε με ενθουσίασε, αλλά είναι συμπαθητικό, γρηγορο και καλομονταρισμένο.

Αν είσαι καλό παιδί μπορεί να στο φέρω σε DiVX στον Καϊάφα ή τη συναυλία αντίστοιχα....   Άντε γεια χαρανταν, πάω για μπάνιο!!
Sino316
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 25, 2006, 01:51:29 μμ »

Το 24 Hours Party People τα ψιλο-σπάει... Μισο-αλήθεια, μισο-παραμυθάκι και μισο-ταινία, μισο-ντοκυμαντέρ. Βασικά εγώ καραπορώθηκα με αυτό το παιχνίδι ακριβώς (αλήθεια-παραμύθι), οι περισσότεροι πορώνονται με τον Κέρτις να γαμάει τη γυναίκα του παλήκαρου-ιδιοκτήτη της Factory ή με τα ντράγκια και τα αλκοόλια που δείχνει.

TROMA; Έχω πολλά ακόμη να μάθω από τον δάσκαλο νγκανγκεμπε στο συγκεκριμένο είδος... Χαχα!

-AAAAAAAAAAAAAAYYYYYYYYYYYY AAAAAAAAAAALALALALAHOOOOOOOOOHOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Sino.
scandi
Junior forumist

« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 25, 2006, 02:53:48 μμ »

Έiχα δει το "Surf nazis must die" πολύ παλιά.Πωπω!Υπέρτατο trash!Όσο για τις ερμηνείες?Χαχα!Τα χρυσά βατόμουρα θα ήταν για όλους αυτούς που παίζουν εκεί βραβεία υποκριτικής!!!Τα άλλα είναι "καλύτερα" από αυτό ρε συ Κgb?Πάντως αν κρίνω από αυτό το φιλμ όντως τα σπάνε τέτοιου είδους ταινίες!
 Ενημερωτικά υπήρξε και μια γαμάτη HC Punk μπάντα στην ολλανδία πριν λιγα χρόνια που λεγόντουσαν Surf Nazis Must Die.Ο Automaton κάτι θα ξέρει μιας και είναι προς τα εκεί.Είναι κάτι παραπάνω από προφανές από που πήραν λοιπόν το όνομα τους γιατί το είχα αποριά πως ήταν δυνατόν να έχουν ένα τέτοιο κουλό όνομα! :lol:

αμώ το καύσωνα!
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 27, 2006, 10:38:39 πμ »

Surf Nazis must die
1987, σκην. Peter George

Μια "κακή" ταινία με πολύ ασυνήθιστη ατμόσφαιρα. Ενώ είναι προφανές ότι δεν παίρνει και πολύ στα σοβαρα τον εαυτό της, η ατμόσφαιρά της είναι τόσο πηχτή, που μπορείς να την κόψεις με μαχαίρι (χεχ!) και που, τελικά, αν ενδώσεις, σε βάζει σε πιο σοβαρά μονοπάτια. Προσωπικά, με συνεπήρε εντελώς η μουσική και η ατμόσφαιρα τόσο πολύ που μπορώ απερίφραστα να δηλώσω ότι τη λατρεύω. Το κυρίως θέμα του soundtrack (κάτι μεταξύ πρώιμου τέκνο και post-electro) σε ταξιδεύει τόσο μακρυά από τα διάφορα άσχετα που επεικονίζονται, που το αποτέλεσμα είναι σχεδόν σουρεαλιστικό. Προσθέστε σε αυτά ένα εντελώς απίστευτο σενάριο με σχεδόν ασυνάρτητους διαλόγους, μερικές από τις χειρότερες ερμηνείες που έχετε δει, πολύ λίγη βία και γυμνό για τα δεδομένα της TROMA (μια σκηνή splatter και μια σκηνή γυμνού) και έχετε σχηματίσει μια πρώτη εικόνα για μια από τις πιο περίεργες και αμφιλεγόμενες "κακές" ταινίες.

Ειλικρινά, δε μπορώ να φανταστώ ποιοί θα μπορούσαν να διασκεδάσουν βλέποντας αυτήν την ταινία, αν όχι για το τρομερό soundtrack, και σίγουρα δε τη συνιστώ για κάποιον 'αρχάριο' που ενδιαφέρεται για την TROMA. Αντί αυτού, ξεκινηστε με κάποιο από τα κλασσικά Toxic avenger, Class of nuke'em high, Troma wars...

ΥΓ: Scandi, το Surf Nazis must die είναι με βεβαιότητα μια από τις πολύ υποδεέστερες ταινίες της TROMA, για κάποιους βρίσκεται στον πάτο με τα χειροτερότερα, δεν ξέρω τι αυναισθήματα θα έτρεφα αν δεν ήταν το soundtrack. Το Nymphoid barbarian in dinosaur hell μου άρεσε λιγότερο, αλλά μου άρεσε και αυτό παρόλα αυτά. Αν ψάχνεις όμως την πραγματική TROMA δες ένα από τα classics. Και επίσης, θεωρώ ότι η TROMA έχει πραγματικό όραμα - οι ταινίες της λειτουργούν σε πολύ ανώτερα επίπεδα από την απλή κοροϊδία μιας κακογυρισμένης ταινίας με ατάλαντους συντελεστές...
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 27, 2006, 01:27:12 μμ »

Troma's war
1988, σκην. Michael Herz & Lloyd Kaufman

Πιθανότατα η πιο ακριβή παραγωγή της TROMA, τουλάχιστον μέχρι τότε. Μια ομάδα επιζώντων αεροπορικού ατυχήματος μπλέκει με τρομοκράτες, κομμουνιστές και λοιπούς γερμανόφωνους (!?!) "κακούς" τύπους σε ζούγκλα της Κούβας. Σάτυρα των πολεμικών (και αντι-πολεμικών) ταινιών, πηγαίνει με το ακραίο στυλ της πιο πέρα από το Στραβοί πιλότοι στα F-16 #2. Μερικές σκηνές μας κάναν να κυλιόμαστε από τα γέλια. Όπως όλες οι ταινίες της TROMA, αποστρέφεται τα κλισέ, παρότι αγκαλιάζει και χρησιμοποιεί επιδεικτικά κάποια από αυτά... Μουρλαμένοι χαρακτήρες, καλοί και κακοί, μπόλικο αίμα, άπειροι πυροβολισμοί, μια δόση splatter, ακόμα και ψαγμένα πολιτικά σχολιάκια , κρύβονται πίσω από τους ατέλειωτους σκοτωμούς, αν έχετε τα μάτια να τα βρείτε. Η ηθοποιεία ποικίλει από απαράδεκτη (yes!) μέχρι υπερβολική [yes again! υπερβολικές ερμηνείες = οveracting= υπερβολικά τονισμένες ερμηνείες, άλλοτε γίνεται κατα λάθος, αλλά κάποτε γίνεται εσκεμένα, όπως συχνά στις ταινίες της TROMA], μέχρι ανεκτή. Φυσικά, υπάρχουν αρκετά κακόγουστα αστεία & αλλοπρόσαλη βία που θα ικανοποιήσουν τους fans - αλλά είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι αν δει κάποιος την ταινία με ανοιχτά μυαλά και μάτια, μην περιμένοντας βαθειά νοήματα, απλά περιμένοντας να δεί μια φτηνή ταινία για τη φάση και το χαβαλέ, τότε δε θα χάσει! Αρκεί να είναι λιγάκι ανεκτικός στη βία και τα αίματα.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 22, 2006, 11:57:41 πμ »

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος, η έρευνά μου για την θρυλική εταιρία συνεχίζεται, και ως Ζακ Κουστώ του πάτου της 7ης τέχνης, εθελοντικά υφίσταμαι μερικές από τις πιο κραυγαλέα φτηνές/κακές ταινίες στην ιστορία. Μερικοί υποστηρίζουν ότι αυτή η εργασία θα έπρεπε να επιδοτείται ως ανθυγειινή, αλλά - believe it or not - εγώ το διασκεδάζω! Μπορείτε άφοβα λοιπόν να αποφύγετε ή να ενδώσετε (ανάλογα με τα επίπεδα διαστροφής σας) στις παρακάτω υποδεέστερες ταινίες  της Troma...

LUST FOR FREEDOM (1987) - Πολύ διαφορετικού ύφους tromaflick, μια woman-in-prison ταινία, που τη συνιστώ ανεπιφύλακτα στους φαν του exploitation και μόνο. Γυμνό, βία, απ' όλα... ελάχιστο χιούμορ, η ταινία είναι μάλλον σοβαρή (κάτι που τη διαφοροποιεί αρκετά από την τυπική tromaflick) και οι ερμηνείες αξιοπρεπεις (για τέτοια ταινία!).

BLOODTHIRST: LEGEND OF THE CHUPACABRA (2003) - Άνετα η χειρότερη tromaflick που έχω δει, πιο καλόψυχη από το μέσο όρο των tromaflicks, με λίγη βία (για ταινία τρόμου) και καθόλου (?) γυμνό, θα καταφέρει να κρατήσει μόνο το ενδιαφέρων των φανατικών του low budget και των κακών ταινιών. Έχει μερικές αστείες στιγμές, αλλά υποψιάζομαι ότι αυτό δεν είναι αρκετό για μερικούς. Πραγματικά η ταινία που λες ότι μόνο η Troma θα μπορούσε να τη βγάλει. Όσο απίστευτο κι αν ακούγεται, ακολούθησε sequel! (?)

Α NYMPHOID BARBARIAN IN DINOSAUR HELL (1991) - Μη νομίσετε ότι πρόκειται για κάτι αξιόλογο (χαχα, εδώ γελάμε). Εδώ έχουμε πολύ stop-motion & διάφορα τέρατα που μόνο δεινόσαυροι δεν είναι (!), μια όμορφη πρωταγωνίστρια που δε γδύνεται (παρά τον παραπλανητικό τίτλο) και ένα τσούρμο ανεγκέφαλων μεταλαγμένων που επέζησαν της καταστροφής. Την κατάσταση σώζει η μονίμως αυτοσαρκαστική διάθεση των παραγωγών που αν μη τι άλλο διαθέτουν αυτογνωσία! Ανεγκέφαλη διασκέδαση, αλλά μπορώ να σκεφτώ άνετα ένα σωρό άλλες, καλύτερες ανεγκέφαλες χαζομαρίτσες. Δείτε την αν πρέπει και μόνο... Φανς ταινιών τύπου Γκοτζίλα (τα παλιά όχι το κωλο-blockbuster) θα πρέπει επίσης να την τσεκάρουν.
KGB
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 27, 2007, 12:29:34 μμ »

NIGHTBEAST (1982) - Ιδού μια ταινία που, αντικειμενικά καταφέρνει να ξεπεράσει [προς τα κάτω] τις περισσότερες κακές ταινίες της Troma. Είναι από εκείνες τις ταινίες που πέφτουν άνετα στην κατηγορία so-bad-its-good. Το θέμα είναι ότι διασκεδάσαμε τόσο πολύ, και γελάσαμε τόσο σε κάποιες σκηνές που ήταν μια καταπληκτική εμπειρία! Προσοχή, δεν πρόκειται για το συνήθη αυτοσαρκασμό της Troma με τους ηθοποιούς που εσκεμμένα υπερβάλλουν. Οι ερμηνείες είναι άνετα από τις χειρότερες που έχω δει (Troma or otherwise) και πραγματικά πρέπει να είστε από εκείνους τους περίεργους (?) εκκεντρικούς (?) σπάνιους (?) ανθρώπους για να την εκτιμήσετε... Ευτυχώς για μένα την είδα με καλή παρέα , μια παρέα που ξέρει να εκτιμάει το καλό trash (& όχι μόνο) και χαίρομαι πολύ για αυτό - πραγματικά η καλύτερη φάση για προβολή αυτών των ταινιών είναι με το κατάληλο mindset και με μια ανοιχτή, καλόκαρδη αλλά και σαρκαστική αίσθηση του χιούμορ!

....It only comes out at night...And, sometimes, during the day.....

ΥΓ: Η Troma εδώ είναι εταιρεία διανομής και όχι παραγωγός
parasita
Newbie
*

« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 27, 2007, 02:58:57 μμ »

Alles apo troma:

-killer nerd(1996) flwros pou ta pairnei kranio kai skotwnei alhtampoures
-bride of the killer nerd(1996) h synexeia ths sfaghs tou nerd
-rabid grannies (1988) kati 8eitses pou sfazoun kamposo (an eisai latrhs tou eidous kgb 8a saresei...)
-Meat weed madness (2006) isws h pio prosfath ths troma kai h pio akyrh epishs...einai me kati geladia...to OTI NANAI se olo tou to megaleio!
epishs:
-Monster in the closet
-All the love you cannes (o Lloyd kaufman skhno8eths kai paragwgos ths troma deinei symvoules gia to pws na pate thn tainia sas stis kannes,einai apistefto to ti kanoun oi typoi gia na promotaroun tis tainies tous...)
Ψαρόπουλος
Junior forumist

« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 12:09:17 μμ »

Στο θέμα αυτό, για την ιστορία, θα πρέπει να αναφέρουμε και τις κορυφαίες ταινίες της τρόμα όπως

Terror firmer, ανελέητο, κραυγαλέα κάφρικη σε ποιοτητα και ποσότητα ξεπερνώντας κάθε προκάτοχο πήγε καμία ταινία τρόμα. Ένα από τα πραγματικά αριστουργήματα της Τρόμα, που έχει και το περισσότερο σπλαττερ αλλά και άπειρο γέλιο. Η αγαπημένη μου με άνεση. Το ξαναείδα πρόσφατα.

Tromeo and Juliet, και αυτό από τις καλύτερες, με λιγότερη βέβαια σπλατερια και περισσότερο love story

άλλες κλασσικές είναι

*Class of nuke em high [όλες, μιας και ακολούθησαν sequel]
*Toxic avenger - το #1 είναι η αρχετυπική ταινία τρόμα
Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε: