+ 
|-+  ΜΟΥΣΙΚΗ» Περι μουσικής» Αγαπημένα συγκροτήματα» GREEN DAY
Username:
Password:
Αποστολέας Θέμα: GREEN DAY  (Αναγνώστηκε 15972 φορές)
TreCool
Junior forumist
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Ιούνιος 11, 2005, 08:43:31 μμ »

μιλάμε για το group που άρχισε (μαζί με bad religion k NOFX) την αμερικανικη punk scene,γνωστη k ως california,melody,happy,skate punk κτλ κτλ.
k γαμώ τις μουσικές k πολύ πιο αληθινοί από τυπάκια hyper-punks macho κτλ.
εμπορικό γκρουπάκι (χωρίς να έχει πει ποτε πως είναι "αντιματεριαλιστες" κτλ κτλ)αποτελούμενο από 3 μέλη:b.j.amstrong,mike dirnt k trecool!!!! :roll:
BE REAL! greenday 1985-2005 and still goin' ......True punk is not dead
cheers

κουω ακομα green day
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 12, 2005, 10:06:52 μμ »

για τον πουτσο ειναι!ρε TC ακομα δεν εβαλε μυαλο? :roll:
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2005, 11:10:14 μμ »

Ρε φίλε Trecool το “be real” πως το εννοείς εσύ δηλαδή για να καταλαβαίνουμε και εμείς? Δεν θέλω να γίνομαι κακός αλλά πιστεύω ότι το συγκρότημα που αναφέρεις δεν είναι άξιο αναφοράς  εδώ μέσα. DIY not EMI.

love is the basis of our revolution
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2005, 11:58:38 μμ »

ασε kthulu,εγινε ολοκληρος πολεμος στο φορουμ του punk gr:Calipunks vs Crusty anarchopunks,θα τον βρεις αν δεν το εχεις ηδη,εδωhttp://www.punk.gr/forum/index.php?showtopic=141&st=0
υπαρχει μπολικο υλικο να χαζεψεις κ απο τις δυο πλευρες
 :wink:
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 14, 2005, 02:32:40 μμ »

Παράθεση
Ρε φίλε Trecool το “be real” πως το εννοείς εσύ δηλαδή για να καταλαβαίνουμε και εμείς?

το be real το εννοώ κάπως έτσι:
το συγκεκριμένο group δεν είπε ποτε πως είναι "αντιματεριαλιστες",diy,δεν γουστάρουν να βγάλουν λεφτά από αυτό που τους αρέσει να kanei.me λίγα λόγια δεν υποκρίνονται πως είναι οι hyper punks-αντιεμπορικοί κτλ κτλ όπως κάναν πολλά γκρουπάκια στην ιστορία της punk k όχι μονο σκηνής!
cheers

κουω ακομα green day
kthulu
Administrator
Forum Addict

« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2005, 03:12:44 μμ »

το punk για μένα δεν είναι μονο μουσική ok...
είναι και τρόπος σκέψης, Τώρα αν εσένα "σαρεσει" το punk σαν μουσική και μονο αυτό είναι δικό σου θέμα.

το ότι μερικοί είναι δήθεν antiumberealistes, δεν τους βάζει όλους στο ίδιο καλούπι.

και τέλος και ο καρβέλας γάμο τα παιδιά είναι και δεν είναι και δήθεν...

love is the basis of our revolution
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 16, 2005, 01:07:54 μμ »

προφανώς k δεν πιστεύω πως το punk είναι σκέτη μουσική k tpt παραπάνω.
ο "αντιματεριαλισμος" ήταν απλά ένα παράδειγμα για δήθεν groups χωρίς να θέλω να πω πως όλοι είναι σκατά,πουλημένοι κτλ κτλ.
προφανώς k δεν πιστεύω πως το punk είναι σκέτη μουσική k tpt παραπάνω.
ο "αντιματεριαλισμος" ήταν απλά ένα παράδειγμα για δήθεν groups χωρίς να θέλω να πω πως όλοι είναι σκατά,πουλημένοι κτλ κτλ.

κουω ακομα green day
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 17, 2005, 11:47:53 μμ »

χμμ κατι δεν παει καλα οταν ο αντιματεριαλισμος συνδιαζεται με βιλλαρες στο Beverly Hills και στο Hollywwod, video clips και εμφανισεις στο MTV, συμπεριφορες ροκ σταρ,μεγαλοκαταθεσεις σε τραπεζες κ παραλληλα ψηγματα αντικομφορμισμου για να πουλησουμε κατι παραπανω στους "ψαγμενους" περα απο τα παιδακια που κανουν την ανωδυνη αφηβικη επανασταση...
χεχεχε ναι ο Καρβελας !πες τα kthulu!
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 18, 2005, 12:40:38 μμ »

αυτό smurfy είναι αλήθεια.δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στους green day η σε "οποιουσηποτε" άλλους πάντως θέλω να σε πληροφορήσω (k το έχω ξαναπεί αλλα το χτυπάτε συνεχεια λες k οι green day σας έχουν ξεκοιλιάσει την οικογένεια με κουτάλι η δεν ξέρω γω τι) πως δεν δηλωσαν ποτε εναντια των χρημάτων.είναι της φιλοσοφίας''κάνω αυτό που μου αρέσει-αυτό που μου αρέσει ακούγεται από κόσμο-αν ακούγεται βγάζω λεφτά' k δεν είχαν ποτε prob να μόουν ούτε σε εταιρία ούτε σε tpt τέτοιο .τι  κάθεστε k το ψειρίζετε....?έχουν κάνει k καλά πράγματα...!pfffff so fuss 4 nthng!!
cheers

κουω ακομα green day
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 18, 2005, 06:25:09 μμ »

Γενικά το θέμα του πουλάω αλλά από κει και πέρα μιλάω για επανάσταση είναι μεγάλο θέμα. Από την μία οι συγκεκριμένοι Greenday δεν το παίξαν ποτέ επαναστάτες, είναι πολύ καλό συγκρότημα μουσικά ,απλά είναι καθαρά εμπορικό συγκρότημα χωρίς αυτό αν σημαίνει κάτι. Για άλλους σημαίνει για άλλους όχι. Από την άλλη υπάρχει το άλλο θέμα των συγκροτημάτων των εμπορικών με πολιτική στάση για το οποίο θα ανοίξω άλλο post...

υστερόγραφο : ρε σεις, δεν θα σας ξαναπώ τίποτα για τα greeklish, απλά επειδή πολλοί συμφωνούν ότι είναι κοπυραστικό να διαβάζεις greeklish, αν ύπάρχει κάποιος λόγος πχ. άνεση ή ταχύτητα που γράφετε κάντε ότι θέλετε, αλλά αν δεν υπάρχει λόγος καλύτερα είναι πιστεύω να γράφουμε Ελληνικά για λόγους καλύτερης λειτουργίας και τίποτα άλλο. Φιλιάααα

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 18, 2005, 10:24:02 μμ »

δεν το ψειριζω ρε tc,χεστηκα στο κατω κατω για τους  green day,λες κ ειναι οι μονοι που το κανουν αυτο,τηρουμενων των αναλογιων ομως δεν ειναι το ιδιο να λεει ο Μαρκος ρεμπετικα  με τον καθε νεοπλουτο μαλακα που κατεβαινει απο την Εκαλη 'η τα βορεια προαστεια για να πει στο σκυλαδικο(sorry,στο music hall) το "εφτα νομα σ'ενα δωμα".ε κατι αναλογο ειναι κ εδω:ακρη δε βγαινει αν δεν καταλαβαινεις την ουσια κ η ουσια ειναι οχι στο εμποριο,oxι στο χρημα,οχι στο ξεπουλημα,οχι στις πολυεθνικες,οχι στο συστημα.ε οσοι τα κανουν αυτα ειναι απομιμηση κ οχι  πανκ.κ το "κανω αυτο που μου αρεσει" k to "be real" ειναι ας μη πω καλλητερα τι..
sorry...

ρε συ tug εγω ελληνικα τα βλεπω ολα...
ή τα εχεις μετατρεψει..μαλλον ε?
tug
Administrator
Forum is my life

« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 19, 2005, 12:29:41 πμ »

χιχ...ναι φίλε μου,όπως καταλαβαίνεις τα μετατρέπω εγώ σε Ελληνικά...

Όσο για το βε ρεαλ ομίζω ότι απλά αναφέρετε στο ότι ο καθένας να είναι ο εαυτός του και ότι το σωστό είναι υποκειμενικό σε τέτοια θέματα και όχι αντικειμενικό. άπως έτσι το παίρνω εγώ...
Πάντως ενοείτε ότι το χρήμα τα έχει γαμήσει όλα..η ουσια είναι αλλού, το κακό όμως έιναι ότι η πραγματικότητα είναι στο χρήμα και δεν γίνεται να μεινεις εκτός γιατί είναι έτσι το σύστημα που δεν σου επιτρέπει να επιβιώσεις...

Ένα μόνο ξέρω. Οτί ένα μόνο ξέρω.
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 20, 2005, 01:49:34 μμ »

ετσι το ενοω tug alla o φιλος μας ο σμερφ ειναι λιγο οξυθυμος!!
πιστευω κ εγω πως το χρημα τα εχει γαμησει ολα.αλλωστε πολλες γνωστες μπαντες ξεκινησαν μια χαρα κ στην πορεια ξεπουλυθηκαν για τα φραγκα....!δεν ειναι κατι νεο.πιστευω πως το εχουμε αποστηθησει πλεον.
υ.γ.: frikes trww me ta ellhnika
ψηεερσ=cheers

κουω ακομα green day
smurfpunk
Forum Normal

« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 20, 2005, 02:47:55 μμ »

fuck mtv punx ρε!!!! :evil:
TreCool
Junior forumist

« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 21, 2005, 01:02:33 πμ »